Supreme in Hand:
Champion: DANKIRKEBY BLACK MAGIC, WC
Reserve: Nasebas Fauna, WD
In Hand Champions:
Årgangschampionater:
Junior:
Champion: Nasebas Fauna, WD
Reserve: Thers Sweet Serendipity, WD
Senior:
Champion: DANKIRKEBY BLACK MAGIC, WC
Reserve: Dorthealyst Peptalk, WC
Veteran:
Champion: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER, WA
Bedst i racen:
Champion: DANKIRKEBY BLACK MAGIC, WC
Reserve: Nasebas Fauna, WD
Ridden Champions:
Champion: Dorthealyst Peptalk, WC. Rytter: Klea Hansen
RESULTATER
Open Ridden
Kat. 47 PENNAL MR PRESIDENT 100743 WSB Placering: 1 af 5
hingst f. 1/5 2015 sort WD
Far: GWENLLAN BRYNMOR 50822 WSB
Mor: Pennal Lively Maid 103500 WSB
Morfar: PENNAL CALON LAN 30770 WSB
Opdrætter: D.R. Harris, Pennal Stud
Udstiller: Stutteri Magus v/Tina Skovlund Christensen, Strøby
Rytter: Louise Frederiksen
Point: udførsel: 54, eksteriør: 36 I alt: 90
Kat. 29 DAHLSMINDE MILANO 272 (IR) WSB Placering: 2 af 5
vallak f. 20/5 2014 skimmel WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna 298 (IR) WSB
Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT 124 (IR) WSB
Opdrætter: Stutteri Dahlsminde v/Chirie Laulund-Pedersen
Udstiller: Mie Bjerre Andreasen, Vallensbæk
Rytter: Mie Bjerre Andreasen
Point: udførsel: 48, eksteriør: 30 I alt: 78
37 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178. Placering: 3 af 5
vallak f. 6/6 2002 brun WC
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stutteri Kokkedal v/Lone og Bjarne Bloch
Udstiller: Stutteri Lindebakken v/Anja Seedorff, Herlufmagle
Rytter: Ester Seedorff
Point: udførsel: 50, eksteriør: 28 I alt: 78
Novice Ridden uden galop
Kat. 45 TVINGBRO'S GLENFIDDICH 208333WE1901019 Placering: 1 af 2
vallak f. 1/5 2019 brun WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Gwandie WD 292
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Opdrætter: Stutteri Tvingbro v/Mette Tving Andersen
Udstiller: Stutteri Tvingbro v/Mette Tving Andersen, Præstø
Rytter: Mette Tving Andersen
Point: udførsel: 50, eksteriør: 35 I alt: 85
Kat. 48 CLYNGIM ROCKY BALBOA 98480 WSB Placering: 2 af 2
vallak f. 28/4 2014 brun WD
Far: EDMAR GRAND SLAM 79438 WSB
Mor: Clyngim Rosa 147907 WSB
Morfar: FFALD SPACE LORD 54319 WSB
Opdrætter: B. James, GBR
Udstiller: Josefine Hugger, Lundby
Rytter: Josefine Hugger
Point: udførsel: 52, eksteriør: 18 I alt: 70
Novice Ridden med galop
Kat. 46 Kildegaards Fallulah 208333WE1704176 Placering: 3 af 3
hoppe f. 22/3 2017 brun WD
Far: TARACO FABIO 84815 WSB
Mor: Kildegaards Magic Lady 208333201205160 DK
Morfar: KILDEGAARDS COLUMBUS WDH 25
Opdrætter: Stutteri Kildegaard v/Bent Thygesen
Udstiller: Stutteri Lindebakken v/Anja Seedorff, Herlufmagle
Rytter: Edith Seedorff
Point: udførsel: 47, eksteriør: 18 I alt: 65
First Ridden uden galop
Kat. 36 Dorthealyst Peptalk 370 (IA) WSB / WC 147 Placering: 1 af 2
hoppe f. 26/4 2016 brun WC
Far: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
Mor: Dorthealyst Gossip 128583 WSB
