Udstillingsresultater

Resultater for shows og udstillinger 2019

 
Efterhånden som resultaterne kommer, vil der blive linket til resultaterne med blåt.

Resultater fra Dyrskuer m.v.
Listen over skuer er ikke fuldstændig. Hvis I ønsker jeres resultater fra dyrskuer m.v. offentliggjort og medregnet ved beregning vedr. Egetoftepokalen, Valhallapokalen og medaljesystemet, er det nødvendigt, at I indsender disse (samlet for alle welsh'er på skuet og ikke enkelte resultater). Kun dyr med afstamning (mor, far og morfar) kan tælle med ved beregningen af såvel Egetoftepokalen, Valhallapokalen som medaljesystemet.
Så indsend meget gerne resultater fra dyrskuer og andre skuer, som endnu ikke står på listen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Dato Show / skue Foreningsshow Dommer Godkendt welshdommer
2. marts M&M Wintershow   Mrs. Lorayne Ahmet og Mrs. Madeleine Beckmann  
6. april

Foreningens hingsteshow

X Mr. Dai Williams, Dyffryntywi stud X
13. april Plageskuet Dorthealyst   Beverly Halls Claydon og Rikke Broge Thomsen. X
22. april
(2 påskedag)
Pony Hingsteshow Sjælland  

Iben Tjelum, Per Springborg og Camilla Qvistgaard

 
27. april Jysk Plageskue og hingsteparade   Martin Bloch og Flemming Strange  
4. maj Fyns Plageskue for Ponyracer   Rikke Broge Thomsen og Iben Tjelum X
24.-25. maj Det Sønderjyske Fællesskue - ingen welsh      
25. maj Fjerritslev Dyrskue - ingen welsh      
25.-26. maj Gl. Estrup      
31. maj - 2. juni Roskilde Dyrskue   Gunn Johansson X
1.-2. juni Lemvig Marked og Dyrskue - ingen heste      
7.-8. juni Dyrskuet Thy-Mors      
8. juni Fyns Juni Show X Henk Van Dijk (Holland), Ruska Stud X
14. - 15. juni Det Østjyske Dyrskue   Poul Graugaard  
14. - 16. juni Det Fynske Dyrskue   Carl Trock og Ninett Gulddal X
15. juni Løgstør Dyrskue      
15. juni Midtvest Farmshow - ingen welsh      
21.-22. juni Hjørring Dyrskue      
29. juni M&M for Fun   Mrs. Beverly Halls Claydon, Mrs. Gillian McMurray & Mrs. Glenis Cockbain  
4. - 6. juli Landsskuet   Mie Christiansen og Morten Thers X
5.-7. juli Gørlev Hesteskue      
7. juli Sommarutställning Bjärsjölagård      
20. juli Brahetrolleborg      
26. juli Dyrskuet i Ribe   Karsten Aase & Karen Dam  
27. juni Hobro Dyrskue - aflyst      
3.-4. august Kåring X Mrs. Elizabeth Russell, Gartconnel Stud (A, B, ride- og køreklasser).
Mr. Dai Williams, Dyffryntywi Stud (C og D)
Dansk dommere: Mie Christiansen og Ninett Gulddal
X
10. august Aulum Dyrskue      
August Spot Om M&Ms      
31. august Fyns Følskue for Ponyracer   Carl Trock og Jane Lund Ladegaard X
7. september Welsh Show på Store Hestedag X Lars Vestermann Frandsen og Ninett Gulddal X
8. september M&M på Store Hestedag      
13.-15. september Gørlev Føl- og plageskue      
14. september Ponyskue på Egeskov Marked   Morten Thers og Kasper Hansen  
21. september Jysk Efterårsshow X Anna Jutestrand , Sverige X
4.-6. oktober Kimbrerskuet      
5. oktober Oktobershow   Showklasser Welsh: Mr. Harald Zoet, NL
Engelske rideklasser: Mrs. Yvette Zoet de Bruijne, NL
X
30. november M&M Christmas Show      


Egetoftepokalen 2018 - årets avlshingste

Valhallapokalen 2018 - årets avlshopper

Årets Welsh Pony 2018

 

M&M Wintershow
 

Dommere: Mrs. Lorayne Ahmet og Mrs. Madeleine Beckman
 

Performance Champions

Ridden Champion - Reserve: MENAI DIEGO/Ester Seedorff, Welsh, sec. C
 

In Hand Champions

Junior Champion: Nasebas Hemera, Welsh, sec. D

Veteran Champion: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS), Welsh, sec. A

Supreme In Hand - Reserve: Nasebas Hemera, Welsh, sec. D

Best in Breed – Welsh: Nasebas Hemera, Welsh, sec. D

Reserve: MENAI DIEGO, Welsh, sec. C
 

Special awards

Bedste sec. A: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS)


Klasse 1 - First Ridden uden galop

Kat. 64 Maylie Safira 167297 WSB Placering: 1 af 5
15/6 2012 hoppe brun Welsh, sec. C
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Maylie Serafina 145672 WSB
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Udstiller: Sille Nexø Andersen, Vemmelev. Rytter: Sille Nexø Andersen
Udførsel: 52 Eksteriør: 35 Total: 87 point

Kat. 88 Karell Nyberg PIN 646 Placering: 2 af 5
26/4 2004 hoppe rødbroget Welsh, WPBR
Far: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Mor: Kalinka PIN 299
Morfar: ukendt
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs, Borup. Rytter: Marie Post Jørgensen
Udførsel: 49 Eksteriør: 30 Total: 79 point

Kat. 55 TOTAL SURPRISE AA 208333WE0808102 Placering: 3 af 5
4/5 2008 vallak rød Welsh, sec. B
Far: PANTER DE435350027104
Mor: Gondine 02.00315 WB NLD
Morfar: DEN BRAMEL'S BAYE 97.00830 WB NLD
Udstiller: Sara Sofie Celander Hallund og Louise Celander Hallund, Ringsted
Rytter: Sara Sofie Celander Hallund
Udførsel: 40 Eksteriør: 20 Total: 60 point

Kat. 60 Gribsvads Leading Jo 208333WE1300322 Placering: 3 af 5
19/4 2013 hoppe rød Welsh, sec. C
Far: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Mor: Gribsvads Lady Jo WC 102
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Regitze Larsø, Skævinge. Rytter: Regitze Larsø
Udførsel: 36 Eksteriør: 24 Total: 60 point

Kat. 70 Rosenhoffs’ Anabell WC 101 Placering: 5 af 5
4/4 2003 hoppe rød Welsh, sec. C
Far: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Mor: Gribsvads Disko WC 89
Morfar: RHYD-DDU ROMEO 42956 WSB
Udstiller: Mie Fenger, Roskilde. Rytter: Mie Fenger
Udførsel: 30 Eksteriør: 20 Total: 50 point


Klasse 2 - First Ridden med galop

Kat. 63 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 Placering: 3 af 4
12/4 2012 vallak brun Welsh, sec. C
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Ida Bering, Ringsted. Rytter: Ida Bering
Udførsel: 44 Eksteriør: 22 Total: 66 point

Kat. 49 Mimers Miss Chanel 208333WE1302923 Placering: 4 af 4
8/6 2013 hoppe rød Welsh, sec. A
Far: GRIBSVADS FIRE WMH 164
Mor: Rosengårdens Penny Lane 208333WE0903057
Morfar: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Udstiller: Pernille Klitgaard Knudsen, Skævinge. Rytter: Pernille Klitgaard Knudsen
Udførsel: 30 Eksteriør: 26 Total: 56 point


Klasse 3 - Novice Ridden

Kat. 65 MENAI DIEGO WCH 36 Placering: 1 af 4
2/5 2012 hingst dun Welsh, sec. C
Far: MENAI CALON LAN 68860 WSB
Mor: Menai Dolores 141661 WSB
Morfar: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård. Rytter: Ester Seedorff
Udførsel: 52 Eksteriør: 38 Total: 90 point

Kat. 81 ADLAIS(DK) SIR TOBY WDH 60 Placering: 3 af 4
14/5 2009 hingst sort Welsh, sec. D
Far: RINGSIDE THOMAS 72368 WSB
Mor: Pennal True Love WD 248
Morfar: BRYNITHON NEW IMAGE 52144 WSB
Udstiller: Stutteri Eleni v/Annette Zastrow, Næstved. Rytter: Nana Sørensen
Udførsel: 32 Eksteriør: 25 Total: 57 point

Kat. 61 Gribsvads Leading Jo 208333WE1300322 Placering: 4 af 4
19/4 2013 hoppe rød Welsh, sec. C
Far: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Mor: Gribsvads Lady Jo WC 102
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Katarina Bjørk Rasmussen, Gørløse. Rytter: Katarina Bjørk Rasmussen
Udførsel: 30 Eksteriør: 20 Total: 50 point
 

Klasse 4 - Open Ridden

Kat. 78 Magus Free Secunda 170645 WSB Placering: 2 af 2
4/4 2013 hoppe rød Welsh, sec. D
KILDEGAARDS SIR ROBERT (OS) WDH 62
Mor: Pennal Freebee Junior 136517 WSB
Morfar: WISHAW REVELATION 36526 WSB
Udstiller: Rie Prüss Petersen, Store Heddinge. Rytter: Rie Prüss Petersen
Udførsel: 35 Eksteriør: 28 Total: 63 point


Klasse 5 - 2 års hopper, små

Kat. 47 Damgaard’s TipToe 208333WE1702701 Placering: 1 af 4
8/6 2017 hoppe skimmel Welsh, sec. A
Far: MÄLBY MISTELTOE WMH 161
Harvest (DK) Unique (DEN) 156708 WSB
Morfar: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Udstiller: Marie Damgaard, Ølstykke
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 point

Kat. 84 HØJ'S OBI WAN 208333WE1703024 Placering: 2 af 4
20/8 2017 vallak palomino Welsh, WPBR
Far: TAWELFAN THE MAGIC MAN 90282 WSB
Mor: Toftelunds Eileen 208333NF0700870
Morfar: KANTJE'S VALENTIJN NFHR 127
Udstiller: Mille Marie Diekelmann Andersen & Rasmus Nymark Hollænder, Sorø
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 point

Kat. 46 Melanders Flower Power 208333WE1702414 Placering: 4 af 4
3/6 2017 hoppe red roan Welsh, sec. A
Far: BAVARIA 28019010003179 NLD
Mor: Friarly Flowermaid WM 1059
Morfar: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Udstiller: Nikita Andreasen, Borup
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 35 point


Klasse 6 - 2 års hingste

Kat. 58 LERHØJS ALADDIN 208333WE1700199 Placering: 2 af 4
24/3 2017 hingst palomino Welsh, sec. C
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Bubbly Babeth WM 1052
Morfar: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udstiller: Stine Nielsen, Slagelse
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 38 point

Kat. 74 MELANDERS CHECK ME OUT 208333WE1701294 Placering: 4 af 4
1/5 2017 hingst rød Welsh, sec. D
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Rosalinde WD 281
Morfar: VALHALLAS (DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB
Udstiller: Nikita Andreasen, Borup
Type: 6 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 34 point


Klasse 7 - 2 års hopper + vallakker, store

Kat. 57 Thers Olive Oyl 179833 WSB Placering: 1 af 5
13/5 2017 hoppe leverrød Welsh, sec. C
Far: MARBETH JIMMY WILDE 97777 WSB
Mor: Thers Mystic May (OS) 137268 WSB
Morfar: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Udstiller: Stutteri Thers v/ Familien Thers, Høng
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 75 Nasebas Hemera 208333WE1700446 Placering: 2 af 5
12/4 2017 hoppe brun Welsh, sec. D
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Seville WD 283
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Naseba Welsh cobs v/Nana Sørensen, Lundby
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 point


Klasse 8 - 3 års hopper

Kat. 76 Valhallas (DK) Veronica 177818 WSB Placering: 1 af 3
25/4 2016 hoppe brun Welsh, sec. D
Far: AVONVALLY UNION JACK 52433 WSB
Mor: Valhallas (DK) Victoria WD 242
Morfar: FRONARTH VICTOR 34934 WSB
Udstiller: Louise Helskov, Vordingborg
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 44 point


Klasse 9 - 5+ goldhopper, små

54 Kroggaardens Royal Princess (DNK) 171615 WSB Placering: 4 af 5
7/5 2012 hoppe skimmel Welsh, sec. B
Far: LEMONSHILL ROYAL FLIGHT 30605 WSB
Mor: Kalusta Tequila 116147 WSB
Morfar: EYARTH RIO 30571 WSB
Udstiller: Heidi Enøe Pedersen, Lundby
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 36 point


Klasse 10 - 5+ vallakker

Kat. 77 DONWELL AROS 208333WE1201124 Placering: 1 af 7
7/4 2012 vallak brun Welsh, sec. D
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Valhallas (DK) Abigail WD 286
Morfar: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB
Udstiller: Louise Helskov, Vordingborg
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 79 KILDEGAARDS DUKE 101831 (DNK) WSB Placering: 2 af 7
9/6 2013 vallak brun Welsh, sec. D
Far: TARACO FABIO 84815 WSB
Mor: Kildegaards Cirkeline (OS) WD 262
Morfar: KILDEGAARDS COLUMBUS (DNK) WDH 25
Udstiller: Inger Sode-Larsen, Græsted
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 40 point

Kat. 63 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 Placering: 5 af 7
12/4 2012 vallak brun Welsh, sec. C
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Ida Bering, Ringsted
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 38 point


Klasse 11 - 17+ hopper & vallak

Kat. 71 Khan Rita 119433 WSB Placering: 3 af 4
10/5 1999 hoppe rød Welsh, sec. C
Far: TYREBECCA TORNADO 38965 WSB
Mor: Khan Rosanna 91528 WSB
Morfar: ORLLWYN TIMMY 30534 WSB
Udstiller: Esther Hansen, Kbh S
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 point


Klasse 12 - 3 års hingste

Kat. 53 THISTLEDOWN JAZZMAN 35-16-4030 Placering: 2 af 3
1/4 2016 hingst gråskimmel Welsh, sec. B
Far: MINTFIELD SANDPIPER 62143 WSB
Mor: Rhydspence Sheer Joy 132009 WSB
Morfar: MÖLLEGAARDS DON PEDRO 55132 WSB
Udstiller: Mats Olsson, Ljungbyholm, Sverige
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 36 point


Klasse 13 - 1 års hopper

Kat. 45 Tvingsbro's Viola 208333WE1801624 Placering: 4 af 7
7/4 2018 hoppe rød Welsh, sec. A
Far: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WHH 146
Mor: Brynseion Verona 138083 WSB
Morfar: YAVERLAND CAROUSEL 30007 WSB
Udstiller: Mette Tving Andersen, Præstø
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 point

Kat. 91 Kulltorps Ultra 35-18-4257 Placering: 6 af 7
22/4 2018 hoppe gråskimmel Welsh, sec. B
Far: MOWBRAY PILGRIM 35-05-3140
Mor: Kulltorps Lavendel KWB 1416
Morfar: PADDOCK CAMARGUE RW 91 / WSB 26420
Udstiller: Mats Olsson, Ljungbyholm, Sverige
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 6 Total: 36 point


Klasse 14 - 1 års hingste

56 DORTHEALYST RESPONSE under reg. Placering: 1 af 6
16/7 2018 hingst brun Welsh, sec. C
Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Mor: Dorthealyst Dairy Maid (OS) WC 107
Morfar: SYNOD GROUSE WCH 7
Udstiller: Julie Østergaard, Tølløse
Type: 10 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 10 Trav: 9 Total: 47 point

Kat. 73 MOLLEGYDEN DJANGO 106365 DNK WSB Placering: 2 af 6
17/5 2018 hingst brun Welsh, sec. D
Far: PENNAL LUCKY BRYNLE 93635 WSB
Mor: Ridgbow Primrose 167088 WSB
Morfar: HAIGHMOOR VISCOUNT 83213 WSB
Udstiller: Camilla Bakke Bøttger, Svebølle
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 point

Kat. 72 TVINGBRO'S GLENLIVET 208333WE1800450 Placering: 4 af 6
1/4 2018 hingst brun Welsh, sec. D
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Gwandie WD 292
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Sarah Hessner, Kirke Hyllinge
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 point

Kat. 82 TIMLO'S QUALITY STREET QUANG 208333SP1801796 Placering: 5 af 6
20/5 2018 hingst skimmel Welsh, WPBR
Far: POPPELGÅRDENS DA CAPO SPH 222/WF 31
Mor: Lykkehøjs Tiffany SDS 500
Morfar: POUR AMOUR SPH 142
Udstiller: Lotte Petersen, Jyderup
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 37 point
 

