Udstillingsresultater

Resultater for shows og udstillinger 2018

 
Efterhånden som resultaterne kommer, vil der blive linket til resultaterne med blåt.

Resultater fra Dyrskuer m.v.
Listen over skuer er ikke fuldstændig. Hvis I ønsker jeres resultater fra dyrskuer m.v. offentliggjort og medregnet ved beregning vedr. Egetoftepokalen, Valhallapokalen og medaljesystemet, er det nødvendigt, at I indsender disse (samlet for alle welsh'er på skuet og ikke enkelte resultater). Kun dyr med afstamning (mor, far og morfar) kan tælle med ved beregningen af såvel Egetoftepokalen, Valhallapokalen som medaljesystemet.
Så indsend meget gerne resultater fra dyrskuer og andre skuer, som endnu ikke står på listen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Dato Show / skue Foreningsshow Dommer Godkendt
welshdommer
         
3. marts M&M Wintershow - aflyst pga. indesneet dommer   Mrs. Sheila Brooks & Mr. Julian Walters  
18. marts Hingsteshow for Welsh- og Shetlandsponyer   Beate Reipen, Three B Stud, Wales X
7. april Foreningens hingsteshow X Mark Kilbey fra Idyllic Stud  
21.april Plageskuet Dorthealyst   Stein Langørgen og Mie Christiansen X
21. april Jysk Plageskue   Martin Bloch og Dennis Bisgaard  
5. maj Fyns Plageskue for Ponyracer - aflyst pga. hesteherpes   Rikke Broge Thomsen X
26. maj Fjerritslev Dyrskue   Helle Bjerregaard og Henning Lund Jensen  
26.-27. maj Landbrugsmessen Gl. Estrup - aflyst pga. hesteherpes      
1.-2. juni Det Sønderjyske Fællesdyrskue Aabenraa - ingen welsh      
2. juni Fyns Juni Show (foreningsshow) X Julie Evans, Haigmoor stud X
2.-3. juni Lemvig Marked og Dyrskue      
8.-9. juni Dyrskuet i Thy-Mors - ingen welsh      
8.-10. juni Roskilde Dyrskue   Carl Trock X
15.-16. juni Det Østjyske Dyrskue   Ann Louise W. Jørgensen  
15.-17. juni Det Fynske Dyrskue   Marianne Seidenfaden X
16. juni Løgstør Dyrskue - ingen welsh      
16. juni MidtWest Farmshow Skive - ingen welsh      
22.-23. juni Hjørring Dyrskue   Karen Jensen Dam  
30. juni M&Ms for Fun   Mrs. Carolyn Whiteley, Miss Debbie Spears & Mr. Malcolw Fry  
1. juli Bjärsjölagård   Rhodé van Praat, Vennebo stud, Holland, sekt  A och B.
Carina Lockwall, Sverige, C, D och WPB
 
5.-7. juli Landsskuet, The National Show   Mie Christiansen X
6.-8. juli Gørlev Hesteskue   Leif Grimbühler  
21. juli Brahetrolleborgskuet   Martin Bloch  
27. juli Dyrskuet i Ribe   Karen Dam og Helle Hedelund  
28. juli Hobro Dyrskue   Louise Lambertsen  
4.-5. august Kåring X Mr. David Roberts, Tawelfan stud.
Dansk dommere: Carl Trock og Lars Frandsen
X
11. august Aulum Dyrskue      
18. augsut Spot om M&M   Mrs. Susan Hellum og Mrs. Jane Barry  
25. august Fyns Følskue for Ponyracer   Lars Frandsen X
1. september Foreningsshow Store Hestedag X Mrs Cat Reed fra Tyngwndwn Stud  X
2. september M&M på Store Hestedag   Mrs. P. Renwick  
8. september Jysk Welsh Følshow / Danish WPCS Foal Show - aflyst pga. for få tilmeldinger X Anna Jutestrand Tollbom X
14.-16. september Gørlev Føl- og Plageskue      
15. september Pony- og småhesteskue på Egeskov Marked   Ann Louise W. Jørgensen  
5.-6. oktober Kimbrerskuet   Martin Bloch  
6. oktober Oktobershow for Welsh- og Shetlandsponyer      
1. december M&M Christmas Show      
 

 

 

 

BEST IN SHOW: Bjerregårds Sonny Boy - udstiller: Stutteri Bjerregård, Nr. Snede. Foto: Helle K. Jørgensen RESERVE BEST IN SHOW: Fjordglimt Grand Canyon - udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård. Foto: Helle K. Jørgensen
   
Vinderne samt welshdommer Beate Reipen, dommeraspirant Morten Thers og shetlænderdommer Live Enerhaugen
   
RIDDEN CHAMPION: Fjordglimt Golden Picasso - Rytter: Luna Lægsgaard Thomassen. Foto: Helle K. Jørgensen RESERVE RIDDEN CHAMPION: Fjordglimt Miss Gemma - Rytter: Ida Fabrin Hjort-Madsen. Foto: Helle K. Jørgensen
   