Morfar: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Opdrætter: Dorthealyst v/ M. Seidenfaden
Udstiller: Stutteri Tvingbro v/Mie Nøhr Tving, Præstø
Rytter: Klea Hansen
Point: udførsel: 50, eksteriør: 35 I alt: 85
Kat. 27 Lindebakkens Miura 578 (IR) WSB Placering: 2 af 2
hoppe f. 29/5 2018 skimmel WB
Far: MOSEBO'S SIMON WBH 54
Mor: Hilin Mika WB 382
Morfar: EYARTH TAYMA 50454 WSB
Opdrætter: Stutteri Lindebakken v/Anja Seedorff
Udstiller: Frida Damgaard Madsen, Dianalund
Rytter: Frida Damgaard Madsen
Point: udførsel: 50, eksteriør: 28 I alt: 78
First Ridden med galop
Kat. 28 Mirain Pixie Dust 208333WE1401124 Placering: 2 af 4
hoppe f. 22/5 2014 brun WB
Far: ROCKBURY PATRIOT 82486 WSB
Mor: Cwrtycadno Pollyanna 161010 WSB
Morfar: NANTCOL FIGUREHEAD 42158 WSB
Opdrætter: Stutteri Mirain v/Maiken Holm
Udstiller: Sofia Sneholt, Kirke Hyllinge
Rytter: Sofia Sneholt
Point: udførsel: 46, eksteriør: 34 I alt: 80
Kat. 35 FJORDGLIMT MR GEORGIE BOY WCH 43 Placering: 3 af 4
vallak f. 7/5 2018 brun WC
Far: MENAI DIEGO WCH 36
Mor: Fjordglimt Miss Georgina WC 96
Morfar: MENAI CADERNID WCH 23
Opdrætter: Stuttteri Fjordglimt v/J. Larsen
Udstiller: Sofie Korsholm Christensen, Næstved
Rytter: Sofie Korsholm Christensen
Point: udførsel: 43, eksteriør: 30 I alt: 73
Kat. 25 GÆRSHØJ CHAREAUN WMH 150 Placering: 4 af 4
vallak f. 17/5 2001 rød WA
Far: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Mor: Gærshøj Chika WM 676
Morfar: MINELL S JOCKEY WMH 72
Opdrætter: Stutteri Gærshøj v/ Jørgen Lamborg
Udstiller: Moniq Helmig Kjærsgaard, Svinninge
Rytter: Moniq Helmig Kjærsgaard
Point: udførsel: 45, eksteriør: 24 I alt: 69
Leading rein
Kat. 30 DAHLSMINDE MILANO 272 (IR) WSB Placering: 1 af 3
vallak f. 20/5 2014 skimmel WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna 298 (IR) WSB
Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT 124 (IR) WSB
Opdrætter: Stutteri Dahlsminde v/Chirie Laulund-Pedersen
Udstiller: Mette Martinussen (datter Marie Martinnussen f. ca. 2017), Nykøbing F
Rytter: Marie Martinnussen
Point: udførsel: 55, eksteriør: 35 I alt: 90
Kat. 22 GRIBSVADS SIROCCO 208333WE1600096 Placering: 2 af 3
vallak f. 17/1 2016 skimmel WA
Far: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
Mor: Gribsvads Sipsy WM 1043
Morfar: TWYFORD MAJOR WMH 93
Opdrætter: Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen
Udstiller: Carla Holstebro Olsen, Haslev
Rytter: Carla Holstebro Olsen
Point: udførsel: 40, eksteriør: 28 I alt: 68
Kat. 23 LANGVENNEN SIARLES 87947 WSB Placering: 3 af 3
vallak f. 25/4 2010 skimmel WA
Far: LANGVENNEN NELSON 76759 WSB
Mor: Langvennen Seirian 154334 WSB
Morfar: LANGEVOREN CHARLES 82253 WSB
Opdrætter: M. T. H. Meeus, NLD
Udstiller: Stutteri Borch v/Heidi Borch, Præstø
Rytter: Astrid Borch
Point: udførsel: 38, eksteriør: 25 I alt: 63
1-års hopper
Kat. 18 Mekha Miss Juanele 208333WE2330771 Placering: 1 af 4
hoppe f. 28/4 2023 skimmel WA
Far: FAKLA DIEGO 361 (IR) WSB
Mor: Fakla Jazz 383 (IR) WSB
Morfar: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB
Opdrætter: Stutteri Mekha v/Mette Pedersen
Udstiller: Stutteri Tvingbro v/Mette og Mie Tving, Præstø
Point: 9 - 9 - 8 - 9 - 9. I alt: 44
Kat. 26 Hyldekærets T'Aime 208333WE2332353 Placering: 2 af 4
hoppe f. 26/5 2023 rød WB
Far: LANNERS PI PICASSO NPA 9116
Mor: Telynau Tamara 181133 WSB
Morfar: TELYNAU OCTAVIAN 84781 WSB
Opdrætter: Marina Nielsen
Udstiller: Marina Nielsen, Fakse
Point: 8 - 8 - 7 - 7 - 8. I alt: 38
2-års hopper
Kat. 38 Thers Sweet Serendipity 208333WE2231502 Placering: 1 af 3
hoppe f. 30/4 2022 mørk rød WD
Far: H-S MORNING STAR WDH 54
Mor: Cruglwyd Seren Arian 144207 WSB
Morfar: COEDNEWYDD COMET 29512 WSB
Opdrætter: Stutteri Thers v/ Morten og Rebecca Thers
Udstiller: Stutteri Thers v/Rebecca og Morten Thers, Slagelse
Point: 9 - 9 - 7 - 8 - 8. I alt: 41
Kat. 39 Kildegaards Cilamour 208333WE2232880 Placering: 2 af 3
hoppe f. 23/6 2022 brun WD
Far: TARACO FABIO 84815 WSB
Mor: Kildegaards Chanell WD 260
Morfar: KILDEGAARDS COLUMBUS WDH 25
Opdrætter: Stutteri Kildegaard v/Bent Thygesen
Udstiller: Team Tanja v/Tanja Hansen, Langebæk
Point: 8 - 7 - 7 - 8 - 7. I alt: 37
Kat. 31 Tvingbro's Casa 208333WE2230382 Placering: 3 af 3
hoppe f. 28/3 2022 rød WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Dorthealyst Peptalk WC 147
Morfar: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
Opdrætter: Stutteri Tvingbro v/Mette Tving Andersen
Udstiller: Silke Grubbe, Fuglebjerg
Point: 7 - 6 - 7 - 7 - 5. I alt: 32
3-års hopper
Kat. 42 Nasebas Fauna 208333WE2133179 Placering: 1 af 4
hoppe f. 24/5 2021 brun WD
Far: ROTHERDALE RHODRI 53309 WSB
Mor: Lesto Seville WD 283
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Opdrætter: Stutteri Naseba v/Nana Sørensen
Udstiller: Nasebas Welsh Cobs v/Nana Sørensen, Lundby
Point: 9 - 8 - 8 - 8 - 8. I alt: 41
Kat. 19 Noerrelide's Sapphire 208333WE2130135 Placering: 2 af 4
hoppe f. 15/3 2021 rød WA
Far: RUSHTON PRINCE GEORGE 61021 WSB
Mor: Springfires Sharons Little Girl DE455670171713
Morfar: SPRINGFIRE'S OROPHINO DE455670201807
Opdrætter: Stutteri Noerrelide v/Linda Rasmussen
Udstiller: Michelle Mundt Henriksen, Hårlev
Point: 8 - 7 - 8 - 8 - 8. I alt: 39
Kat. 51 Rosa Luna 208333WE2130509 Placering: 3 af 4
hoppe f. 16/4 2021 palomino WPBR
Far: SKELGÅRDENS ASLAN HAH 29
Mor: Mosebo’s Frederikke 208333WE1402064
Morfar: ENGLYKKE'S CADILLAC 208333WE1102252
Opdrætter: Ida Rose Pedersen
Udstiller: Ida Rose Pedersen, Kalundborg
Point: 6 - 7 - 8 - 8 - 8. I alt: 37
Kat. 41 Kildegaards Red Rosemary 208333WE2133877 Placering: 4 af 4
hoppe f. 1/8 2021 rød WD
Far: KILDEGAARDS HECTOR 97852 WSB
Mor: Kildegaards Rosanna 208333WE1704175
Morfar: KILDEGAARDS ALROY 101830 WSB
Opdrætter: Stutteri Kildegaard v/Bent Thygesen
Udstiller: Team Tanja v/Tanja Hansen, Langebæk
Point: 7 - 7 - 7 - 6 - 6. I alt: 33
3- og 4-års vallakker
Kat. 43 ELENI AZZARO 110521 WSB Placering: 1 af 4
vallak f. 20/5 2020 sort WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Kildegaards Black Rose 166041 WSB