Klasse 15 - 4 års hopper

Kat. 92 Adlais(Dk) Queen Of Custard 174920 WSB Placering: 1 af 5
18/4 2015 hoppe buckskin Welsh, sec. D
Far: GLYNCOCH EUROSTAR 93203 WSB
Mor: Abergavenny Agnes 161273 WSB
Morfar: DERWEN RAILWAY EXPRESS 19035 WSB
Udstiller: Stutteri Adlais v/ N. & M. Gulddal, Ringsted
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 85 Dankirkebys Lady in Red W.P-B.R 26342 Placering: 4 af 5
11/5 2015 hoppe rød Welsh, WPBR
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Karell Nyberg 208333PI0603390 / PIN 988
Morfar: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Udstiller: Christina Frederiksen, Faxe
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 6 Skridt: 6 Trav: 7 Total: 33 point


Klasse 16 - 5+ års hingste

Kat. 65 MENAI DIEGO WCH 36 Placering: 2 af 4
2/5 2012 hingst dun Welsh, sec. C
Far: MENAI CALON LAN 68860 WSB
Mor: Menai Dolores 141661 WSB
Morfar: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 40 point

Kat. 80 PENYBRENIN DELBOY 91548 WSB Placering: 3 af 4
9/7 2011 hingst brun Welsh, sec. D
Far: DONYS PRESIDENT 38164 WSB
Mor: Llangybi Delyth 101487 WSB
Morfar: CASNEWYDD RED COMET 20362 WSB
Udstiller: Mie Puggard Laurentiussen, Kværndrup
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 39 point


Klasse 17 - 5+ goldhopper, store

Kat. 86 Naseba Akeema W.P-B.R 25620 Placering: 2 af 9
18/4 2014 hoppe brun Welsh, WPBR
Far: ABERLOGIN ACE-OF-SPADES 81323 WSB
Mor: Kira af Langmosegård 9700374 DV
Morfar: RAMBO DVE 373
Udstiller: Tina Asmussen, Vordingborg
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 44 point

Kat. 88 Karell Nyberg PIN 646 Placering: 3 af 9
26/4 2004 hoppe rødbroget Welsh, WPBR
Far: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Mor: Kalinka PIN 299
Morfar: ukendt
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs / Suzi Kirkeby Pedersen, Borup
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 point

Kat. 69 Glebedale Diva 139169 WSB Placering: 4 af 9
10/5 2005 hoppe brun Welsh, sec. C
Far: GLEBEDALE REPLAY 48003 WSB
Mor: Glebedale Devine 92403 WSB
Morfar: TREVALLION GEORGE 29659 WSB
Udstiller: Eva Kainø, Faxe
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 38 point

Kat. 68 Thers Betty Boop 152703 DNK WSB Placering: 5 af 9
20/5 2008 hoppe rød Welsh, sec. C
Far: TALON TURBO 47199 WSB
Mor: Brynithon Guvnor's Gem 131826 WSB
Morfar: THORNEYSIDE THE GUVNOR 39505 WSB
Udstiller: Michelle Jensen, Ringsted
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 38 point

Kat. 67 Synod Rihanna WC 142 Placering: 6 af 9
1/7 2010 hoppe sort Welsh, sec. C
Far: SYNOD ROBYN DUNDEE 59960 WSB
Mor: Synod Rally On 136837 WSB
Morfar: SYNOD GOLD SMITH 48577 WSB
Udstiller: Marianne Seidenfaden, Mørkøv
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 37 point

Kat. 66 Gribvads La Noire 208333WE1202105 Placering: 8 af 9
25/5 2012 hoppe sort Welsh, sec. C
Far: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Mor: Rytterbjergets Nesta WC 109
Morfar: GRIBSVADS ROSEHAL WCH 22
Udstiller: Inga Tordrup, Ølsted
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 36 point

Kat. 62 Engtofte Next to Daisy 208333WE1301585 Placering: 9 af 9
9/5 2013 hoppe rød Welsh, sec. C
Far: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Mor: Rytterbjergets Nesta WC 109
Morfar: GRIBSVADS ROSEHAL WCH 22
Udstiller: Inga Tordrup, Ølsted
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 6 Trav: 6 Total: 35 point
 

Klasse 19 - 17+ hingste

51 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WHH 146 Placering: 1 af 2
23/4 2002 hingst rød Welsh, sec. A
Far: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Mor: Tanlan Unigryw WM 894
Morfar: FRIARS FREELANCE 20998 WSB
Udstiller: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig, Præstø
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 point

Til toppen af siden


 

Welsh Hingste & Vallakshow samt Plageskue for hopper (Foreningens hingsteshow)
 
Best in Show: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER
 
Reserve BIS og Junior Hingste Champion og Bedste klargjorte - Fjordglimt Edison. Foto: Fjordglimt


Junior Hoppe Champion: Maesymor Lady Madonna
Reserve: Fakla Cleo

Junior Hingste Champion: FJORDGLIMT EDISON
Reserve: CHOPINS PONTOPPIDAN

Senior Champion: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER
Reserve: FJORDGLIMT GOLDEN GALAXY

Bedst klargjorte: kat. 82 FJORDGLIMT EDISON
Dagens fighter: Line Børner

Best in Show: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER
Reserve: FJORDGLIMT EDISON


Klasse 1 Hopper, 1 år

Kat. 71 Fakla Cleo 590 (IR)
Født 11/5 2018 sec. A Rød
Far: LACY FOXBE 53557
Fakla Chanel 211(IR)
Morfar: SPRINGBOURNE HERIAN 20660
Opdrætter: Stutteri Fakla
Udstiller: Stutteri Fakla v/ Keld Frandsen, 5320 Agedrup
Point: 9-9-8-7-9 Placering: 1 af 3

Kat. 74 Nasebas Alemona 208333WE1800746
Født 13/4 2018 sec. D Rød
Far: ADLAIS SIR TOBY 208333WE901876
Mor: Lesto Seville 208333WE600925
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS 53763
Opdrætter: Naseba Welsh Cobs
Udstiller: Line Børner, 4660 Store Heddinge
Point: 7-8-8-7-7 Placering: 2 af 3

Kat. 72 Lindebakkens Miura 578IR
Født 29/5 2018 sec. B Skimmel
Far: MOSEBOS SIMON WBH54
Mor: Hilin Mika WB382
Morfar: EYARTH TAYMA 50454
Opdrætter: Stutteri Lindebakken
Udstiller: Stutteri Lindebakken v/ Anja Seedorff, 4160 Herlufmagle
Point: 7-7-7-6-7 Placering: 3 af 3
 

Klasse 2 Hingste, 1 år

Kat. 76 CHOPINS PONTOPPIDAN 105667
Født 12/4 2018 sec. C Leverrød
Far: MARBETH JIMMY WILDE 97777
Mor: Søndergårdens Luna 118977
Morfar: SYNOD ARMSTRONG 37946
Opdrætter: Stutteri Chopin
Udstiller: Stutteri Thers v/ Familien Thers, 4270 Høng
Point: 8-8-8-8-8 Bevaringsværdig Placering: 1 af 3

Kat. 75 GRIBSVADS BLACK PRINCE 208333WE1801307
Født 24/4 2018 sec. C Sort
Far: SYNOD REQUEST WCH 29
Mor: Gribsvads Baiche 208333WE0801721
Morfar: DORTHEALYST TYPHOON WCH 25
Opdrætter: Stutteri Gribsvad
Udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, 5592 Ejby
Point: 8-7-8-9-8 Bevaringsværdig Placering: 2 af 3

Kat. 92 FJORDGLIMT MR GEORGIE BOY 106849 (DNK)
Født 7/5 2018 sec. C brun
Far: MENAI DIEGO WCH 36
Fjordglimts Miss Georgina (OS) WC 96
Morfar: MENAI CADERNID WCH 23
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Lindebakken v/ Anja Seedorff, 4160 Herlufmagle
Point: 8-8-8-6-8 Bevaringsværdig Placering: 3 af 3


Klasse 3 Hopper, 2 & 3 år

Kat. 79 Maesymor Lady Madonna 176835
Født 1/4 2016 sec. D Brun
Far: THORNEYSIDE THE PREDATOR 53672
Mor: Llanmorlais Eira 27969
Morfar: KYLEBECK CRESPO 71393
Opdrætter: Mr. R. E. Francis
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugard
Point: 9-9-9-9-9 Placering: 1 af 2

Kat. 78 Adlais Tegwen Nwyfus 178750
Født 22/2 2017 sec. D Brun
Far: TREVALLION PICASSO 60734
Mor: Coppathporne Amazing Grace 163881
Morfar: TREVALLION HOOCH 45062
Opdrætter: Stutteri Adlais
Udstiller: Michelle Hvid Jacobsen, 4760 Vordingborg
Point: 8-8-8-7-8 Placering: 2 af 2


Klasse 4 Hingste, 2 & 3 år

Kat. 82 FJORDGLIMT EDISON 102854
Født 16/7 2016 sec. C Brun
Far: MANAI CADERNID 55226
Mor: Trenewydd Ellie May 151282
Morfar: LLANWENETH FLASHJACK 60334
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugard
Point: 10-10-10-10-10 Bevaringsværdig Placering: 1 af 3

Kat. 81 SELEHEMS HOTHUNK 103720
Født 8/5 2016 sec. A Rød
Far: SHAMROCKLAKE ROYAL HEARTBEAT 77428
Mor: Selehems Candi Calyx 163828
Morfar: SHAMROCKLAKE LORD CAERNARFON 70663
Opdrætter: Mr. Davy Wormgoor
Udstiller: Stutteri Noerelide v/ Linda Rasmussen, 6560 Sommersted
Point: 8-7-8-8-8 Bevaringsværdig Placering: 2 af 3

Kat. 80 LINDEBAKKENS MALONE 346IR
Født 18/5 2017 sec. B Skimmel
Far: MOSEBOS SIMON WBH54
Mor: Hilin Mika WB382
Morfar: EYARTH TAYMA 50454
Opdrætter: Stutteri Lindebakken
Udstiller: Stutteri Lindebakken v/ Anja Seedorff, 4160 Herlufmagle
Point: 5-5-5-6-5 Placering: 3 af 3
 

Klasse 5 4-årige og ældre hingste, sec. A

Kat. 83 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER 60241
Født 23/4 2002 sec. A Rød
Far: BRIERDENE NAPOLEON 54509
Mor: Tanlan Unigryw 111983
Morfar: FRIARS FREELANCE 20998
Opdrætter: Stutteri Harvest
Udstiller: Stutteri Harvest v/ Zanne Jedg, 4720 Præstø
Placering: 1 af 1


Klasse 6 4-årige og ældre hingste, sec. C

Kat. 85 FJORDGLIMT GOLDEN GALAXY 99137
Født 15/5 2014 sec. C Palomino
Far: MENAI CADERNID 55226
Mor: Menai Lady Georgina 115301
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE 31230
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugard
Placering: 1 af 3

Kat. 84 EWYN REACTION 1005555
Født 1/6 2015 sec. C Sort
Far: PARVADEAN REACTION 38091
Mor: Llanfihangel Cindy 89690
Morfar: CIPPYN RED FLYER 12728
Opdrætter: Ewyn Stud
Udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, 5592 Ejby
Placering: 2 af 3

Kat. 86 KILDEGAARDS BRAVEHEART WCH38
Født 30/7 2010 sec. C Rød
Far: CORSCARON CARDI 60373
Mor: Kidegaards Cecilie 154482
Morfar: KILDEGAARDS COLUMBUS 41485
Opdrætter: Stutteri Kildegaard
Udstiller: Eva Kainø, 4640 Faxe
Placering: 3 af 3


Klasse 7 4-årige og ældre hingste & vallak, sec. D

Kat. 89 MENAI CARDI PRINCE 101536
Født 10/6 2015 sec. D Rød
Far: MENAI MARTINO 68854
Mor: Menai Cardi Lady 110886
Morfar: PARC CARDI 26077
Opdrætter: Menai Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugard
Placering: 1 af 3

Kat. 90 MELANDERS WILL TURNER 208333we1403679
Født 27/6 2014 sec. D Palomino
Far: H-S MORNINGSTAR WDH54
Mor: Rosalinde WD281
Morfar: VALHALLAS LIMELIGHT 71094
Opdrætter: Camilla Melander Larsen
Udstiller: Bettina Kirkebjerg, 4200 Slagelse
Placering: 2 af 3

Kat. 88 ROLIGHEDENS JACKPOT 208333WE407381
Født 17/5 2004 sec. D Brun
Far: RUSKA MISTER GEOFFREY WDH32
Mor: Dynamite Jackie WD159
Morfar: TWYFORD DANE WDH15
Opdrætter: Sisser Weinrick
Udstiller: Line Børner, 4660 Store Heddinge
Placering: 3 af 3

Til toppen af siden

 

Plageskuet på Dorthealyst
 
BIS: Fakla Cleo (1 års sec. A) og Res. BIS: Thers Olive Oyl (2 års sec. C)
 
BIS – hingste: Waxwing Pint Pot
 

Dommere: Beverly Halls Claydon og Rikke Broge Thomsen.

FINALE-RESULTATER

Hingste:

BIS: WAXWING PINT POT

Plage:
BIS:
Fakla Cleo
Reserve-BIS: Thers Olive Oyl
Nr. 7: Thers Painted Princess
Nr. 8: Fakla Phoebe

Blandt de 5 bedste 2- og 3-års hopper: Damgaard’s Tip Toe og Thers Olive Oyl
Blandt de 5 bedste 1-års hopper: Fakla Cleo, Fakla Phoebe og Thers Painted Princess
Blandt de 5 bedste 2- og 3-års plage: Thers Olive Oyl
Blandt de 5 bedste 1-års plage: Fakla Cleo, Fakla Phoebe og Thers Painted Princess

Bedste fremviste I ring 1:
Formiddag: Kat. 11
- Thers Olive Oyl
Eftermiddag: Kat. 50 - Fakla Phoebe

Bedst fremviste blandt hingstene: Kat. 84 - WAXWING PINT POT


Bedømmelser:
 

Sec. A - hopper – 2 år

Kat. 10 Damgaard’s Tip Toe 208333WE1702701 8/6 2017 skimmel
F: MÄLBY MISTELTOE WMH 161
M: Harvest (DK) Unique 156708 WSB MF: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Opdrætter: Ejer
Ejer: Lars & Annette Damgaard Haaning, Skibby
Point: 8 - 8 - 8 - 8 - 8 Placering: 1 af 3

Kat. 89 Padesølunds Just Belle 208333WE1700166 16/3 2017 brun
F: GLEBEDALE MARIO 98011 WSB
M: Bjerggaards Just Smile 208333WE1301410 MF: RHYDYFELIN SARACEN 64818 WSB
Opdrætter: Connie Nielsen, Vissenbjerg
Ejer: Heidi Kieffer, Ringsted
Point: 8 - 8 - 7 - 6 - 7 Placering: 2 af 3

Kat. 9 Gribsvads Syren 208333WE1700590 8/4 2017 skimmel
F: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
M: Gribsvads Flower WM 1086 MF: FAKLA DEJA VU MAYKELS LAST WMH 167
Opdrætter: Ejer
Ejer: Benth Olesen, Ejby
Point: 7 - 8 - 7 - 7 - 7 Placering: 3 af 3


Sec. C – hopper – 2 år

Kat. 11 Thers Olive Oyl 179833 WSB 42868 leverrød
F: MARBETH JIMMY WILDE 97777 WSB
M: Thers Mystic May (OS) 137268 WSB MF: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Opdrætter: Ejer
Ejer: Familien Thers, Høng
Point: 9 - 9 - 9 - 9 - 9 Placering: 1 af 1
 

Sec. D – hoppe – 3 år

Kat. 13 Valhallas (DK) Veronica 177818 WSB 25/4 2016 brun
F: AVONVALLY UNION JACK 52433 WSB
M: Valhallas (DK) Victoria WD 242 MF: FRONARTH VICTOR 34934 WSB
Opdrætter: Stutteri Valhalla v/ Karen B. Olsen & Carl Trock
Ejer: Louise Helskov, Vordingborg
Point: 7 - 7 - 7 - 7 - 7 Placering: 1 af 1


