KŚring 2013

 

Kåring 2013 fandt sted i weekenden den 3.-4. august på Vilhelmsborg Hestesportscenter.

Årets dommerre var: Ann Bigley, Llanarth Stud UK, John Llewellyn-James, Avonvalley Stud UK og John Møllegaard Kristensen, Stutteri Møllegaard DK


Se de kårede ponyer/cobs - kommer senere

Se kåringens bedste hingst, hoppe og klargjorte

Se søndagens champions m.v.

Se billeder fra konkurrenceklasserne

Se resultaterne af konkurrenceklasserne

Resultaterne fra søndagens show- og finaleklasser kan ses under udstillingsresultater

Alle fotos på denne side (på nær et enkelt): Laila Larsen

 

Kåringens bedste

 
Kåringens bedste hingst: Menai Little Jon
 
Kåringens bedste hoppe: Gribsvads Flower
 
 
 Kåringens bedst klargjorte: Møllegydens Éowyn fra Stutteri Møllegyden
 

 

Søndagens champions m.v.

   
 
BIS: Rhydspence Squire  
   
 
Res. BIS: Gribsvads Flower  
   
 
Følchampion: Fjordglimt Miss Gemma  
   
 
Res. følchampion: Groves Emmelie De Forest  
   
 
Hoppesamling fra Stutteri Fjordglimt  
   
 
Hoppesamling fra Stutteri Fjordglimt  
   
 
Bedste nye avler: Anja Seedorff  

 

Sec. A  
   
Ungdyr, hoppe- og supreme champion samt res. BIS: Gribsvads Flower Res. hoppe- og res. supreme: Fakla Campion
   
Hingstechampion: Menai Little Jon Res. hingstechampion: Harvest (DK) Royal U-Two. Foto: Zanne Jedig
   
 
Res. hoppechampion: Fakla Joy  
   
Sec. B  
   
Hingste- og supreme champion samt BIS: Rhydspence Squire Hoppe- og res. supreme champion: Bjerregårds Stella Nova
   
Res. hingstechampion: Mosebo’s Simon Res. hoppechampion: Equus Miss Marple
   
 
Ungdyrchampion: Bjerregårds Sieanna  
   
Sec. C  
   
Ungdyr- , hoppe- og supreme champion: Aberlour Gaia Res. hoppe- og res. supreme champion: Saethydd Belle
   
 
Res. ungdyrchampion: Fjordglimt Lady Gaga  
   
Sec. D  
   
Ungdyr-, hoppe- og supreme champion: Møllegydens Éowyn Res. hoppe- og res. supreme champion: Valhallas (DK) Zambucca
   
 
Res. ungdyrchampion: Valhallas (DK) Welsh Model  
   

 

Konkurrenceklasser - fotos 

 
Vinder leading rein: Tanggårds Mira og Angelina Rasmussen
 
Bedste Ridden Open og Ridden Champion: Sirius-S og Maja Raabjerg Sørensen
 
Bedste mønstre: Ditte Hedegaard
 

 

Konkurrenceklasser


Børnemønstring

Kat. 38 Rosengårdens Nakuma 0003283
Født 27-04-2000 blue eyed cream Sec. C hoppe
Far: Rytterbjergets Imperial WCH 9
Mor: Ræveskiftets Natasja WC 57
Morfar: Rookery Full Flight WCH 4
Opdrætter: Birgitte Egeberg
Mønstrer: Julie Bøtker Lorensen
Point: 45 Placering: 1 af 2

Kat. 37 Lillelund Miss Nia 208333WE0501894
Født 08-04-2005 skimmel Sec. A hoppe
Far: Fjordglimt Mr. Carnival WMH 137
Mor: Callunas Nicole WM 994
Morfar: Vechtzicht's Hytime H16772 NLD
Opdrætter: Amands Knudsen
Mønstrer : Ditte van der Ploeg
Point: 43 Placering: 2 af 2

Juniormønstring

Kat. 39 Dyrfal Rosebud´s Last 137011 WSB
Født 06-05-2004 rød Sec. C hoppe
Far: Oxspring Prince 47198 WSB
Mor: Tireve Rosebud 80509 WSB
Morfar: Nebo Prince 21438 WSB
Opdrætter: D.J. Everitt
Mønstrer: Ditte Hedegaard
Point: 49 Placering: 1 af 1

Old Ladies Cup

Kat. 40 Mosebo's Simon 208333WE0904357
Født 19-05-2009 skimmel Sec. B hingst
Far: Møllegaards Spartacus 29250 WSB
Mor: Mosebo's Julie 208333WE0504025
Morfar: Llanarth Shellley 58737 WSB
Opdrætter: Marianne Mosebo
Mønstrer: Anja Seedorff
Point: 46 Placering: 1 af 1

Rideklasser

Leading Rein


Kat. 42 Tanggårds Mira 208333WE0901013
Født 01-05-2009 skimmel Sec. A hoppe
Far: Mollegyden Victor 66307 WSB
Mor: Fakla Monick 208333200203836
Morfar: Tanggård´s Aladdin WMH 126
Opdrætter: Jette og Jørgen Granhøj
Rytter: Angelina Rasmussen
Placering: 1 af 2

Kat. 41 Liezelhofs Sunflower 1664
Født 15-08-1999 brun Sec. A hoppe
Far: Aston Stardust 29878 WSB
Mor: Zonnewiede's Elvira 1082
Morfar: Rowfant Seal 7531 WSB
Opdrætter: Danny Daelemans
Rytter: Thilde Holm Nielsen
Placering: 2 af 2

Open Ridden

Kat. 44 Sirius-S WD 258
Født 17-05-2007 rød Sec. D hoppe
Far: Fjordglimt Sir Johnson WDH 39
Mor: Valhallas (DK) Amanda WD 218
Morfar: Menai Sparkling Imperial 55815 WSB
Opdrætter: Stina Nielsen
Rytter: Maja Raabjerg Sørensen
Placering: 1 af 4

Kat. 43 Dyrfal Rosebud´s Last 137011 WSB
Født 06-05-2004 rød Sec. C hoppe
Far: Oxspring Prince 47198 WSB
Mor: Tireve Rosebud 80509 WSB
Morfar: Nebo Prince 21438 WSB
Opdrætter: D.J. Everitt
Rytter: Ditte Hedegaard
Placering: 2 af 4

Kat. 46 Valhallas(DK) Ladybird 145381 WSB
Født 24-05-2006 sort Sec. D hoppe
Far: Danaway Zedan 61306 WSB
Mor: Trevallion Lady Lillian WD 203
Morfar: Trevallion Flash Jack 18231 WSB
Opdrætter: Karen B. Olsen & Carl Trock
Rytter: Puk Larsen
Placering: 3 af 4

Kat. 45 Rosengårdens Nakuma 0003283
Født 27-04-2000 blue eyed cream Sec. C hoppe
Far: Rytterbjergets Imperial WCH 9
Mor: Ræveskiftets Natasja WC 57
Morfar: Rookery Full Flight WCH 4
Opdrætter: Birgitte Egeberg
Rytter: Julie Bøtker Lorensen
Placering: 4 af 4

Kat. 47 Bjerregårds Zenta WB 365
Født 20-05-2006 rød Sec. B hoppe
Far: Bjerregårds Witek WBH 41
Mor: Bjerregårds Evita WB 270
Morfar: Cennen Schubert WBH 33
Opdrætter: Jette & Flemming Bjerregård
Rytter: Freja Erikstrup
Placering: afmeldt