Morfar: KILDEGAARDS SIR ROBERT WDH 62
Opdrætter: Stutteri Eleni v/Annette Zastrow
Udstiller: Denice Mahoney Laursen, Haslev
Point: 8 - 8 - 8 - 8 - 8. I alt: 40
Kat. 44 BORCHS JITTERBUG 109540 WSB Placering: 2 af 4
vallak f. 6/4 2020 brun WD
Far: AVONVALLEY GREAT BRITON 66356 WSB
Mor: Valhallas Waltzing Matilda WD 307
Morfar: AVONVALLEY JOLLY ROGER WDH 66
Opdrætter: Stutteri Borch v/Heidi Borch
Udstiller: Stutteri Borch v/Heidi Borch, Præstø
Point: 8 - 8 - 7 - 8 - 8. I alt: 39
Kat. 52 STRANDHUSETS FERRARI 208333WE2131009 Placering: 3 af 4
vallak f. 15/4 2021 brun WPBR
Far: HH FIFTY ZHADES OX OX 5844
Mor: Melanders Flower Power 208333WE1702414
Morfar: BAVARIA 528019010003179 NLD
Opdrætter: Kristina Volmer Christensen
Udstiller: Kristina Volmer Christensen, Kettinge
Point: 7 - 6 - 7 - 8 - 8. I alt: 36
4-års goldhopper
Kat. 32 Synod Real Dream 185830 WSB Placering: 3 af 3
hoppe f. 20/6 2020 sort WC
Far: SYNOD RING-THE-BOSS 104150 WSB
Mor: Synod Romantic Dream 175885 WSB
Morfar: SYNOD ROBYN DUNDEE 59960 WSB
Opdrætter: Mr. & Mrs. C. Jones, Synod Stud
Udstiller: Malthe og Camilla Hylager Kristensson, Bjæverskov
Point: 7 - 6 - 5 - 7 - 7. I alt: 32
5-års og ældre goldhopper
Kat. 36 Dorthealyst Peptalk 370 (IA) WSB / WC 147 Placering: 2 af 7
hoppe f. 26/4 2016 brun WC
Far: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
Mor: Dorthealyst Gossip 128583 WSB
Morfar: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Opdrætter: Dorthealyst v/M. Seidenfaden
Udstiller: Stutteri Tvingbro v/Mie Nøhr Tving, Præstø
Point: 9 - 5 - 7 - 8 - 8. I alt: 37
Kat. 28 Mirain Pixie Dust 208333WE1401124 Placering: 4 af 7
hoppe f. 22/5 2014 brun WB
Far: ROCKBURY PATRIOT 82486 WSB
Mor: Cwrtycadno Pollyanna 161010 WSB
Morfar: NANTCOL FIGUREHEAD 42158 WSB
Opdrætter: Stutteri Mirain v/Maiken Holm
Udstiller: Sofia Sneholt, Kirke Hyllinge
Point: 8 - 8 - 6 - 7 - 7. I alt: 36
Kat. 49 Pennal Welsh Princess WD 285 Placering: 5 af 7
hoppe f. 29/2 2012 rød WD
Far: TIREVE WELSH FLYER 36104 WSB
Mor: Abergavenny Welsh Dancer 144175 WSB
Morfar: GWENLLAN BRYNMOR 50822 WSB
Opdrætter: D.R. Harris, Pennal Stud
Udstiller: Stutteri Eskedal v/Linda og Kim Weyhe-Jeppesen, Næstved
Point: 8 - 7 - 6 - 7 - 7. I alt: 35
5-års og ældre vallakker
Kat. 22 GRIBSVADS SIROCCO 208333WE1600096 Placering: 2 af 8
vallak f. 17/1 2016 skimmel WA
Far: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
Mor: Gribsvads Sipsy WM 1043
Morfar: TWYFORD MAJOR WMH 93
Opdrætter: Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen
Udstiller: Carla Holstebro Olsen, Haslev
Point: 6 - 8 - 8 - 7 - 7. I alt: 36
Kat. 29 DAHLSMINDE MILANO 272 (IR) WSB Placering: 3 af 8
vallak f. 20/5 2014 skimmel WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna 298 (IR) WSB
Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT 124 (IR) WSB
Opdrætter: Stutteri Dahlsminde v/Chirie Laulund-Pedersen
Udstiller: Mie Bjerre Andreasen, Vallensbæk
Point: 7 - 8 - 6 - 7 - 7. I alt: 35
Kat. 23 LANGVENNEN SIARLES 87947 WSB Placering: 4 af 8