Sec. D – hoppe – 2 år

Kat. 14 Valhallas (DK) Nellie 180804 DNK WSB 29/4 2017 brun
F: PERTHOG SIR TERRY 91427 WSB
M: Valhallas (DK) Vanessa WD 284 / 170526 DNK WSB MF: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
Opdrætter: Ejer
Ejer: Karen B. Olsen & Carl Trock, Kalundborg
Point: 7 - 7 - 7 - 8 - 7 Placering: 1 af 1


WPBR – hoppe – 2 år

Kat. 15 Høj's Super Nova 208333WE1701777 13/6 2017 sort
F: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
M: Rønnely's Milissa SDS 345 MF: MANITU N. ESPH 95
Opdrætter: Ejer
Ejer: Maren S. Håkansson, Sandved
Point: 8 - 7 - 7 - 8 - 7 Placering: 1 af 1


WPBR – vallak – 2 år

Kat. 16 HØJ'S OBI WAN 208333WE1703024 20/8 2017 palomino
F: TAWELFAN THE MAGIC MAN 90282 WSB
M: Toftelunds Eileen 208333NF0700870 MF: KANTJE'S VALENTIJN NFHR 127
Opdrætter: Høj's Welsh Ponyer v/ Maren S. H. Håkansson
Ejer: Mille Marie Diekelmann Andersen, Sorø
Point: 7 - 6 - 7 - 6 - 6 Placering: 1 af 1


Sec. A – hopper – 1 år

49 Fakla Cleo (DNK) 590 (IR) 11/5 2018 rød
F: LACY FOXBE 53557 WSB
M: Fakla Chanel 211 (IR) MF: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105 / 20660 WSB
Opdrætter: Ejer
Ejer: Keld Frandsen, Agedrup
Point: 10 - 10 - 9 - 9 - 10 Placering: 1 af 2

50 Fakla Phoebe (DNK) 182714 WSB 21/4 2018 skimmel
F: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB
M: Nantdywyll Persain 159577 WSB MF: CWMNANTGWYN PENADUR 45479 WSB
Opdrætter: Ejer
Ejer: Keld Frandsen, Agedrup
Point: 9 - 9 - 8 - 8 - 9 Placering: 2 af 2
 

Sec. C – hingste – 1 år

Kat. 54 GRIBSVADS BLACK PRINCE 208333WE1801307 24/4 2018 sort
F: SYNOD REQUEST WCH 29
M: Gribsvads Baiche 208333WE0801721 MF: DORTHEALYST TYPHOON (OS) WCH 25
Opdrætter: Ejer
Ejer: Benth Olesen, Ejby
Point: 7 - 7 - 6 - 7 - 7 Placering: 1 af 3

Kat. 51 DANKIRKEBY'S GARY GRANT (IA) 244 DNK 1/4 2018 rød
F: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
M: Gribsvads Musie WC 106 MF: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Opdrætter: Ejer
Ejer: Malene Andersen, Ringsted
Point: 7 - 7 - 6 - 7 - 7 Placering: 2 af 3

Kat. 53 DORTHEALYST RESPONSE 107501 DNK WSB 16/7 2018 brun
F: PARVADEAN REACTION WCH 11
M: Dorthealyst Dairy Maid (OS) WC 107 MF: SYNOD GROUSE WCH 7
Opdrætter: Dorthealyst v/ Marianne Seidenfaden
Ejer: Julie Østergaard, Tølløse
Point: 7 - 7 - 6 - 7 - 7 Placering: 3 af 3
 

Sec. C – hopper – 1 år

Kat. 56 Thers Painted Princess 182136 WSB 8/5 2018 leverrød
F: MARBETH JIMMY WILDE 97777 WSB
M: Thers Mystic May (OS) 137268 WSB MF: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Opdrætter: Stutteri Thers v/ Familien Thers
Ejer: Jette Hansen, Regstrup
Point: 10 - 9 - 9 - 9 - 9 Placering: 1 af 1
 

Sec. D – hingste – 1 år

Kat. 59 TEKEN IRONMAN 106223 WSB 2/5 2018 brun
F: AVONVALLEY GREAT BRITON 66356 WSB
M: Avonvalley Isa 161301 WSB MF: AVONVALLEY UNION JACK 52433 WSB
Opdrætter: Ejer
Ejer: Karoline Teken, Kalundborg
Point: 8 - 7 - 7 - 8 - 7 Placering: 1 af 2

57 DANKIRKEBY'S HARRY under reg. 13/4 2018 brun
F: PENNAL DREAMMAKER 96414 WSB
M: Valhallas Kiss-me-Kate (DNK) WD 279 MF: MENAI CARDI GAMBLER 78172 WSB
Opdrætter: Ejer
Ejer: Malene Andersen, Ringsted
Point: 7 - 6 - 7 - 8 - 7 Placering: 2 af 2


HINGSTEPARADE

Kat. 84 WAXWING PINT POT WMH 171 / 90585 WSB 24/4 2011 skimmel
F: WAXWING VICTORY 29708 WSB
M: Waxwing Penny Dainty 126103 WSB MF: WAXWING HURRICANE 30197 WSB
Opdrætter: Waxwing Stud, GB
Ejer: Mie Christiansen, Vordingborg
Placering: 1 af 4

Kat. 86 ADLAIS(DK) SIR TOBY WDH 60 14/5 2009 sort
F: RINGSIDE THOMAS 72368 WSB
M: Pennal True Love WD 248 MF: BRYNITHON NEW IMAGE 52144 WSB
Opdrætter: Stutteri Adlais
Ejer: ejer: Annette Zastrow, Næstved
Placering: 4 af 4

Til toppen af siden
 

Pony Hingsteshow Sjælland

Kildegaards Chester (66,0 point ud af 70 mulige, nr. 2 af 10)
Far: Kildegaards Columbus
Mor: Kildegaards Rosemary
Morfar: Synod Rembrandt 36164 WSB

Idyllic Tolomeo (54,5 point ud af 70 mulige, nr. 9 af 10)
Far: Idyllic Entrepreneur 57282 WSB
Mor: Idyllic Trallulah
Morfar: Pendock Legend 26739 WSB

Tawelfan The Magic Man (53,5 point ud af 70 mulige, nr. 10 af 10)
Far: Rhydygroes Raffles 77021
Mor: Swyffryd Sioned 124303
Morfar: Hafodyrrynys Welsh Crusader

Til toppen af siden
 

Jysk Plageskue og Hingsteparade

Dommere: Martin Bloch og Flemming Strange Hansen


Section A

1 års hoppe

8-7-7-8-8
STENHEDEGÅRDS GOLDEN DREAM, 208333WE1800241
Født den: 17032018
F: STENHEDEGÅRDS APPLEJACK , 208333WE1500047
M: FRIARS GOLDEN DREAMS 826046020117960, 117960 WSB
MF: PONTGAM SUPREME H33685, 33685 WSB
Udst.: Mette J. Jæger, Bramming
 

Section B

1 års hoppe

9-8-7-7-8
BJERREGÅRDS SWEET PEA IR581
Født den: 010618
F: BIRTHLEY FIRST ADDITION, 65520 GB
M: BJERREGAARDS SIANNA 570 IR
MF: BJERREGÅRDS WITEK, 58 IA
Udst.: Stutteri Bjerregaard, Nr. Snede
 

2 års hoppe

8-8-7-7-8
BJERREGÅRDS CREAMY
Født den: 13042017
F: BJERREGÅRDS SONNY BOY 20833WE0900065
M: BJERREGÅRDS QUEEN 208333200301655
MF: CENNEN SCHUBERT WBH33
Udst.: TEAM BJERREGÅRD, Tørring
 

2 års hingst

9-9-7-8-9
BJERREGÅRDS HEARTBEAT – IR 386 (DNK)
Født den: 14042017
F: BIRTLEY FIRST ADDITION 65520
M: BJERREGÅRDS EXPERIENCE IA DBK
MF: BJERREGÅRDS TAYER IA 169
Udst.: TEAM BJERREGÅRD, 7160 Tørring
 

Section C

2 års hoppe

9-9-7-8-9
FJORDGLIMT MARY ELLIE
Født den: 260417
F: SYNOD REQUEST, 48578 WSB
M: BROHEDYDD MARY ELLEN, 15027
MF: CAERNEUADD HYWELL, 59123 GRB
Udst.: Stutteri Fjordglimt, Daugård
 

Section D

1 års hoppe

9-8-8-8-8
FJORDGLIMTS DICTE , 180942 DNK
Født den: 170418
F: TREVALLION EVOQUE, 96273 GBR
M: BLACKROCK DELYTH, 16390 GBR
MF: SODEN GWYNFOR, 79194 GBR
Udst.: Stutteri Fjordglimt, Daugård

Til toppen af siden

Fyns Plageskue for Ponyracer
 
BIS: Gribsvads Syren (2 års sec. A) og res. BIS: Marielunds Ballistics Treasure. Foto: Rebecca Thers
 

Dommere: Rikke Broge Thomsen og Iben Tjelum


Sec. A – 1 års hingste

9-9-8-9-9
Fakla Jellybean (IR) 408 WSB Skimmel
Født: 4/4/2018 hos Stutteri Fakla, Agedrup
Far: Lacy Foxbe 53557 WSB
Mor: Fakla Jana (IR) 311 WSB
MF: Lacy Celt WMH 163
Ejer: Liselotte Haugaard Jensen, Bogense

7-6-7-6-6
Noerrelide's Chess WE1801303 Sort
Født: 15/5/2018 hos Stutteri Noerrelide, Sommersted
Far: Penhwnllys Mascot 97929 WSB
Mor: Churchwood Cherish 126172 WSB
MF: Llwynan Ilewelyn 38456 WSB
Ejer: Karoline R. Gjørlund, Broby
 

Sec. C – 1 års hingste

9-9-8-8-9
Synod Recall Again 105985 WSB Sort
Født: 1/5/2018 hos Synod Stud, GB
Far: Synod Ring-back 94913 WSB
Mor: Synos Rose Anna 172236 WSB
MF: Synod Gold Smith 48377 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Daugård

8-7-8-8-8
Gribsvads Black Prince 208333WE1801307 Sort
Født: 24/4/2018 hos Udstiller
Far: Synod Request WCH 29
Mor: Gribsvads Baiche WE0801721
MF: Dorthealyst Typhoon WCH 25
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby


Sec. C – 1 års hoppe

8-8-8-7-8
Noerrelide's Natasja 208333WE1800602 Rød
Født: 4/5/2018 hos Udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Rosengårdens Neilina WE0903056
MF: Erwwastad Daniel 72063 WSB
Ejer: Stutteri Noerrelide, Sommersted
 

WPBR – 1 års hingst

9-9-8-7-8
Cashella's Herbie 208333WE1800860 Brun
Født: 26/4/2018 hos Udstiller
Far: Blue Hors Farrell DVH 1178
Mor: Cashella's Holly Golightly WE1301070
MF: Clifton Ask DVH 1099
Ejer: Liselotte Haugaard Jensen, Bogense
 

Sec. A – 2 års hoppe

BEST-IN-SHOW
9-8-8-8-8
Gribsvads Syren 208333WE1700590 Skimmel
Født: 8/4/2017 hos Udstiller
Far: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
Mor: Gribsvads Flower WM 1086
MF: Fakla Dejavu Maykels Last WMH 167
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby
 

Sec. C – 2 års hingst

8-7-8-7-8
Nantyfyda Frankie 104259 WSB Sort
Født: 1/1/2017 hos M. H. Jones, UK
Far: Fronarth Ginola 55275 WSB
Mor: Boniface Ffansi 154358 WSB
MF: Moorcroft Roberto 70970 WSB
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby
 

Sec. C – 2 års hoppe

9-9-8-7-9
Thers Olive Oyl 179833 WSB Rød
Født: 13/5/2017 hos Udstiller
Far: Marbeth Jimmy Wilde 97777 WSB
Mor: Thers Mystic May 137268 WSB
MF: Thorneyside The Terminator 45541 WSB
Ejer: Stutteri Thers v/ familien Thers, Høng
 

Sec. D – 2 års hingste

7-7-8-8-7
Macanah Jon Snow 105613 WSB Sort
Født: 28/4/2017 hos Udstiller
Far: Perthog Sir Terry 91427 WSB
Mor: Valhallas Black Princess 170626 WSB
MF: Valhallas Zorro 86319 WSB
Ejer: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Årup

9-9-8-7-8
Fjordglimt Lord Midas 104854 WSB Brun
Født: 2/5/2017 hos Udstiller
Far: Menai Sparkling Miidas 53763 WSB
Mor: Danaway Lola 156519 WSB
MF: Trevallion Valentino 65505 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Daugård
 

Sec. D – 2 års hoppe

9-8-7-8-8
Møllegydens Chloe 383 IA Sort
Født: 3/4/2017 hos Stutteri Møllegyden
Far: Pennal Lucky Brynle 93635 WSB
Mor: Møllegydens Eowyn WD 274
MF: Ringside Thomas 72368 WSB
Ejer: Michella Pedersen, Agedrup
 

WPBR – 2 års vallak

7-7-7-6-7
Struntze's Go Believe 208333WE1700266 Brun
Født: 9/4/2017 hos Udstiller
Far: Gribsvads Baltzer WCH 33
Mor: Bolinea RDH DV1300997
MF: Estados DVH 1109
Ejer: Stald Struntze v/Kimi Nielsen, Aars


WPBR – 2 års hoppe

8-8-8-8-8
Struntze's Good Point 208333WE1700267 Sort
Født: 29/3/2017 hos Udstiller
Far: Gribsvads Baltzer WCH 33
Mor: Quiet Pleace SDH 439
MF: De Noir DVE 812
Ejer: Stald Struntze v/Kimi Nielsen, Aars

Til toppen af siden


Gl. Estrup
 

Sec. A

Hoppe 3 år

22 p.
SEJLSTRUPS DICTE, 208333WE1600694
F: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598
M: SEJLSTRUPS DAIMI (DNK) 166396 WSB
MF: COLNE TABOO 67685 WSB
Udst.: Stutteri Sejlstrup, Hadsund
 

Sec C

Hoppe 2 år

23 p. + æpr.
CUTIE PIE, 208333WE1703694
F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
M: PINKIE PIE 208333WE1402529
MF: RHYDYFELIN SARACEN 64818 WSB
Udst.: Jeanette Bjerregaard, Hadsund
 

Welsh Part Bred

Hingst 5 år

23 p. + æpr.
LUNDENÆSGÅRDS FALCON, WFH 30
F: FIANGO W. WFH 4
M: 'T KLEINE BOS LIBERTY ELEGANT WF 55
MF: LEUNS VELD'S ELEGANT H15436
Udst.: Julie Lund Kristensen, Balle
 

Goldhoppe

23 p.
RÅLANDGÅRDS DAYA, 208333WE1502619
F: KOKKEDAL'S NESTOR 208333WE0901722
M: PRIMERA DE333330468791
MF: WELTCUP DE333330084777
Udst.: Ricke Isabella Nielsen, Silkeborg
 

Hoppe 2 år

23 p.
STRUNTZE'S GOOD POINT, 208333WE1700267
F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
M: QUIET PLEASE SDH 439
MF: DE NOIR DVE 812
Udst.: Kimi Nielsen, Aars

Til toppen af siden


Roskilde Dyrskue

Sec. A

Hopper 2 år

23 p. + æpr.
MELANDERS FLOWER POWER, 208333WE1702414
F: BAVARIA 528019010003179
M: FRIARLY FLOWERMAID WM 1059
MF: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Nikita Andreasen, Borup 

21 p.
PADESØLUNDS JUST BELLE, 208333WE1700166
F: GLEBEDALE MARIO 98011 WSB
M: BJERGGAARDS JUST SMILE 208333WE1301410
MF: RHYDYFELIN SARACEN 64818 WSB
Udst.: Heidi Kieffer, Ringsted
 

Sec. B

Hingste 2 år

22p.
WAXWING GLEAM, 104072 WSB
F: MOELVIEW MASQUERADE 84220 WSB
M: WAXWING GLINT 159230 WSB
MF: EYARTH BEAU GESTE 50453 WSB
Udst.: Anja Seedorff, Herlufmagle
 

Følhopper med føl ved siden

22 p.
SILVIA MAEGAARD (DNK), 173845 WSB
F: MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
M: SALLY MAEGAARD (DNK) 161648 WSB
MF: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Føllets far: Llanarth Consul, 173845
Udst.: Poul Jeppesen, Frederikssund