VINDER AF HESTENS VÆRNS MØNSTRINGSMEDALJE: Fjordglimt Golden Picasso og Luna Lægsgaard Thomassen. Foto: Helle K. Jørgensen Fra venstre: FJORDLIGMT MISS MELINA (Sec B hoppe 4 år) med rytter Liv Rasmussen vandt first ridden - welsh og blev nr. 3 i Ridden champion.
I midten: FJORDGLIMT MISS GEMMA (sec C hoppe 5 år) med rytter Ida Fabrin Hjort-Hansen vandt Novice Ridden og blev Res. Ridden Champion.
Til højre: FJORDGLIMT GOLDEN PICASSO (6 års sec C vallak) med rytter Luna Lægsgaard Thomassen vandt Open Ridden og blev Ridden Champion. Foto: Helle K. Jørgensen
   
Vinderen af Old Ladies and Mens Cup: Benth Olesen (79 år) med Lille Keld (Fakla Capone). Foto: Charlotte A. Jensen

RESULTATER – WELSHPONYER & COBS

Welshdommer: Mrs. Beate Riepen, Wales

Klasse 1: 1 års hingste

26
Bjerregårds Heart Beat, rød, under reg.
Født: 14-04-2017, Sec. B
F: Birtley First Addition WBH 47
M: Bjerregårds Experience WB 381 MF: Bjerregårds Tayer WBH 42
Opdrætter og udstiller: Team Bjerregård, Tørring
Nr. 2 af 3 + Nr. 12 i ’Junior Championatet’

27
Gribsvads General Bentho Jo, Brun, 208333WE1702087
Født: 20-05-2017, Sec. C
F: Popsters General Jack 91658 WSB
M: Gribsvads Bibbi Jo WC 136 MF: Parvadean The Gigolo WCH 30
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 3 af 3.

28
Synod Rare-Magic, Rød, 104155
Født: 01-01-2017, Sec. D
F: Kallistalodge Gold Rush 74032
M: Synod Rose Garland 161782 MF: Synod Remington 50852
Opdrætter: C. Jones / Synod Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 3 + ’Bevaringsværdig Rosette’ + Nr. 4 i ’Junior Championatet’ + BEDST KLARGJORTE WELSH


Klasse 2: 2 års hingste

29
Fakla Capone, Skimmel, (IR) 329
Født: 01-01-2016, Sec. A
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Chanel (IR) 211 MF: Springbourne Herian 20660
Opdrætter: Stutteri Fakla
Udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 3 af 3.

30
Hulda I Am Black Jack, Black, 208333WE1600500
Født: 22-03-2016, Sec. C
F: Popsters General Jack 91658 GBR
M: Gribsvads Mary 208333WE1200064 MF: Parvadean The Gigolo 30 WCH
Opdrætter og udstiller: Mette Jensen, Aarup
Nr. 2 af 3 + ’Bevaringsværdig Rosette’ + Nr. 8 i ’Junior Championatet’

31
Mollegyden Brego, Chestnut, 102070 WSB
Født: 11-04-2016, Sec. D
F: Pennal Lucky Brynle 93635 GBR
M: Mollegyden Ebony 166654 GBR MF: Ringside Game over 81533 GBR
Opdrætter: C. K. Nielsen
Udstiller: Mette Jensen, Aarup
Nr. 1 af 3 + ’Bevaringsværdig Rosette’ + Nr. 5 i ’Junior Championatet’
 

Klasse 3: 3 års hingste

32
Ewyn Reaction, Sort, 100555
Født: 01-06-2015, Sec. C
F: Parvadean Reaction 38091
M: Llanfihangel Cindy 89690 MF: Cippyn Red Flyer 12728
Opdrætter: Ms E. Wyn
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 2 af 2 + ’Bevaringsværdig Rosette’ + Nr. 9 i ’Junior Championatet’

33
Menai Cardi Prince, Rød, 101536
Født: 10-06-2015, Sec. D
F: Menai Martin 68854 GBR
M: Menai Cardi Lady 110886 GBR MF: Parc Cardi 26077 GBR
Opdrætter: Menai Stud. P. Jones
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 2 + ’Bevaringsværdig Rosette’ + JUNIOR CHAMPION på tværes af racerne.


Klasse 4: 4 års og ældre IKKE godkendte hingste

34
AFMELDT

35
Erddreiniog Trailblazer, Sort, 826046010096232/96232
Født: 14-04-2013, Sec. D
F: Thorneyside The Gamekeeper 59824
M: Erddreiniog Perffaith 116942 MF: Glantraeth Cymro'R WY 42717
Opdrætter: Miss S.A. Evans
Udstiller: Stald Elmegaard v/Louise Helskov Christensen, Vordingborg
Nr. 1 af 1.