vallak f. 25/4 2010 skimmel WA
Far: LANGVENNEN NELSON 76759 WSB
Mor: Langvennen Seirian 154334 WSB
Morfar: LANGEVOREN CHARLES 82253 WSB
Opdrætter: M. T. H. Meeus, NLD
Udstiller: Stutteri Borch v/Heidi Borch, Præstø
Point: 9 - 6 - 8 - 6 - 6. I alt: 35
Kat. 35 FJORDGLIMT MR GEORGIE BOY WCH 43 Placering: 5 af 8
vallak f. 7/5 2018 brun WC
Far: MENAI DIEGO WCH 36
Mor: Fjordglimt Miss Georgina WC 96
Morfar: MENAI CADERNID WCH 23
Opdrætter: Stuttteri Fjordglimt v/J. Larsen
Udstiller: Sofie Korsholm Christensen, Næstved
Point: 6 - 8 - 7 - 6 - 6. I alt: 33
Kat. 54 SVALEBO'S JACKSON 208333PI1203043 Placering: 7 af 8
vallak f. 24/6 2012 rødbroget WPBR
Far: KLOKKERGÅRDENS SPIRIT PIH 81
Mor: Lotus SPI 39
Morfar: TOUCHE OX OX 326
Opdrætter: Stald Svalebo v/Tim og Pernille Kastebo
Udstiller: Olivia Storm, Holbæk
Point: 6 - 5 - 6 - 7 - 7. I alt: 31
Kat. 34 DORTHEALYST RESPONSE 107501 WSB Placering: 8 af 8
vallak f. 16/7 2018 brun WC
Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Mor: Dorthealyst Dairy Maid WC 107
Morfar: SYNOD GROUSE WCH 7
Opdrætter: Dorthealyst v/ M. Seidenfaden
Udstiller: Julie Østergaard Nielsen, Tølløse
Point: 6 - 4 - 7 - 5 - 5. I alt: 27
5-års og ældre hingste
Kat. 33 DANKIRKEBY BLACK MAGIC 462 (IR) WSB Placering: 1 af 3
hingst f. 5/4 2019 sort WC
Far: CAEBRYN HARRI QC 91882 WSB
Mor: Dankirkeby Magic Melodi WC 148
Morfar: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Opdrætter: Dankirkebys Welsh Cobs v/M. Andersen
Udstiller: Dankirkeby Welah Cobs v/Suzi Pedersen, Borup
Point: 9 - 9 - 8 - 8 - 8. I alt: 42
Kat. 21 CANTRE PAPERCHASE 105949 WSB Placering: 2 af 3
hingst f. 2/4 2018 skimmel WA
Far: FOUROAKS CAMERON 54622 WSB
Mor: Cwmmeudwy Ionar 146034 WSB
Morfar: BEYMARK STEPHEN 21926 WSB
Opdrætter: Mrs E. W. Jenkins, Talybont
Udstiller: Stutteri Kindvig v/Jackie Cameron-Mathiassen, Mern
Point: 8 - 7 - 8 - 8 - 8. I alt: 39
Kat. 20 NOERRELIDE'S SANTOS 208333WE1900784 Placering: 3 af 3
hingst f. 19/5 2019 palomino-roan WA
Far: RØ'S PINK FLOYD 208333WE0900283
Mor: Springfires Sharons Little Girl DE455670171713
Morfar: SPRINGFIRE'S OROPHINO DE455670201807
Opdrætter: Stutteri Noerrelide v/Linda Rasmussen
Udstiller: Olivia Storm, Holbæk
Point: 6 - 7 - 7 - 7 - 6. I alt: 33
17-års og ældre hingste
Kat. 24 HARVEST UNIVERSAL SOLDIER WMH 146 Placering: 1 af 2
hingst f. 23/4 2002 rød WA
Far: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Mor: Tanlan Unigryw WM 894
Morfar: FRIARS FREELANCE 20998 WSB
Opdrætter: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig
Udstiller: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig, Præstø
Point: 9 - 8 - 8 - 8 - 9. I alt: 42
17-års og ældre vallakker
Kat. 25 GÆRSHØJ CHAREAUN WMH 150 Placering: 1 af 2
vallak f. 17/5 2001 rød WA
Far: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Mor: Gærshøj Chika WM 676
Morfar: MINELL S JOCKEY WMH 72
Opdrætter: Stutteri Gærshøj v/ Jørgen Lamborg
Udstiller: Moniq Helmig Kjærsgaard, Svinninge
Point: 7 - 8 - 7 - 8 - 8. I alt: 38
|