21 p.
TELYNAU HOITY TOITY, WB 383
F: EYARTH MERCURY 56767 WSB
M: TELYNAU ROYAL HEIRESS 132180 WSB
MF: EYARTH RIO 30571 WSB
Føllets far: Cwrtycadno Rhion, 826046010089833
Udst.: Anja Seedorff, Herlufmagle


Sec. C

Hingste 6 år og ældre

22 p.
KILDEGAARDS BRAVEHEART, WCH 38
F: CORSCARON CARDI WCH 31
M: KILDEGAARDS CECILIE (DNK) 154482 WSB
MF: KILDEGAARDS COLUMBUS (DNK) WDH 25
Udst.: Eva Kainø, Faxe


Hingste 2 år

22 p.
LERHØJS ALADDIN, 208333WE1700199
F: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
M: BUBBLY BABETH WM 1052
MF: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udst.: Stine Nielsen, Slagelse
 

Følhopper med føl ved siden

23 p. + æpr.
GRIBSVADS MEHLE JO, WC 123
F: DORTHEALYST TYPHOON (OS) WCH 25
M: GRIBSVAD LITTLE JO WC 81
MF: SYNOD GROUSE WCH 7
Føllets far: Saber OX, 107230
Udst.: Sofie Dreyer, 4360 Kr Eskilstrup

23 p. + æpr.
DANKIRKEBYS MAGIC MELODI (DNK), 302 (IA) WSB
F: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
M: KOKKEDAL'S MADEMOISELLE 208333WE0901724
MF: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Føllets far: Caebryn Harri QC, WSB 91882
Udst.: Dankirkeby Welsh Cobs , Borup

23 p.
ABERLOUR GAIA (DNK), WC 137
F: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
M: ABERLOUR GWALIA WC 105
MF: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Føllets far. Parvadean The Gigolo, WCH 30
Udst.: Laila Larsen og Torben Olsen, Roskilde

22 p.
DANKIRKEBY MATINIQUE (DNK), 741 (IA) WSB
F: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
M: KOKKEDAL'S MADEMOISELLE 208333WE0901724
MF: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Føllets far: Caebryn Harri QC, WSB 91882
Udst.: Dankirkeby Welsh Cobs , Borup


Hopper 3 år

23 p. + æpr.
DORTHEALYST PEPTALK (DNK), 370 (IA) WSB
F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
M: DORTHEALYST GOSSIP (OS) 128583 WSB
MF: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Udst.: Marianne Seidenfaden, Mørkøv

21 p.
POLMESK RUBY ROSE (GBR), 178283 WSB
F: TALON TURBO 47199 WSB
M: SYNOD ROSALIA (GBR) 119707 WSB
MF: SYNOD REAGAN 22220 WSB
Udst.: Helle Andersen, Hørve
 

Hopper 2 år

23 p.
THERS OLIVE OYL (GBR), 179833 WSB
F: MARBETH JIMMY WILDE 97777 WSB
M: THERS MYSTIC MAY (OS) 137268 WSB
MF: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Udst.: Morten Thers, Høng
 

Sec. D

Hingste 2 år

20 p.
CWMESGAIR JAGER BOMB, 105328 WSB,
F: GWYNFAES MATHOLWCH 59752 WSB,
M: CWMESGAIR TIA MARIA 155334 WSB,
MF: BRYNITHON NEW IMAGE 52144 WSB
Udst.: Signe Bering, Ringsted
 

Følhopper med føl ved siden

23 p. + æpr.
ADLAIS QUEEN OF CUSTARD, 174920 WSB
F: GLYNCOCH EUROSTAR 93203 WSB
M: ABERGAVENNY AGNES 161273 WSB
MF: DERWEN RAILWAY EXPRESS 19035 WSB
Føllets far: Abergavenny Gethin, 102414
Udst.: Stutteri Adlais, v/Ninett og Michael Gulddal, Ringsted

22 p.
VALHALLAS WALTZING MATILDA, 173110 WSB
F: AVONVALLEY JOLLY ROGER 78069 WSB
M: VALHALLAS (DK) VICTORIA (OS) WD 242
MF: FRONARTH VICTOR 34934 WSB
Føllets far: Avonvalley Great Briton, WSB 66356
Udst.: Carl Trock, Kalundborg


Goldhopper 4 og 5 år

22 p.
TEKEN STARLIGHT WSB, 175841 WSB
F: VALHALLAS (DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB
M: AVONVALLEY ISA (GBR) 161301 WSB
MF: AVONVALLEY UNION JACK 52433 WSB
Udst.: Stutteri Borch , v/Heidi Borch, Præstø
 

Hopper 3 år

22 p.
VALHALLAS(DK) VERONICA (DNK), 177818 WSB
F: AVONVALLEY UNION JACK 52433 WSB
M: VALHALLAS (DK) VICTORIA (OS) WD 242
MF: FRONARTH VICTOR 34934 WSB
Udst.: Louise Christensen, Vordingborg
 

Hopper 2 år

22 p.
NASEBAS HEMERA, 208333WE1700446
F: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
M: LESTO SEVILLE WD 283
MF: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udst.. Nana Sørensen, Lundby

22 p.
VALHALLAS NELLIE (GBR), 180804 WSB
F: PERTHOG SIR TERRY 91427 WSB
M: VALHALLAS(DK) VANESSA (DNK) WD 284
MF: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
Udst.: Carl Trock, Kalundborg


Welsh Part Bred

Hopper 2 år

23 p + æpr.
DREYERS MISS MILEY, 208333WE1701627
F: ANTARIO N ESPH 107
M: GRIBSVADS MEHLE JO WC 123
MF: DORTHEALYST TYPHOON (OS) WCH 25
Udst.: Sofie Dreyer, Kr Eskilstrup

Til toppen af siden


Fyns Juni Show

Kat.nr.

Champions

Pony

19

Bedst Klargjorte

Gribsvads Pinka

1

Ridden Champion

Fjordglimt Grand Emmilie May

Rytter: Ester Seedorff

14

Res. Ridden champion:

Valhallas Ladybird

Rytter: Louise Helskov Christensen

49

Føl champion, alle sec.:

Bjerregaards Mr. Charles

51

Res. Føl champion, alle sec.:

Fjordglimt Gracie Gati

47

Ungdyr champion sec. A:

Hulda Daenerys Stormborn

16

Reserve:

Gribsvads Syren

19

Hoppe champion sec A:

Gribsvads Pinka

16

Reserve:

Gribsvads Syren

25

Hingste champion sec. A:

Harvest Universal Soldier

15

Reserve:

Harvest Herakles

19

Supr. champion sec A:

Gribsvads Pinka

25

Res. champion sec. A:

Harvest Universal Soldier

20

Ungdyr champion sec. B:

Bjerregaards Heartbeat

49

Reserve:

Bjerregaards Mr. Charles

20

Hingste champion sec. B:

Bjerregaards Heartbeat

49

Reserve:

Bjerregaards Mr. Charles

23

Supr. champion sec. B:

Bjerregaards Sara

20

Res. champion sec. B:

Bjerregaards Heartbeat

27

Hoppe champion sec C:

Fjordglimt Lady Go Go

41

Reserve:

Fjordglimt Lady Gaga

38

Hingste champion sec. C:

Thers Rock'n Roll

50

Reserve:

Aberlour Gigolo

27

Supr. champion sec C:

Fjordglimt Lady Go Go

30

Res. champion sec. C:

Thers Rock'n Roll

51

Ungdyr champion sec. D:

Fjordglimt Gracie Gati

29

Reserve:

Macanah Jon Snow

35

Hoppe champion sec. D:

Bymosegaards Catalina

32

Reserve:

Valhallas Vanessa

35

Supr. champion sec. D:

Bymosegaards Catalina

32

Res. champion sec. D:

Valhallas Vanessa

35

BEST IN SHOW (BIS):

Bymosegaards Catalina

19

RESERVE BIS:

Gribsvads Pinka


KLASSE 1 NOVICE RIDDEN

Kat. 1 Fjordglimt Grand Emmilie May WSB 174117 Placering: 1 af 5
Sec.C Rød Hoppe 41756
F: Fjordglimt Grand Canyon WCH 34
M: Brohedydd Mary Ellen WSB 159027
MF: Caerneuadd Hywel WSB 5913
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt,
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard
Rytter: Ester Seedorff

Kat. 5 Pennwood Senioretta WSB 150093 Placering: 2 af 5
Sec.B Skm Hoppe 39578
F: Pennwood Alakai WSB 63491
M: Pennwood Stella WSB 125763
MF: Pennwood Stella WSB 22852
Opdrætter: Pennwood Stud, UK,
Udstiller: Stutteri Dahslminde, Rudkøbing
Rytter: Emma Kieler

Kat. 2 Parc Alfe WSB 100105 Placering: 3 af 5
Sec.D Brun Vallak 42129
F: Foryd Lwynog WSB 61983
M: Parc Cantores WSB 142999
MF: Parc Pavarotti WSB 58318
Opdrætter: Parc Stud, UK,
Udstiller: Fam. Vesterskov, Veflinge
Rytter: Heidi Vesterskov

Kat. 3 Valhallas Black Princess WD 288 Placering: 4 af 5
Sec.D Sort Hoppe 41400
F: Valhallas Zorro WSB 86319
M: Valhallas Queen of Hearts WD 108
MF: Calerux Black Prince EWDH 11
Opdrætter: Stutteri Valhalla,
Udstiller: Stald Macanah, Aarup
Rytter: Ea Vesterskov

Kat. 4 Saulire Tigerlilly WSB 171750 Placering: 5 af 5
Sec.D Rød Hoppe 41436
F: Taraco Fireblade WSB 81085
M: Ynysgerwyn Rosinda WSB 143578
MF: Thorneyside the Terminator WSB 45541
Opdrætter: Ms. A. Roe, UK,
Udstiller: Mette Dyrendal, Aarup
Rytter: Emma Nielsen


KLASSE 2 LEADING REIN

Kat. 6 Dahlsminde Milano (IR) 272 Placering: 1 af 1
Sec.B Skm Vallak 41779
F: Cwrtycadno Cymro WSB 45319
M: Dahlsminde Madonna (IR) 298
MF: Clausholm Lord Jakpot (IR) 124
Opdrætter: Stutteri Dahlsminde,
Udstiller: Mie Bjerre Andreasen, Vallensbæk S
Rytter: Mie Bjerre Adreasen
 

KLASSE 3 FIRST RIDDEN

Kat. 9 Mosebos Simon WBH 54 Placering: 1 af 3
Sec.B Skm Vallak 39952
F: Mollegaards Spartacus WSB 29250
M: Mosebos Julie 208333WE0504025
MF: Llanarth Shelley WSB 58737
Opdrætter: Marianne Mosebo,
Udstiller: Fam. Seedorff, Herlufmagle
Rytter: Edith Seedorff

Kat. 7 Mollegyden Piccadilly (IA) 113 Placering: 2 af 3
Sec.A Brun Vallak 40645
F: Crossfoxes Barwyn WSB 57453
M: Møllegydens Isabella WM 1002
MF: Yaverland Nero WSB 25158
Opdrætter: Stutteri Møllegyden,
Udstiller: Louise Østergaard, Hesselager
Rytter: Sarah Nielsen

Kat. 8 Lundquistens Jucy (IR) 299 Placering: 3 af 3
Sec.A Pal Hoppe 39934
F: Lacy Celt WMH 163
M: Fakla Juvita (IR) 220
MF: Maykel Illtyd Dash WSB 64827
Opdrætter: Stutteri Lundquisten,
Udstiller: Fam. Vesterskov, Veflinge
Rytter: Ellie Vesterskov
 

KLASSE 4 OPEN RIDDEN

Kat. 14 Valhallas Ladybird WD 261 Placering: 1 af 4
Sec.D Sort Hoppe 38861
F: Danaway Zedan WSB 61306
M: Trevallion Lady Lillian WD 203
MF: Trevallion Flash Jask WSB 18231
Opdrætter: Stutteri Valhalla,
Udstiller: Louise Helskov Christensen, Vordingborg
Rytter: Louise Helskov Christensen

Kat. 12 Kokkedals Initial B 208333200204178 Placering: 2 af 4
Sec.C Brun Vallak 37413
F: Rytterbjergets Infinity WCH 13
M: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
MF: Calerux Black Prince EWDH 11
Opdrætter: Stald Kokkedal,
Udstiller: Fam. Seedorff, Herlufmagle
Rytter: Ester Seedorff

Kat. 13 Rolighedens Jackpot 208333WE0407381 Placering: 3 af 4
Sec.D Brun Vallak 38124
F: Ruska Mister Geoffrey WDH 32
M: Dynamite Jackie WD 159
MF: Twyford Dane WDH 15
Opdrætter: Sisser Weinrich,
Udstiller: Line Børner, Store Heddinge
Rytter: Line Børner

Kat. 11 Lintelo Gwen (IR) 231 Placering: 4 af 4
Sec.B Skm Hoppe 38831
F: Lintelo Gawain WSB 55594
M: Lintelo Gracious (IR) 230
MF: Lintelo Halycon (IR) 17
Opdrætter: Lintelo Stud, NL,
Udstiller: Stutteri Dahslminde, Rudkøbing
Rytter: Emma Kieler
 

KLASSE 5 1 - 3 ÅRS SEC A

Kat. 16 Gribsvads Syren 208333WE1700590 Placering: 1 af 3
Sec.A Skm Hoppe 42833
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Flower WM 1086
MF: Fakla Dejavu Maykels Last WMH 167
Opdrætter: Stutteri Gribsvad,
Udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby

Kat. 15 Harvest Herakles WSB 106907 Placering: 2 af 3
Sec.A Pal Hingst 43210
F: Harvest Universal Soldier WMH 146
M: Gelliniog Helena WSB 147077
MF: Penwisg Pirate WSB 43173
Opdrætter: Stutteri Harvest,
Udstiller: Stutteri Sejlstrup, Hadsund

Kat. 17 Gribsvads Prinz 208333WE1600349 Placering: 3 af 3
Sec.A Skm Hingst 42462
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Pitzu WM 1014
MF: Sprimgbourne Herian WMH 105
Opdrætter: Stutteri Gribsvad,
Udstiller: Camilla og Nina Trædholm, Aarup
 

KLASSE 6 4 - 7 ÅRS SEC A

Kat. 19 Gribsvads Pinka 208333WE1500437 Placering: 1 af 2
Sec.A Skm Hoppe 42112
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Pitzu WM 1014
MF: Sprimgbourne Herian WMH 105
Opdrætter: Stutteri Gribsvad,
Udstiller: Hulda Kathrine & Mette Jensen, Aarup

Kat. 18 Gribsvads Sif WM 1102 Placering: 2 af 2
Sec.A Skm Hoppe 42005
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Sipsy WM 1043
MF: Twyford Major WMH 92
Opdrætter: Stutteri Gribsvad,
Udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby


KLASSE 7 1 – 3 ÅRS SEC B

Kat. 20 Bjerregaards Heartbeat (IR) 386 Placering: 1 af 2
Sec.B Rød Hingst 42839
F: Birtley First Addition WBH 47
M: Bjerregaards Experience WB 381
MF: Bjerregaards Tayer WBH 42
Opdrætter: Team Bjerregaard,
Udstiller: Team Bjerregaard, Tørring

Kat. 21 Waxwing Gleam WSB 104072 Placering: 2 af 2
Sec.B Røb Hingst 42853
F: Moelview Masquerade WSB 84220
M: Waxwing Glint WSB 159230
MF: Eyarth Beau Geste WSB 50453
Opdrætter: Waxwing Stud,
Udstiller: Fam. Seedorff, Herlufmagle
 

KLASSE 8 8 ÅR OG ÆLDRE HOPPER SEC B

Kat. 23 Bjerregaards Sara WB 337 Placering: 1 af 1
Sec.B Skm Hoppe 38120
F: Bjerregaards Tayer WBH 42
M: Bjerregaards Silver Lady WB 309
MF: Bjerregaards Apollo WBH 38
Opdrætter: Stutteri Bjerregaard,
Udstiller: Stutteri Bjerregaard, Nr. Snede
 

KLASSE 9 8 ÅR OG ÆLDRE HINGSTE SEC A + B

Kat. 25 Harvest Universal Soldier WMH 146 Placering: 1 af 2
Sec.A Rød Hingst 37369
F: Brierdene Napoleon WMH 134
M: Tanlan Unigryw WM 894
MF: Friars Freelance WSB 20998
Opdrætter: Stutteri Harvest,
Udstiller: Stutteri Harvest, Præstø

Kat. 26 Bjerregaards Sonny Boy WBH 55 Placering: 2 af 2
Sec.B Skm Hingst 39865
F: Bjerregaards Witek WBH 41
M: Bjerregaards Sara WB 337
MF: Bjerregaards Tayer WBH 42
Opdrætter: Stutteri Bjerregaard,
Udstiller: Stutteri Bjerregaard, Nr. Snede
 

KLASSE 10 1 – 3 ÅRS SEC C + D

Kat. 27 Fjordglimt Lady Go Go WSB 177501 Placering: 1 af 3
Sec.C Rød Hoppe 42504
F: Synod Request WCH 29
M: Menai Lady Georgina WC 90
MF: Parcybedw Boy George WCH 17
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt,
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard

Kat. 29 Macanah Jon Snow WSB 105613 Placering: 2 af 3
Sec.D Sort Hingst 42853
F: Perthog Sir Terry WSB 91427
M: Valhallas Black Princess WD 288
MF: Valhallas Zorro WSB 86319
Opdrætter: Stald Macanah,
Udstiller: Stald Macanah, Aarup

Kat. 28 Mollegyden Chloe (IA) 383 Placering: 3 af 3
Sec.D Sort Hoppe 42828
F: Pennal Lucky Brynle WSB 93635
M: Moellegydens Eowyn WD 274
MF: Ringside Thomas WSB 72368
Opdrætter: Stutteri Møllegyden,
Udstiller: Michella Pedersen, Agedrup


KLASSE 11 4 - 7 ÅR HOPPER SEC C

Kat. 30 Gribsvads Mary 20833WE1200064 Placering: 1 af 2
Sec.C Brun Hoppe 40924
F: Parvadean the Gigolo WCH 30
M: Gribsvads Molly 208333WE0801719
MF: Dorthealyst Typhoon WCH 25
Opdrætter: Stutteri Gribsvad,
Udstiller: Hulda Kathrine & Mette Jensen, Aarup

Kat. 31 Harvest Gucci Girl WSB 167940 Placering: 2 af 2
Sec.C Pal Hoppe 41053
F: Menai Cadernid WCH 23
M: Moorcroft Groovey Girl WSB 124940
MF: Synod George WSB 25801
Opdrætter: Stutteri Harvest,
Udstiller: Louise Østergaard, Hesselager
 

KLASSE 12 4 - 7 ÅR HOPPER SEC D

Kat. 35 Bymosegaards Catalina 208333WE1200697 Placering: 1 af 5
Sec.D Rød Hoppe 40996
F: H-S Morning Star WDH 54
M: Lindbergs Christel WD 268
MF: Valhallas Macbeth WDH 36
Opdrætter: Bymosegårds Welsh Ponyer og Cobs,
Udstiller: Bymosegårds Welsh Ponyer og Cobs, Næstved

Kat. 32 Valhallas Vanessa WD 284 Placering: 2 af 5
Sec.D Brun Hoppe 41395
F: Valhallas Zorro WSB 86319
M: Valhallas Victoria WD 242
MF: Fronarth Victor WSB 34934
Opdrætter: Stutteri Valhalla,
Udstiller: Stutteri Valhalla, Kalundborg

Kat. 36 Menai Gracie Ifans WSB 167861 Placering: 3 af 5
Sec.D Rød Hoppe 41032
F: Menai Sparkling Imperial WSB 55815
M: Menai Amazing Grace WSB 120943
MF: H-S Martino WSB 45117
Opdrætter: Menai Stud, UK,
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard

Kat. 34 Saulire Tigerlilly WSB 171750 Placering: 4 af 5
Sec.D Rød Hoppe 41436
F: Taraco Fireblade WSB 81085
M: Ynysgerwyn Rosinda WSB 143578
MF: Thorneyside the Terminator WSB 45541
Opdrætter: Ms. A. Roe, UK,
Udstiller: Mette Dyrendal, Aarup

Kat. 33 Valhallas Black Princess WD 288 Placering: 5 af 5
Sec.D Sort Hoppe 41400
F: Valhallas Zorro WSB 86319
M: Valhallas Queen of Hearts WD 108
MF: Calerux Black Prince EWDH 11
Opdrætter: Stutteri Valhalla,
Udstiller: Stald Macanah, Aarup
 

KLASSE 13 4 - 7 ÅR HINGSTE SEC C + D

Kat. 39 Menai Cardi Prince WSB 101536 Placering: 1 af 3
Sec.D Rød Hingst 42165
F: Menai Martino WSB 68854
M: Menai Cardi Lady WSB 110886
MF: Parc Cardi WSB 26077
Opdrætter: Menai Stud, UK,
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard

Kat. 38 Thers Rock'n Roll WCH 35 Placering: 2 af 3
Sec.C Rød Hingst 41787
F: Thers Red Rocketeer (IA) 25
M: Thers Mystic May WSB 137268
MF: Thorneyside the Terminator WSB 45541
Opdrætter: Stutteri Thers,
Udstiller: Stutteri Thers, Høng

Kat. 37 Ewyn Reaction WSB 100555 Placering: 3 af 3
Sec.C Sort Hingst 42156
F: Parvadean Reaction WCH 11
M: Llanfihangel Cindy WSB 89690
MF: Cippyn Red Flyer WSB 12728
Opdrætter: Ewyn stud, UK,
Udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby


KLASSE 14 8 ÅR OG ÆLDRE SEC C

Kat. 41 Fjordglimt Lady Gaga WC 131 Placering: 1 af 2
Sec.C Rød Hoppe 40353
F: Synod Request WCH 29
M: Menai Lady Georgina WC 90
MF: Parcybedw Boy George WCH 17
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt,
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard

Kat. 40 Aberlour Gaia WC 137 Placering: 2 af 2
Sec.C Rød Hoppe 40680
F: Coedeneirin Reflect WC 105
M: Aberlour Gwalia WC 105
MF: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Opdrætter: Stutteri Aberlour,
Udstiller: Stutteri Aberlour, Roskilde
 

KLASSE 15 8 ÅR OG ÆLDRE SEC D

Kat. 42 Eskedals Imperial Lady WSB 164404 Placering: 1 af 4
Sec.D Brun Hoppe 40663
F: Fjordglimt Sir Johnson WDH 39
M: Valhallas Imperial Maid WD 246
MF: Menai Sparkling Imperial WSB 55815
Opdrætter: Stutteri Eskedal,
Udstiller: Stutteri Eskedal, Næstved

Kat. 45 Rolighedens Jackpot 208333WE0407381 Placering: 2 af 4
Sec.D Brun Vallak 38124
F: Ruska Mister Geoffrey WDH 32
M: Dynamite Jackie WD 159
MF: Twyford Dane WDH 15
Opdrætter: Sisser Weinrich,
Udstiller: Line Børner, Store Heddinge

Kat. 43 Cynheidre Faitfull Florence WSB 165513 Placering: 3 af 4
Sec.D Cr Hoppe 40675
F: Crabbiesden Platinum WSB 731445
M: Oakhanger Victoria WSB 108660
MF: Trevallion Warlock WSB 19167
Opdrætter: Cynheidre Stud, UK,
Udstiller: Mie Puggaard, Kværndrup

Kat. 44 Wauneris New Dawn WSB 147534 Placering: 4 af 4
Sec.D Brun Hoppe 39214
F: Thorneyside the Godfather WSB 59819
M: Brynithon Primrose WSB 128494
MF: Thorneyside the Terminator WSB 45541
Opdrætter: Wauneris Stud UK,
Udstiller: Stald Macanah, Aarup
 

KLASSE 16 FØL, ALLE SECTIONER, INCL. FØLCHAMPIONAT

49 Bjerregaards Mr. Charles Under reg. Placering: 1 af 5
Sec.B Rød Hingst 43583
F: Birtley First Addition WBH 47
M: Bjerregaards Sara WB 337
MF: Bjerregaards Tayer WBH 42
Opdrætter: Stutteri Bjerregaard,
Udstiller: Stutteri Bjerregaard, Nr. Snede

51 Fjordglimt Gracie Gati Under reg. Placering: 2 af 5
Sec.D Rød Hoppe 43582
F: Menai Cardi Prince WSB 101536
M: Menai Gracie Ifans WSB 167861
MF: H-S Martino WSB 45117
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt,
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard

47 Hulda Daenerys Stormborn Under reg. Placering: 3 af 5
Sec.A Skm Hoppe 43588
F: Menai Mystic Prince WSB 85001
M: Gribsvads Pinka 208333WE1500437
MF: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
Opdrætter: Hulda Kathrine & Mette Jensen,
Udstiller: Hulda Kathrine & Mette Jensen, Aarup

50 Aberlour Gigolo Under reg. Placering: 4 af 5
Sec.C Sort Hingst 43577
F: Parvadean the Gigolo WCH 30
M: Aberlour Gaia WC 137
MF: Coedeneirin Reflect WCH 32
Opdrætter: Stutteri Aberlour,
Udstiller: Stutteri Aberlour, Roskilde

Kat. 46 Gribsvads Simona 208333WE1900078 Placering: 5 af 5
Sec.A Skm Hoppe 43512
F: Fakla Capone (IR) 329
M: Gribsvads Sif WM 1102
MF: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
Opdrætter: Stutteri Gribsvad,
Udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby

Til toppen af siden
 

Det Østjyske Dyrskue

Kirkelodgaard's Master: 24 point og skuets bedste vallak

SEC A

VALLAK

22 p.
RØ'S STATUS QUO 208333WE1000262, Født: 26032010
F: STOERTEBECKER'S GENIUS
M: SPRINGFIRE'S SUNDANCE GIRL WM 1056 DS
MF: RIEDELAND'S NEVADO
Udstiller: Jennifer Hove, Nørre Snede.
 

SEC B

HINGST

23 p.
BJERREGÅRDS HEARTBEAT, Født: 14042017.
F: BIRTLEY FIRST ADDITION
M: BJERREGÅRDS EXPERIENCE
MF: BJERREGÅRDS TAYER
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre-Snede.
 

FØLHOPPE

23 p.
BJERREGÅRDS SARA WB 337, Født: 13052004
F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42
M: BJERREGÅRDS SILVER LADY WB 309
MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38
FØLLETS FAR: BIRTLEY FIRST ADDITION WBH 47 (Føllet blev nr. 2 i konkurrencen om skuets bedste føl)
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre-Snede.

3 ÅRS HOPPE

22 p.
BJERREGÅRDS SALIDA, Født: 10052016
F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42
M: BJERREGÅRDS JAGI
MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre-Snede.
 

VALLAKKER

24 p. + æpr. + Bedste vallak
KIRKELODGAARD'S MASTER 208333WE1400181, Født: 05032014
F: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
M: CISSUS MAGDALENE WB 322
MF: BJERREGÅRDS MACON WBH 35
Udstiller: Charlotte Schiøler, Børkop.

22 p.
KIRKELODGAARD'S MONTOYA 208333WE1400180, Født: 01042014
F: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38
M: KIRKELODGAARD'S MONICK WB 361
MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Udstiller: Charlotte Schiøler, Børkop.
 

Sec C

2 ÅRS HOPPE

23 p. + nr. 3 i Bedste 2-års
FJORDGLIMT MARY ELLIE 179858, Født: 26052017
F: SYNOD REQEST
M: BROHEDYDD MARY HYWEL
MF: CAERNEUDADD HYWEL
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård.

Til toppen af siden
 


Det Fynske Dyrskue

Welsh Mountain Pony sec. A

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret, og har eget føl ved siden

24 p. + æpr. + Nr. 3 i Skuets bedste følhoppe
Gribsvads Pinka - 208333WE1500437, Født: 18/4/2015
Far: Shamrock Micro Cleveland - WMH 168
Mor: Gribsvads Pitzu - WM 1014
Morfar: Springbourne Herian - WMH 105
Medbringer hoppeføllet Hulda Daenerys Stormborn født den 3/5/2019 (Nr. 3 i konkurrencen om skuets bedste føl)
Føllets far: Menai Mystic Prince - 85001 WSB
Udst.: Hulda & Mette Jensen, 5560 Aarup


Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 p.
Fakla Joy – 826046150000369, Født: 10/3/2011
Far: Nantdywyll Llenor - 79418 WSB
Mor: Fakla Jasmin - WM 944
Morfar: Trellebjergs Don - 9307030
Udst.: Nina Trædholm, 5560 Aarup

21 p.
Pretty Fast PL - 208333WE1300499, Født: 23/3/2013
Far: Stoertebecker's Genius - DE335350253297
Mor: Noerrelide's Pretty Lady - 208333WE0703630
Morfar: Crumpwell Carwyn - WMH 114
Udst.: Louise Østergård, 5874 Hesselager
 

Hopper på 2 år

23 p.+ æpr.
Fakla Carly (DNK) - 539 WSB, Født: 12/4/2017
Far: Fakla Diablo (IR) - 286 WSB
Mor: Fakla Campion (DNK) - 283 WSB
Morfar: Lacy Celt - 68184 WSB
Udst.: Keld Frandsen, 5320 Agedrup

23 p.+ æpr.
Gribsvads Syren - 208333WE1700590, Født: 8/4/2017
Far: Shanmrock Micro Cleveland - WMH 168
Mor: Gribsvads Flower - WM 1086
Morfar: Fakla Deja Vu Maykels Last - WMH 167
Udst.: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, 5592 Ejby
 

Welsh Pony sec. B

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret, og har eget føl ved siden

21 p.
Moelgarnedd Dilys - 140498 WSB, Født: 1/5/2005
Far: Eyarth Tayma - 50454 WSB
Mor: Moelgarnedd Madonna - 92916 WSB
Morfar: Brookhouse Chuckler - 28028 WSB
Medbringer hingsteføllet Dahlsminde Dragon født den 24/1/2019
Føllets far: Moelgarnedd Stadros - 88834 WSB
Udst.: Chirie & Brian Laulund-Pedersen, 5900 Rudkøbing
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 p.
Lintelo Gwen (NLD) - 231 (IR) WSB, Født: 24/4/2006
Far: Lintelo Gawain (OS) - 55594 WSB
Mor: Lintelo Gracious - WB 347
Morfar: Lintelo Halycon (NLD) - 17 (IR) WSB
Udst.: Chirie & Brian Laulund-Pedersen, 5900 Rudkøbing
 

Hopper på 2 år

21 p.
Dahlsminde Twinkle - 179591 WSB, Født: 21/4/2017
Far: Moelgarnedd Dewin - 51450 WSB
Mor: Ysselvliedts Tamarisk - 162536 WSB
Morfar: Fulnahos Dicky - 89818 WSB
Udst.: Martin Laulund-Pedersen, 5900 Rudkøbing
 

Welsh Pony af Cob type sec. C

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret, og har eget føl ved siden

23 p.+ æpr.
Cargarsar Silver Lady – 161060 WSB, Født: 10/6/2010
Far: Cargarsar Silver Shadow - 67615 WSB
Mor: Cargarsar Fflach Arglwyddes - 132096 WSB
Morfar: Horeb Fflach - 27281 WSB
Medbringer hoppeføllet Hikuai Shanon født den 6/5/2019
Føllets far: Dycott First Impression - 80748 WSB
Udst.: Camilla Pedersen, 5700 Svendborg
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 p.
Harvest (DK) Gucci Girl (DNK) - 167940 WSB, Født: 24/5/2012
Far: Menai Cadernid - WCH 23
Mor: Moorcroft Groovey Girl - 124940 WSB
Morfar: Synod George - 25801 WSB
Udst.: Louise Østergård, 5874 Hesselager

21 p.
Thers Dancing Danielle – 144710 WSB , Født: 5/5/2006
Far: Talon Turbo - 47199 WSB
Mor: Talon Bobby Jo - WC 27
Morfar: Nebo Daniel - 17236 WSB
Udst.: Nina Trædholm, 5560 Aarup
 

Welsh Cob sec. D

Hingste på 6 år og derover

21 p.
Penybrenin Delboy - 91548 WSB, Født: 9/7/2011
Far: Donys President - 38164 WSB
Mor: Llangybi Delyth - 101487 WSB
Morfar: Casnewydd Red Comet - 20362 WSB
Udst.: Mie Thielke, 5772 Kværndrup
 

Hingste på 2 år

22 p.

Macanah Jon Snow - 105613 WSB, Født: 28/4/2017
Far: Perthog Sir Terry - 91427 WSB
Mor: Valhallas (DK) Black Princess - 170626 WSB
Morfar: Valhallas (DK) Zorro - 86319 WSB
Udst.: Heidi Albrekt, 5560 Aarup
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 p.
Cynheidrefawr Faithful Florence - 165513 WSB, Født: 12/5/2011
Far: Crabbiesden Platinum - 73145 WSB
Mor: Oakhanger Victoria - 108660 WSB
Morfar: Trevallion Warlock - 19167 WSB
Udst.: Mie Thielke, 5772 Kværndrup
 

Hopper på 3 år

21 p.
Taiforgan Kalli – 177123, Født: 25/5/2016
Far: Llanfyllin Cream Boy - 61064 WSB
Mor: Taiforgan Catrin - 107487 WSB
Morfar: Trevallion Trysor - 27119 WSB
Udst.: Heidi Albrekt, 5560 Aarup

Til toppen af siden
 

Løgstør Dyrskue


SEC. A

3 års hoppe

23 p.
Sejlstrups Dicte, 208333WE1600694, født 13.04.16
F: Rosengårdens Picasso, 208333WE0802598
M: Sejlstrups Daimi, 166396 WSB
MF: Colne Taboo, 67685 WSB
Udst.: Tami Lynge Hansen, Hadsund
 

2 års hoppe

22 p.
Fakla Allie, 538 WSB, født 16.05.17
F: Fakla Diablo, 286 WSB
M: Nantdywyll Awen, 150339 WSB
MF: Nantdywyll Barcud ap Bargen, 34549 WSB
Udst.: Tami Lynge Hansen, Hadsund

Til toppen af siden


Hjørring Dyrskue

Sec A

Hingst 4 år og derover

23 p.
BJERREGÅRDS BALDER, WMH 157
F: FRIARS SHANCO WMH 133
M: LONNIE WM 936
MF: TWYFORD MAJOR WMH 92
Udst.: Dorthe Beyer Andersen, Tårs
 

Vallak 4 år og derover

23 p.
BRENNABOR PHAROS, DE457570997302
F: WIESENHOF'S POSEIDON DE357570152397
M: LEINETAL'S MARESI DE334349506397
MF: ROETGERS DONNY DE334340118997 31
Udst.: Sasja Mørch Lambertsen, Brovst
 

Sec C

Vallak 3 år

23 p. + bedste vallak
THERS MR MORGAN (DNK), 103507 WSB
F: CAEBRYN HARRI QC 91882 WSB
M: SAETHYDD BELLE 122694 WSB
MF: SAETHYDD QUIVER 42590 WSB
Udst.: Line Frederiksen, Skals
 

Sec D

Goldhoppe 4 år og derover

22 p.
MAILUNDS PEARL PRINCESS 826046020173972
F: H-S MONTY PYTHON 56540
M: VALHALLAS HOT CHOCOLATE 131141
MF: MENAI SPARKLING IMPERIAL 55815
Udst.: Sandra Larsen, Hals

Til toppen af siden

 

Mountain & Moorlands For Fun

Dommere: Mrs. Beverly Halls Claydon, Mrs. Gillian McMurray & Mrs. Glenis Cockbain.


Overall:

Overall Supreme Champion:
kat. 36 HARVEST PERFECT LIQUORICE under reg. WA

Reserve:
kat. 65 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178. WC Rytter: Ester Seedorff


Performance Champions:

Junior Best Performance:
kat. 79 Gornoeth Fantasy 149808 WSB WD Rytter: Marie Post Jørgensen

Reserve:
kat. 40 Mimers Miss Chanel 208333WE1302923 WA Rytter: Pernille Klitgaard Knudsen

Senior Best Performance:
kat. 65 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178. WC Rytter: Ester Seedorff

Reserve:
kat. 90 Valhallas(DK) Ladybird 145381 WSB WD Rytter: Louise Helskov

Supreme Best Performance:
kat. 65 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178. WC Rytter: Ester Seedorff

Reserve:
kat. 90 Valhallas(DK) Ladybird 145381 WSB WD Rytter: Louise Helskov


In Hand Champions:

Junior:
kat. 36 HARVEST PERFECT LIQUORICE under reg. WA

Veteran:
kat. 66 BRIMSTONE DYLAN WCH 18 WC

Supreme In Hand:
36 HARVEST PERFECT LIQUORICE under reg. WA

Best in Breed - Welsh:
36 HARVEST PERFECT LIQUORICE under reg. WA

Reserve:
kat. 70 Nasebas Akoya 208333WE1800043 WD
 

Leading Rein

Kat. 49 Lindebakkens Madelaine (DNK) 175833 WSB Placering: 1 af 6
hoppe 10/5 2015 rød WB
Far: CARRWOOD SUNBIRD 75372 WSB
Mor: Moelview Mayflower 163263 WSB
Morfar: MOELVIEW PRINCE CHARMING 74484 WSB
Rytter: Amilia Cipikoff
Flat work: 58 Conformation: 37 Total: 95

Kat. 60 Aberlour Ginny WC 132 Placering: 2 af 6
hoppe 12/6 2010 rød WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Aberlour Gwalia WC 105
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Rytter: Frida Skov Alring
Flat work: 52 Conformation: 36 Total: 88

Kat. 50 DAHLSMINDE MILANO (DNK) 272 (IR) WSB Placering: 4 af 6
vallak 20/5 2014 grå WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna (DNK) 298 (IR) WSB
Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT (DNK) 124 (IR) WSB
Rytter: Mie Bjerre Andreasen
Flat work: 35 Conformation: 37 Total: 72
 

Open Ridden

90 Valhallas(DK) Ladybird (OS) 145381 WSB Placering: 1 af 4
hoppe 24/5 2006 sort WD
Far: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB
Mor: Trevallion Lady Lillian WD 203
Morfar: TREVALLION FLASH JACK 18231 WSB
Rytter: Louise Helskov
Flat work: 55 Conformation: 35 Total: 90

77 Magus Free Secunda (DNK) 170645 WSB Placering: 2 af 4
hoppe 4/4 2013 rød WD
Far: KILDEGAARDS SIR ROBERT (OS) WDH 62
Mor: Pennal Free Bee Junior 136517 WSB
Morfar: WISHAW REVELATION 36526 WSB
Rytter: Rie Prüss
Flat work: 55 Conformation: 25 Total: 80

Kat. 62 CHOPINS PRINTEMPS 86826 WSB Placering: 4 af 4
vallak 18/3 2010 brun WC
Far: TYNGWNDWN BESTMAN WCH 21
Mor: Sondergardens Luna (OS) WC 94
Morfar: SYNOD AMSTRONG 37946 WSB
Rytter: Karina Damgaard Madsen
Flat work: 30 Conformation: 30 Total: 60
 

Novice Ridden uden galop

Kat. 61 KILDEGAARDS BRAVEHEART WCH 38 Placering: 1 af 4
hingst 30/7 2010 rød WC
Far: CORSCARON CARDI WCH 31
Mor: Kildegaards Cecilie (DNK) 154482 WSB
KILDEGAARDS COLUMBUS (DNK) WDH 25
Rytter: Ester Seedorff
Flat work: 50 Conformation: 35 Total: 85

Kat. 75 Melanders Flora 182995 WSB Placering: 2 af 4
hoppe 5/5 2014 brun WD
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Nebo Tulip 135879 WSB
Morfar: PENTREFELIN MORE MAGIC 49573 WSB
Rytter: Sidse Madsen
Flat work: 48 Conformation: 30 Total: 78

Kat. 56 Borsholmgards Nabiha (DNK) 172797 WSB Placering: 3 af 4
hoppe 4/5 2014 sort WC
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: Bleangwen Beverly Knight 128799 WSB
Morfar: CATHEDINE TELYNOR 26419 WSB
Rytter: Sigrid Holme
Flat work: 45 Conformation: 28 Total: 73
 

First Ridden uden galop – junior

Kat. 79 Gornoeth Fantasy 149808 WSB Placering: 1 af 6
hoppe 10/5 2007 sort WD
Far: TAYBOG BYRON 26702 WSB
Mor: Gornoeth Dazzler 103131 WSB
Morfar: NEBO MAGIC 16413 WSB
Rytter: Marie Post Jørgensen
Flat work: 50 Conformation: 37 Total: 87

Kat. 83 Dankirkeby Lady in Red W.P-B.R. 26342 Placering: 3 af 6
hoppe 11/5 2015 rød WPBR
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Karell Nyberg PIN 646
Morfar: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Rytter: Mikala Frederiksen
Flat work: 45 Conformation: 27 Total: 72

Kat. 41 YERBESTON DANDY 87094 WSB Placering: 5 af 6
vallak 23/4 2010 sort WA
Far: CAEGLAS MAN IN THE MOON 67040 WSB
Mor: Glenmead Diane 127053 WSB
Morfar: VIMPENNY HONEYCOMB 27614 WSB
Rytter: Frida Damgaard Madsen
Flat work: 38 Conformation: 28 Total: 66

Kat. 58 Harvest (DK) Romana 168440 WSB Placering: 6 af 6
hoppe 2/6 2012 rød WC
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Ceulan Romany 125102 WSB
Morfar: YAVERLAND NERO 25158 WSB
Rytter: Anja Knudsen
Flat work: 28 Conformation: 35 Total: 63
 

First Ridden med galop – junior

Kat. 40 Mimers Miss Chanel 208333WE1302923 Placering: 3 af 6
hoppe 8/6 2013 rød WA
Far: GRIBSVADS FIRE WMH 164
Mor: Rosengårdens Penny Lane 208333WE0903057
Morfar: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Rytter: Pernille Klitgaard Knudsen
Flat work: 38 Conformation: 27 Total: 65

Kat. 57 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 Placering: 4 af 6
vallak 12/4 2012 brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Rytter: Ida Bering
Flat work: 29 Conformation: 35 Total: 64

Kat. 52 MOSEBO'S SIMON WBH 54 Placering: 5 af 6
vallak 19/5 2009 skimmel WB
Far: MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
Mor: Mosebos Julie WB 349
Morfar: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Rytter: Edith Paludan Seedorff
Flat work: 32 Conformation: 24 Total: 56

Kat. 59 Maylie Safira 167297 WSB Placering: 6 af 6
hoppe 5/6 2012 brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Maylie Serafina (DNK) 145672 WSB
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Rytter: Sille Nexø Andersen
Flat work: 27 Conformation: 22 Total: 49
 

Working Hunter Open Ridden

65 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178. Placering: 1 af 1
vallak 6/6 2002 brun WC
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Rytter: Ester Seedorff
Flat work: 9 Conformation: 18 Jumping: 50 Total: 77


Working Hunter First Ridden

Kat. 40 Mimers Miss Chanel 208333WE1302923 Placering: 1 af 3
hoppe 8/6 2013 rød WA
Far: GRIBSVADS FIRE WMH 164
Mor: Rosengårdens Penny Lane 208333WE0903057
Morfar: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Rytter: Pernille Klitgaard Knudsen
Flat work: 6 Conformation: 12 Jumping: 65 Total: 83

Kat. 57 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 Placering: 2 af 3
vallak 12/4 2012 brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Rytter: Ida Bering
Flat work: 6 Conformation: 16 Jumping: 39 Total: 61


Føl, hingste + hopper

36 HARVEST PERFECT LIQUORICE under reg. Placering: 2 af 3
hingst 12/4 2019 sort WA
Far: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Lanners Peanut NPA 5280
Morfar: WELLBANK MAVERICK 56145 WSB
Udstiller: Zanne Jedig, Præstø
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 43 point

46 Cille Maegaard (DNK) 173845 WSB Placering: 3 af 3
hoppe 1/1 2019 skimmel WB
Far: LLANARTH CONSUL WBH 58
Mor: Silvia Maegaard (DNK) 173845 WSB
Morfar: MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
Udstiller: Familien Seedorff, Herlufmagle
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 43 point


1 års, hingste

Kat. 37 DAMGAARDS FIRE & FURY 208333WE1803531 Placering: 1 af 4
hingst 18/5 2018 rød WA
Far: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Mor: Islyn Calon Aur 172367 WSB
Morfar: TWROG BRENIN AUR 92359 WSB
Udstiller: Stutteri Damgaard v/ Lars & Annette Damgaard Haaning, Skibby
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 point

Kat. 81 TIMLO'S QUALITY STREET QUANG 208333SP1801796 Placering: 2 af 4
hingst 25/5 2018 skimmel WPBR
Far: POPPELGÅRDENS DA CAPO SPH 222/WF 31
Mor: Lykkehøjs Tiffany SDS 500
Morfar: POUR AMOUR SPH 142
Udstiller: Lotte Petersen, Jyderup
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 point

Kat. 67 TVINGBRO'S GLENLIVET 208333WE1800450 Placering: 3 af 4
hingst 1/4 2018 brun WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Gwandie WD 292
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Sarah Hessner, Kirke Hyllinge
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 39 point

Kat. 54 DORTHEALYST RESPONSE 107501 WSB Placering: 4 af 4
hingst 16/7 2018 brun WC
Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Mor: Dorthealyst Dairy Maid (OS) WC 107
Morfar: SYNOD GROUSE WCH 7
Udstiller: Julie Østergaard, Tølløse
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 38 point
 

1 års, hopper

Kat. 70 Nasebas Akoya 208333WE1800043 Placering: 2 af 7
hoppe 22/2 2018 sort WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Kildegaards Black Pearl 176532 WSB
Morfar: TARACO FABIO 84815 WSB
Udstiller: Naseba Welsh Cobs v Nana Sørensen, Lundby
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 42 point

Kat. 68 Nasebas Alemona 208333WE1800746 Placering: 4 af 7
hoppe 13/4 2018 rød WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Seville WD 283
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Line Børner, Store Heddinge
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 point


2 års, hingste

Kat. 72 SYNOD ROBBIE GEORGE 104153 WSB Placering: 2 af 4
hingst 1/6 2017 sort WD
Far: KALLISTALOGDE GOLD RUSH 74032 WSB
Mor: Synod Rock-Crystal 140714 WSB
Morfar: SYNOD REMINGTON 50852 WSB
Udstiller: Dankirkeby v/ Malene Andersen, Ringsted
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 42 point

Kat. 71 MELANDERS CHECK ME OUT 208333WE1701294 Placering: 3 af 4
hingst 1/5 2017 rød WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Rosalinde WD 281
Morfar: VALHALLAS (DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB
Udstiller: Nikita Andreasen, Borup
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 37 point
 

2 års, hopper + vallakker

Kat. 38 Damgaards TipToe 208333WE1702701 Placering: 1 af 4
hoppe 8/6 2017 skimmel WA
Far: MÄLBY MISTELTOE WMH 161
Mor: Harvest (DK) Unique (DEN) 156708 WSB
Morfar: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Udstiller: Stutteri Damgaard v/ Lars & Annette Damgaard Haaning, Skibby
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 55 Dorthealyst Rhiannon 180566 WSB Placering: 3 af 4
hoppe 14/5 2017 sort WC
Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Mor: Synod Rihanna WC 142
Morfar: SYNOD ROBYN DUNDEE 59960 WSB
Udstiller: Anette Østergaard, Tølløse
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 point

Kat. 82 HØJ'S OBI WAN 208333WE1703024 Placering: 4 af 4
vallak 20/8 2017 palomino WPBR
Far: TAWELFAN THE MAGIC MAN 90282 WSB
Mor: Toftelunds Eileen 208333NF0700870
Morfar: KANTJE'S VALENTIJN NFHR 127
Udstiller: Mille Marie Diekelmann Andersen, Sorø
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 35 point


3 års, hingste

74 SAXSKJOLD'S COMING KING (DNK) 103711 WSB Placering: 2 af 3
hingst 27/5 2016 rød WD
Far: TARACO FABIO 84815 WSB
Mor: Glanvyrnwy Olwena WD 215
Morfar: GLANVYRNWY TRYSOR 33532 WSB
Udstiller: Kamilla Saxskiold-Nørup, Tappernøje
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 39 point

Kat. 48 AASTRUPGAARDS HEARTBEAT 208333WE1601174 Placering: 3 af 3
hingst 22/5 2016 buckskin WB
Far: KORREBORGS DUSTIN 208333WE1100533
Mor: Berkenrode`s Eyecatcher WM 1089
Morfar: SPRINGBOURNE CLARET 27091 WSB
Udstiller: Tanja Jensen, Holbæk
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 point
 

3 års, hopper + vallakker

86 Bymosegaards Mona Liza (OS) 177487 WSB Placering: 4 af 6
hoppe 12/3 2016 sort WC
Far: GLEBEDALE DARCY 82560 WSB
Mor: Dittonpriors Monet 164204 WSB
Morfar: JOYTON MAY BE BLACK 56242 WSB
Udstiller: Simone Petersen, Fårevejle
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 37 point

Kat. 47 LINDEBAKKENS HALLI-HALLO 208333WE1601964 Placering: 5 af 6
vallak 11/5 2016 skimmel WB
Far: MOSEBO'S SIMON WBH 54
Mor: Telynau Hoity Toity WB 383
Morfar: EYARTH MERCURY 56767 WSB
Udstiller: Julie Skovbæk, Borup
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 37 point
 

4 års, hopper

Kat. 83 Dankirkeby Lady in Red W.P-B.R. 26342 Placering: 1 af 3
hoppe 11/5 2015 rød WPBR
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Karell Nyberg PIN 646
Morfar: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Udstiller: Mikala Frederiksen, Faxe
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 point
 

5 år og ældre følhopper

Kat. 44 Lanners Peanut NPA 5280 Placering: 1 af 3
hoppe 20/5 2004 sort WA
Far: WELLBANK MAVERICK 56145 WSB
Mor: Penwisg Pinup Doll 114642 WSB
Morfar: TWYFORD PANACHE 24176 WSB
Udstiller: Zanne Jedig, Præstø Føl efter: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS)
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 39 point

51 Silvia Maegaard (DNK) 173845 WSB Placering: 2 af 3
hoppe 5/4 2014 skimmel WB
Far: MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
Mor:Sally Maegaard (DNK) 161648 WSB
Morfar: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Udstiller: Familien Seedorff, Herlufmagle Føl efter: LLANARTH CONSUL
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 36 point
 

5 år og ældre hingste

80 KILDEGAARDS CHESTER (DNK) WDH 63 Placering: 2 af 3
hingst 5/7 2007 brun WD
Far: KILDEGAARDS COLUMBUS (DNK) WDH 25
Mor: Kildegaards Rosemary (OS) WD 194
Morfar: SYNOD REMBRANDT WDH 17
Udstiller: Inger Sode-Larsen, Græsted
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 point
 

5 års og ældre goldhopper (1)

Kat. 87 Islyn Calon Aur 172367 WSB Placering: 1 af 6
hoppe 29/4 2014 rød WA
Far: TWROG BRENIN AUR 92359 WSB
Mor: Islyn Adora 142876 WSB
Morfar: LACY BUZBEE 50477 WSB
Udstiller: Stutteri Damgaard v/ Lars & Annette Damgaard Haaning, Skibby
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 63 Thers Betty Boop 152703 WSB Placering: 2 af 6
hoppe 20/5 2008 rød WC
Far: TALON TURBO 47199 WSB
Mor: Brynithon Guvnor Gem 131826 WSB
Morfar: THORNEYSIDE THE GUVNOR 39505 WSB
Udstiller: Michelle Jensen, Ringsted
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 point

42 Harvest (DK) Unique (DEN) 156708 WSB Placering: 3 af 6
hoppe 28/5 2009 rød WA
Far: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Mor: Tanlan Unigryw WM 894
Morfar: FRIARS FREELANCE 20998 WSB
Udstiller: Stutteri Damgaard v/ Lars & Annette Damgaard Haaning, Skibby
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 39 point

Kat. 58 Harvest (DK) Romana 168440 WSB Placering: 4 af 6
hoppe 2/6 2012 rød WC
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Ceulan Romany 125102 WSB
Morfar: YAVERLAND NERO 25158 WSB
Udstiller: Anja Knudsen, Kalundborg
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 point

Kat. 43 Petúla 208333WE0703387 Placering: 5 af 6
hoppe 17/5 2007 skimmel WA
Far: FLYDON HARRI WMH 156
Mor: Gribsvads Palina WM 1012
Morfar: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105
Udstiller: Malene Lea Andersen, Haslev
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 37 point
 

5 års og ældre goldhopper (2)

90 Valhallas(DK) Ladybird (OS) 145381 WSB Placering: 2 af 5
hoppe 24/5 2006 sort WD
Far: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB
Mor: Trevallion Lady Lillian WD 203
Morfar: TREVALLION FLASH JACK 18231 WSB
Udstiller: Louise Helskov, Vordingborg
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 79 Gornoeth Fantasy 149808 WSB Placering: 3 af 5
hoppe 10/5 2007 sort WD
Far: TAYBOG BYRON 26702 WSB
Mor: Gornoeth Dazzler 103131 WSB
Morfar: NEBO MAGIC 16413 WSB
Udstiller: Dankirkeby v/ Mie Kirkeby Pedersen, Ringsted
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 point

Kat. 75 Melanders Flora 182995 WSB Placering: 5 af 5
hoppe 5/5 2014 brun WD
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Nebo Tulip 135879 WSB
Morfar: PENTREFELIN MORE MAGIC 49573 WSB
Udstiller: Marie-Louise Møller,
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 35 point
 

5 år og ældre vallakker

Kat. 50 DAHLSMINDE MILANO (DNK) 272 (IR) WSB Placering: 1 af 4
vallak 20/5 2014 grå WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna (DNK) 298 (IR) WSB
Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT (DNK) 124 (IR) WSB
Udstiller: Mie Bjerre Andreasen, Vallensbæk Strand
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 point

Kat. 57 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 Placering: 3 af 4
vallak 12/4 2012 brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Ida Bering, Ringsted
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 point
 

17 år og ældre goldhopper

Kat. 85 Palü SDH 298 Placering: 1 af 1
hoppe 29/4 1998 mørk brun WPBR
Far: FS POUR L'AMOUR DE343430538994
Mor: Melodie DE341420226275
Morfar: MERAN DE341420071171
Udstiller: Rasmus Fog Larsen, Haslev
Type: 9 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 39 point
 

17 år og ældre vallakker

65 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178. Placering: 1 af 2
vallak 6/6 2002 brun WC
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Udstiller: Familien Seedorff, Herlufmagle
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 44 point
 

17 år og ældre hingste

Kat. 66 BRIMSTONE DYLAN WCH 18 Placering: 1 af 2
hingst 5/5 1999 rød WC
Far: OAKVALE RHIDIAN 30999 WSB
Mor: Brynmair Doli 88230 WSB
Morfar: MABNESSCLIFFE SURVIVOR 23168 WSB
Udstiller: Dankirkeby v/ Malene Andersen, Ringsted
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 45 point

45 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146 Placering: 2 af 2
hingst 23/4 2002 rød WA
Far: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Mor: Tanlan Unigryw WM 894
Morfar: FRIARS FREELANCE 20998 WSB
Udstiller: Zanne Jedig, Præstø
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 43 point


Min Avl

Stutteri Harvest Placering: 1 af 1
samlingen består af:
Kat. 42 Harvest (DK) Unique (DEN) 156708 WSB
Kat. 45 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Kat. 58 Harvest (DK) Romana 168440 WSB


Mønstringskonkurrence

Junior

Kat. 57 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 WC
Handler: Ida Bering Point: 41 Placering: 1

Senior

Kat. 52 MOSEBO'S SIMON WBH 54 WB
Handler: Ester Seedorff Point: 47 Placering: 3

Kat. 68 Nasebas Alemona 208333WE1800746 WD
Handler: Line Børner Point: 45 Placering: 4

Kat. 47 LINDEBAKKENS HALLI-HALLO 208333WE1601964 WB
Handler: Ester Seedorff Point: 42 Placering: 6

Kat. 82 HØJ'S OBI WAN 208333WE1703024 WPBR
Handler: Mille Andersen Point: 34 Placering: 8

Kat. 85 Palü SDH 298 WPBR
Handler: Rasmus Larsen Point: 34 Placering: 8
 

Handy Pony
 

Miniput

49 Lindebakkens Madelaine (DNK) 175833 WSB WB
Handler: Amilia Cipikoff Tid: 1.01.02 Placering: 1
 

JUNIOR

Kat. 57 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708 WC
Handler: Ida Bering Tid: 0.37.13 Placering: 1

Kat. 52 MOSEBO'S SIMON WBH 54 WB
Handler: Edith Seedorff Tid: 0.44.16 Placering: 2

Kat. 58 Harvest (DK) Romana 168440 WSB WC
Handler: Julie Rasmussen Tid: 0.45.55 Placering: 3

Kat. 46 Cille Maegaard (DNK) 173845 WSB WB
Handler: Mikaela Sommer Tid: 0.48.29 Placering: 4

Kat. 58 Harvest (DK) Romana 168440 WSB WC
Handler: Thea Knudsen Tid: 0.54.30 Placering: 5

Kat. 47 LINDEBAKKENS HALLI-HALLO 208333WE1601964 WB
Handler: Julie Skovbæk Tid: 1.22.23 Placering: 7

Kat. 75 Melanders Flora 182995 WSB WD
Handler: Gry Neerup Toftegaard Tid: 2.03.39 Placering: 9
 

Senior

Kat. 52 MOSEBO'S SIMON WBH 54 WB
Handler: Ester Seedorff Tid: 0.35.30 Placering: 1

Kat. 43 Petúla 208333WE0703387 WA
Handler: Malene Lea Andersen Tid: 0.44.00 Placering: 3

Kat. 71 MELANDERS CHECK ME OUT 208333WE1701294 WD
Handler: Nikita Andreasen Tid: 1.00.83 Placering: 4

Kat. 63 Thers Betty Boop 152703 WSB WC
Handler: Michelle jensen Tid: 1.28.60 Placering: 5

Kat. 50 DAHLSMINDE MILANO (DNK) 272 (IR) WSB WB
Handler: Eva Søndergaard Tid: 3.05.05 Placering: 6


Veteran

Kat. 71 MELANDERS CHECK ME OUT 208333WE1701294 WD
Handler: Helle Andreasen Tid: 0.90.95 Placering: 2

Til toppen af siden

 

Landsskuet i Herning

Welsh Mountain Sec. A

Hopper 4 år og derover med føl ved siden

23 point og ærespræmie – Nr. 1 af 2. Nr. 15 i konkurrencen om ”Landsskuets Bedste Følhoppe” ud af 16. og føllet deltog i konkurrencen om ”Landsskuets bedste føl” – uplaceret.
Hulda og Mette Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup
GRIBSVADS PINKA, 208333WE1500437, skimmel,
Født d. 18042015 hos Benth H. Olesen, Ejby.
F: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168,
M: GRIBSVADS PITZU WM 1014,
MF: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105
Føllets far: Menai Mystic Prince, 85001 WSB

22 point – Nr. 2 af 2.
Stutteri Greenhill v/Hanne Larsen, Mønstedvej 31, Grønhøj 7470 Karup
J IJSSELVLIEDT'S SHY LAICKA, 2046 WPCV, skimmel,
Født d. 25031999 hos H. Zoet, Holland.
F: VECHTZICHT HYWEL 78944 WSB,
M: YSSELVLIEDTS SHY LADY (OS) 134265 WSB,
MF: WHARLEY PIONEER 31183 WSB
Føllets far: Ysselvliedts Iron Destiny, 1597 WPCV
 

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

23 point og ærespræmie – Nr. 1 af 4.
Nina Trædholm, Gl. Etterup 12, 5560 Aarup
FAKLA JOY (IR), 826046150000369, skimmel
Født d. 10032011,
F: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB,
M: FAKLA JASMIN WM 944,
MF: TRELLEBJERGS DON 9307030

22 point– Nr. 2 af 4.
Mona Løvendahl, Filsøvej 4, 6990 Ulfborg
GREENHILLS (DK) IRON SANSA (DK), 322 (IA) WSB, skimmel,
Født d. 29042015 hos H. Larsen, Karup J.
F: YSSELVLIEDT'S IRON DESTINY 1597,
M: GREENHILL'S SAVANNAH 208333WE0704822,
MF: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV

21 point– Nr. 3 af 4.
Marianne Thing, Hjøllundvej 10, 7400 Herning
GRIBSVADS PATRI, WM 995, palomino,
Født d. 01052001 hos Britta og Bent Olesen, Aarup.
F: TWYFORD MAJOR WMH 92,
M: BALKA (N) PATRICIA WM 665,
MF: CRIBAN BRENIN WMH 80

21 point– Nr. 4 af 4.
Lisbeth Jensen, Ølstrupvej 6, 6971 Spjald
VAARGAARD PAPAYA (DNK), 236, brun,
Født d. 26052007 hos Nina Andreasen, Nibe.
F: FLYDON BARRUG 59548 WSB,
M: COVERLANDS PANDORA WM 1042,
MF: YAVERLAND NERO 25158 WSB
 

Hopper 3 år

23 point og ærespræmie – Nr. 1 af 1. Nr. 8 i konkurrencen om ”Landsskuets Bedste 3 års hoppe” ud af 10.
Tami Hansen, Nørkærvej 24, 9560 Hadsund
SEJLSTRUPS DICTE, 208333WE1600694, brun,
Født d. 13042016 hos Tami Lynge Hansen, Hadsund.
F: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598,
M: SEJLSTRUPS DAIMI (DNK) 166396 WSB,
MF: COLNE TABOO 67685 WSB
 

Welsh Ponyer Sec. B

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

22 point– Nr. 1 af 3.
Liv Juncher Rasmussen, Torstedalle 33, 8700 Horsens
FJORDGLIMT MISS DYNAMITE (DNK), 350 (IR) WSB, skimmel,
Født d. 18042010 hos J. Larsen, Fjordglimt, Daugård.
F: POLARIS DYLAN 51571 WSB,
M: EQUUS MISS MARPLE (DEU) WB 358,
MF: SHAMROCK MR. OLIVER H12570

20 point– Nr. 2 af 3.
Lisbeth Jensen, Ølstrupvej 6, 6971 Spjald
BJERREGÅRDS MONICA, 208333WE0900148, brun,
Født d. 25032009 hos Stutteri Bjerregaard, v/ Jette og Flemming Bjerregård, Nørre-Snede.
F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42,
M: BJERREGÅRDS FREJA WB 324,
MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38

19 point– Nr. 3 af 3.
Diana Nellemann, Ilskovvej 31, 7430 Ikast
CLAUSHOLM SERIZZA (DNK), 169021 WSB, rød,
Født d. 13052012 hos A.L.W. Jørgensen, Brovst.
F: MOELGARNEDD DEWIN 51450 WSB,
M: CLAUSHOLM SILICA (OS) 145221 WSB,
MF: RHYDSPENCE SQUIRE 58631 WSB
 

Welsh Ponyer af Cob Type Sec. C

Hingste 5 år og derover

23 point og ærespræmie – Nr. 1 af 1. Nr. 4 i konkurrencen om ”Landsskuets Bedste Hingst” ud af 9.
Team Friesling, v/Line Gautesen, Hyldal Møllevej 2 9541 Suldrup
GRIBSVADS BALTZER, WCH 33, brun,
Født d. 15052008 hos Benth H. Olesen, Ejby.
F: DORTHEALYST TYPHOON (OS) WCH 25,
M: GRIBSVADS BLACKI WC 92,
MF: TALON TORETH WDH 14
 

Hopper 4 år derover uden føl ved siden

21 point. Nr. 1 af 1.
Nina Trædholm, Gl. Etterup 12, 5560 Aarup
THERS DANCING DANIELLE., 826046020144710
Født d. 05052006, hos Stutteri Thers, Høng
F: TALON TURBO 47199 WSB, M: TALON BOBBYJO WC 27, MF: NEBO DANIEL 17236 WSB
 

Hopper 2 år

23 point og ærespræmie – Nr. 1 af 2. Nr. 6 i konkurrencen om ”Landsskuets Bedste 2 års hoppe” ud af 16.
Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
FJORDGLIMT MARY ELLIE., 179858 WSB
Født d. 26042017, hos Fjordglimt, Daugård
F: SYNOD REQUEST WCH 29,
M: BROHEDYDD MARY ELLEN 159027 WSB,
MF: CAERNEUADD HYWEL 59123 WSB

22 point– Nr. 2 af 2.
Jeanette Bjerregaard, Møgelholtvej 49, 9560 Hadsund
CUTIE PIE, 208333WE1703694, palomino,
Født d. 01052017 hos Stine Døssing, Hobro.
F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33,
M: PINKIE PIE 208333WE1402529,
MF: RHYDYFELIN SARACEN 64818 WSB
 

Welsh Part Bred

Hingste 4 og 5 år


23 point og ærespræmie – Nr. 1 af 1.
Julie Lund Kristensen, Bækkevej 8, Rosmus, 8444 Balle
LUNDENÆSGÅRDS FALCON, WFH 30, rød,
Født d. 07022014 hos Julie Lund Kristensen, Balle.
F: FIANGO W. WFH 4,
M: 'T KLEINE BOS LIBERTY ELEGANT WF 55,
MF: LEUNS VELD'S ELEGANT H15436
 

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

21 point – Nr. 1 af 1.
Eva Rogert, Løkkebjergvej 21, 8471 Sabro
AGESERGAARDS GOLDEN SAGA, WF 64
Født d. 15052013 hos Anders Rasmussen, Rødkærsbro.
F: AASTRUPGAARDS GOLDEN FLYING WFH 11,
M: LØGBALLES CHERLINA WM 929,
MF: OVINGTON REMUS EWMH 88

Til toppen af siden
 

Gørlev Hesteskue


Sec. A

Hoppe 5-14 år

23 p.
Petula, f.17/5-17
F: Flydon Harri
M: Gribsvads Palina
MF: Springbourne Herian
Udst.: Malene Andersen


Vallak

22 p.
Bells Sir William, f. 11/4-16
F: Bells Sir Valdemar
M: Fakla Jolli
MF: Nantdywyll Llenor
Udst.: Julie Rosenkrans

Til toppen af siden

 

 

Sommarutställning Bjärsjölagård


A. WELSH MOUNTAIN


5. Welsh Mountain ston födda 2017

4 DAMGAARDS TIP TOE 208333WE1702701 GULD, 2/2
e. Mälby Misteltoe WHM 161 u. Harvest Unique WSB 156708
ue. Brierdene Napoleon WMH 134 uu. Tanlan Unigryw WM 894
Uppf: Lars och Annette Damgaard Haaning, Stutteri Damgaard, Skibby, Danmark
Ägare: Marie Damgaard, Völundsvej 27, Ölstykke, Danmark


Klass 8. Welsh Mountain ston födda 2008- 2015 som ej fölar 2019

11 HARVEST UNIQUE WSB 156708 SILVER, 3/3
e. Brierdene Napoleon WMH 134 u. Tanlan Unigryw WM 894
ue. Friars Freelance WSB 20998 uu. Tanlan Ffansi WSB 77567
Uppf: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Praestö, Danmark
Ägare: Lars och Annette Damgaard Haaning, Stutteri Damgaard, Strandvejen 25-Skuldelev, Skibby, Danmark

13 FEDETS DIVA 36-13- 3595 GULD, 2/3
e. Pendock Mantovani WSB 69387 u. Clausholm Dot WSB 256 (IR)
ue. Ysselvliedts Golden Boy WSB60982 uu. Reekse Hoek Desi WSB 150
Uppf: B. Westmann Bengtsson, Storvorde, Danmark
Ägare: Mats Andersson, Bokhaga stuteri, Tarravägen 100, Båstad
 

Klass 9. Welsh Mountain ston födda 2007 eller tidigare som ej fölar 2019 (veteranklass)

14 HARVEST UPS I DID IT AGAIN KWA 781 36-06-3653 GULD, 1/2, res. Senior Ch
e. Juniperlodge Jones WMH 145 u. Tanlan Unigryw WM 894
ue. Friars Freelance WSB 20998 uu. Tanlan Ffansi WSB 77567
Uppf: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Praestö, Danmark
Ägare: Annika Persdotter- Nilsson, Humlamaden 579, Veberöd


Klass 15. Welsh Mountain licensierade (enligt rasvisa krav) hingstar födda 2007 eller tidigare

16 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER WMH 146 GULD, 1/1, Senior Ch, BIR, res BIS
e. Brierdene Napoleon WMH 134 u. Tanlan Unigryw WM 894
ue. Friars Freelance WSB 20998 uu. Tanlan Ffansi WSB 77567
Uppf: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Smidstrupsvej 11, Praestö, Danmark
Ägare: Uppfödaren
 

Klass 17. Welsh Mountain avkommeklass-ston

AVKOMMOR UNDAN

TANLAN UNIGRYW WM 894 GULD
e. Friars Freelance WSB 20998 u. Tanlan Ffansi WSB 77567
ue. Tanlan Cadfarch WSB 23264 uu. Tanlan Forget-Me-Not WSB 58019
Uppf: Menna Evans, Tanlan stud, UK
Ägare: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Smidstrupsvej 11, Praestö, Danmark

11 HARVEST UNIQUE WSB 156708 (SILVER)
e. Brierdene Napoleon WMH 134 u. Tanlan Unigryw WM 894
ue. Friars Freelance WSB 20998 uu. Tanlan Ffansi WSB 77567
Uppf: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Praestö, Danmark
Ägare: Lars och Annette Damgaard Haaning, Stutteri Damgaard, Strandvejen 25-Skuldelev, Skibby, Danmark

14 HARVEST UPS I DID IT AGAIN KWA 781 36-06-3653 (GULD)
e. Juniperlodge Jones WMH 145 u. Tanlan Unigryw WM 894
ue. Friars Freelance WSB 20998 uu. Tanlan Ffansi WSB 77567
Uppf: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Praestö, Danmark
Ägare: Annika Persdotter- Nilsson, Humlamaden 579, Veberöd

16 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER WMH 146 (GULD)
e. Brierdene Napoleon WMH 134 u. Tanlan Unigryw WM 894
ue. Friars Freelance WSB 20998 uu. Tanlan Ffansi WSB 77567
Uppf: Zanne Jedig, Stutteri Harvest, Smidstrupsvej 11, Praestö, Danmark
Ägare: Uppfödaren


B. WELSH PONNY
 

Klass 6. Welsh ponny ston födda 2016

23 GREIGIAU SPRING MIDNIGHT DANCER WSB 176931 GULD, 1/3
e. Cadlanvalley Romeo WSB 56610 u. Penserri Lois Ddu WSB 139644
ue. Tal Ponciau Beswick WSB 53791 uu. Horsegate Petronella WSB 75643
Uppf: Mr W.A Owen, Angelsey, UK
Ägare: Stutteri Dalima/ Fam. Olsen, Kulsövej 16, Give,, Danmark
 

Klass 8. Welsh ston födda 2008- 2015 som ej fölar 2019

27 DALIMAS SHAMINA IA 366 GULD, 2/3
e. Birtley First Addition WSB 65520 u. Bjerregårds Sasja WB 366
ue. Schiwago 630027998 uu. Bjerregårds Manon WB 294
Uppf: Stutteri Dalima/ Fam. Olsen, Kulsövej 16, Vesterlund, Give,
Ägare: Uppfödaren


Klass 10. Welsh ponny ston födda 2008 – 2015 med föl vid sidan

28 SILVIA MAEGAARD WSB 173845 GULD, 1/1
e. Möllegaards Spartacus WB 860014 DK u. Sally Maegaard 161648 DKN
ue. Llanarth Shelley WSB 58737 ue. Lucy Lou Maegaard WSB 136477
Uppf: Poul Jeppesen, Frederikssund, Danmark
Ägare: Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle, Danmark
 

12. Welsh ponny föl

CILLE MAEGAARD under reg. GULD, 1/2, res Föl Ch
e. Llanarth Consul WBH 58 u. Silvia Maegaard WSB 173845
ue. Möllegaards Spartacus WB 860014 DK uu. Lucy Lou Maegaard WSB 136477
Uppf: Poul Jeppesen, Frederikssund, Danmark
Ägare: Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle, Danmark
 

C. WELSH PONY AV COBTYP
 

9. Welsh ponny av cobtyp ston födda 2007 eller tidigare som ej fölar 2019 (veteranklass)

36 HAYMOS SURPRISE WC 117 42-05-3443 SILVER, 1/1
e. Synod Grouse WCH 7 u. Dorthealyst Chocolate Kiss WD 222
ue. Kentchurch Commandant WSB 16851 uu. Dorthealyst Rare Bit 9695455DK
Uppf: Margit Roger Laursen, Regstrup, Danmark
Ägare: Gabriella Billie Rey Hajny, Skvadronsg. 19, Malmö
 

Klass 14. Welsh ponny av cobtyp licensierade (enligt rasvisa krav) hingstar födda 2008-2012

38 KILDEGAARDS BRAVEHEART 95492 DNK GULD, 1/1, Senior Ch, BIR
e. Corscaron Cardi 60373 GBR u. Kildegaards Cecilie 154482 DNK
ue. Kildegaards Columbus 41485 DNK uu. Kildegaards Ruby (OS) 122806
Uppf: Bent Thygesen,Stutteri Kildegaard, Danmark.
Ägare: Eva Kainö, Praestövej 73, Faxe, Danmark
 

D. WELSH COB
 

Klass 5. Welsh cob ston födda 2017

39 ADLAIS LADY SYBIL 37-17-4067 SILVER, 1/1
e. Trevallion Picasso WSB 60734 u. Abergavenny Countess WSB 168539
ue. Geler Sparc WSB 59435 uu. Abergavenny Welsh Lady WSB 145172
Uppf: Ninette och Michael Gulddal, Stutteri Adlais, Allindemangle Huse 35, Ringsted, Danmark
Ägare: Clara Nilsson, Hyllie Allé 28 B, Malmö
 

Klass 6. Welsh cob ston födda 2016

40 ADLAIS BLODWEN DW I 37-16-4079 GULD, 1/1, Junior Ch, res BIR
e. Glyncoch Eurostar 93203 u. Danaway Beyonce WSB 132321
ue. Trevallion Harry WSB 28678 uu. Trevallion Gemini WSB 117388
Uppf: Ninette och Michael Gulddal, Stutteri Adlais, Ringsted, Danmark
Ägare: Anne Almkrantz, Stall Annelunden, Mästaremåla 210, Rödeby
 

Klass 8. Welsh cob ston födda 2008- 2015 som ej fölar 2019

42 KILDEGAARDS SHEENA WSB 166310 GULD, 1/1
e. Kildegaards Columbus WDH 45 u. Kildegaards Ruby DNK 6554
ue. Synod Rembrant WDH 17 uu. Nebo Cymraes WD 75
Uppf: Bent Thygesen, Stuteri Kildagaard, Danmark.
Ägare: Nina Krogh,Skaelsörvej 107, Naestved, Danmark
 

11. Welsh cob ston födda 2007 eller tidigare med föl vid sidan (veteranklass)

44 HÖJSGAARDS MEDINA WD 273 GULD, 1/1, res Senior Ch
e. Menai Sparkling Imperial WSB 55815 u. Englyst Elaine WD 213
ue. Merlyn Welsh Calibra WDH 41 uu. Englyst Emmaly WD 126
Uppf: Lone Höjsgaard, Tjele, Danmark
Ägare: Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle, Danmark
Hingstföl vid sidan e. Trevallion Golden Boy WSB 101213


12. Welsh cob föl

45 LINDEBACKKENS HUCKLEBERRY BOY Under reg. GULD, 1/1, Föl Ch
e. Trevallion Golden Boy WSB 101213 u. Höjsgaards Medina WD 273
ue. Menai Sparkling Imperial WSB 55815 uu. Englyst Elaine WD 213
Uppf: Anja Seedorff, stuteri Lindebakken, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle, Danmark
Ägare: Uppfödaren
 

Klass 14. Welsh cob licensierade (enligt rasvisa krav) hingstar födda 2008-2012

46 ADLAIS SIR TOBY WDH 60 GULD, 1/1, Senior Ch, BIR
e. Ringside Thomas WSB 72368 u. Pennal True Love WD 248
ue. Brynithon New Image WSB 52144 uu. Brynithon True Model WSB 119468
Uppf: Ninette och Michael Gulddal, Stutteri Adlais, Ringsted, Danmark
Ägare: Annette Zastrow, Stuteri Eleni, Tornemarksvej 16, Naestved, Danmark

 

RIDKLASSER


Klass 21. Welsh Mountain eller Welsh, ston och valacker- First ridden

54 MOSEBOS SIMON 208333WE0904357DK Valack skimmel f. 2009
e. Möllegårds Spartacus WSB 29250 u. Mosebos Julie 208333WE050425DK
ue. Llanarth Shelley WSB 58737 uu. Lyngvejens Jasmin WB 318
Uppf: Marianne Mosebo, Viby Sjaelland, Danmark
Ägare: Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle
Ryttare: Edith Paludan Seedorff Född 2008 1/2, res BIS Ridden
 

Klass 24. Welsh, Welsh av Cobtyp eller Welsh Cob ston och valacker -First Ridden

42 KILDEGAARDS SHEENA WSB 166310 Sto fux f. 2010
e. Kildegaards Columbus WDH 45 u. Kildegaards Ruby DNK 6554
ue. Synod Rembrant WDH 17 uu. Nebo Cymraes WD 75
Uppf: Bent Thygesen, Stuteri Kildagaard, Danmark.
Ägare: Nina Krogh,Skaelsörvej 107, Naestved, Danmark
Ryttare: Freja Krogh Född 2007 1/1


Klass 28. Welshponny av cobtyp hingstar - Open

38 KILDEGAARDS BRAVEHEART 95492 DNK Hingst fux f. 2010
e. Corscaron Cardi 60373 GBR u. Kildegaards Cecilie 154482 DNK
ue. Kildegaards Columbus 41485 DNK uu. Kildegaards Ruby (OS) 122806
Uppf: Bent Thygesen,Stutteri Kildegaard, Danmark.
Ägare: Eva Kainö, Praestövej 73, Faxe, Danmark
Ryttare: Ester Paludan Seedorff Född 2002 1/1, BIS Ridden

Til toppen af siden
 

Brahetrolleborg


Sec. A

22 p.
Clausholm Delight
, 826046150000280 , Skimmel
Ejer: Katrine Pedersen , Ørbæk
Født: 8 / 6 2007 hos MS. AL. Jørgensen , Brovst
F: Ysselvliedts Higflyer , IR 83 NLD
M: 150 Reekse Hoek Desi , IA NLD
MF: Synod Prophet, 30725 GBR


23 p + ærespræmie
Taraco Goldilicious
, 826046020178414 , Chestnut Roan
Ejer: Katrine Krammer, Ørbæk
Født: 22 / 4 2016 hos Tara Coppins, United Kingdom
F: Teifi Frankie Flannigan, 60827
M: Vervale Gift Of Gold, 142777
MF: Springbourne Caraway, 28533
 

Sec. D

23 p. + ærespræmie, udtaget til BIS finalen
Valhallas Black Princess
, 170626 , Sort
Ejer: Heidi Albrekt, Årup
Født: 6 /5 2013 hos C. Trock, Kalundborg
F: Valhallas Zorro , 86319
M: Valhallas Queen of Hearts , 158420
MF: Calerux Black Prince , 27620

22 p.
Cynheidrefawr Faithful Florence
, 165513, Cremello
Ejer: Mie Thielke, Ringe
Født: 12 / 5 2011
F: Crabbiesden Platinum, 73145
MF: Trevallion Warlock, 19167
 

WPBR

23 p.
Cashella´s Holly Golightly,
208333WE1301070, Sort
Ejer: Liselotte Haugaard Jensen , Bogense
Født: 30 / 4 2013 hos ejer
F: Clifton Ask, DVH 1099
M: Rhydycar Ollie´s Girl, 148004 WSB GBR
MF: Carnwallon Llewellyn, 47707 WSB GBR

 Til toppen af siden
 

Ribe Dyrskue 2019

Dommere: Karsten Aase & Karen Dam

Welsh sec C - Goldhoppe
24 point + ærespræmie og Nr. 2 i konkurrencen om "Skuets bedste hoppe"
Stutteri Fjordglimt, Daugård
FJORDGLIMT MISS GEMMA, 170379 WSB, sort,
. Født d. 19052013 hos J. Larsen, Fjordglimt.
F: SYNOD REQUEST WCH 29
M: FJORDGLIMT MISS GEORGINA (OS) WC 96,
MF: MENAI CADERNID WCH 23


Welsh sec D - 3 års hoppe
24 point + ærespræmie
Stutteri Fjordglimt, Daugård
MAESYMOR LADY MADONNA, 176835 WSB, brun, Født d. 01042016 hos Mr. R. E. Francis,
F: THORNEYSIDE THE PREDATOR 53672
M: LLANMORIALS EIRA 27969,
MF: KYLEBECK CRESPO 71393

Til toppen af siden