Klasse 5: 4 års og ældre godkendte hingste

36
AFMELDT

37
Bjerregårds Hector, Rød, 208333WE1300619
Født: 21-04-2013, Sec. B
F: Bjerregårds Tayer IAS 169
M: Bjerregårds Sanya WB 371 MF: Bjerregårds Sir Jackson 208333WE04000689
Opdrætter og udstiller: Team Bjerregård, Tørring
Nr. 3 af 3.

38
Bjerregårds Sonny Boy, Skimmel, IAS 165
Født: 21-02-2009, Sec. B
F: Bjerregårds Witek IA58
M: Bjerregaards Sara IAM 335 MF: Bjerregårds Tayer IAS169
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre Snede
Nr. 1 af 3. SENIOR CHAMPION + BEST I RACEN – WELSH + BEST IN SHOW

39
Fjordglimt Grand Canyon, Leverrød, WCH 34
Født: 24-05-2011, Sec. C
F: Synod Request WCH 29
M: Fjordglimt Miss Georgina WC 96 MF: Menai Cadernid WCH 23
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 3. RES. SENIOR CHAMPION + RES. BEST I RACEN – WELSH + RES. BEST IN SHOW


Klasse 6: 1 års og ældre vallakker

40
Leonhardt's Mr. Clooney, Rød, 208333WE1301620
Født: 29-04-2013, Sec. A
F: Arvalon Candy Man 826046110000086
M: Leonhardt's Proud Mary 208333WE0504366 MF: Gærshøj Chareaun 208333200103226
Opdrætter: Charlotte Leonhardt Hansen
Udstiller: Stald Bremmerholm v/ Charlotte Jensen, Vejen
Nr. 4 af 4.

41
Møllegydens Piccadilly, Brun, (IA) 113 (DKN)
Født: 12-04-2011, Sec. A
F: Crossfoxes Barwyn 57453 (GBR)
M: Mollegydens Isabella WM 1002 MF: Yaverland Nero 25158 (GBR)
Opdrætter: Stutteri Møllegyden
Udstiller: Stald Solvang v/ Louise Østergård, Hesselager
Nr. 1 af 4 + BEDSTE VALLAK på tværs af racerne

42
Bjerregårds Sir Connery, Skimmel, IA 176
Født: 20-05-2014, Sec. B
F: Bjerregårds Witek IA 58
M: Bjerregårds Calina WB 363 MF: Schiwago 630027998
Opdrætter: Stutteri Bjerregård
Udstiller: Selina Wøbbe, Tørring
Nr. 4 af 4.

43
Fjordglimt Pelé, Brun, 826046010101850
Født: 10-05-2016, Sec. C
F: Synod Request 48578
M: Synod Rose Ponesse 149722 MF: Synod Gabriel 33241
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stald Enggaard v/ Malene Larsen, Vamdrup
Nr. 2 af 4 + Nr. 3 i ’Vallak Championatet’

Klasse 7: Veteran

44
UDGÅET PGA HALT.

RESULTATER – MØNSTRINGSKONKURRENCE

Dommer: Lasse Mathiasen

Børn (Til og med 10 år)

Navn på mønstrer:

Alder:

Pony:

Resultat

Sara Bak

6

Refstrups Jiggli-Puff (SH)

34 point

Agnes Bech Larsen

7

Calina Busk (SH)

 41 point

Kathrine Hollænder Knudsen

7

Cees v.d. Beekhoeve (SH)

40 point

Vilja B Laaksonen Eriksen

9

Mirain Titan (B)

Nr. 1 - 47 point

Frida Marie Bech Larsen

9

Atiqah v. Stal break of dawn (SH)

Nr. 3 – 44 point

Tanja Helle Jensen

9

Leonhardt's Mr Clooney (A)

39 point

Anna Kirstine Jensen

9

Bjerregårds Monica (B)

30 point

Olivia Zaydel

10

Holsteins Hannibal (SH)

38 point

Maria Nina Jensen

10

Leonhardt's Mr Clooney (A)

42 point

Louise Kirstine Jensen

10

Vaargaard Papaya (A)

Nr. 2 - 46 point

Katja Bak

10

Edelweiss Sonny (A)

41 point

 

 

Junior (11-17 år)

Navn på mønstrer:

Alder:

Pony:

Resultat

Frederikke Skytte

11

Maggie May af Fjordglimt (SH)

43 point

Josefine Jæger

11

Wrentnall April (A)

Nr. 2 - 45 point

Cilja Pedersen

11

Stjernens Bine (SH)

42 point

Liv Rasmussen

12

Fjordglimt Miss Melina (B)

Nr. 3 - 44 point

Luna Lægsgaard Thomassen

13

Fjordglimt Golden Picasso (C)

Nr. 1 - 47 point

Josefine Halkjær

13

Holsteins Hannibal (SH)

42 point

Mathilde Winther Kristensen

13

Fanny af Assemose (C)

34 point

Calina Pedersen

13

Shadow (WPBR)

38 point

 

 

Senior (18 år +)

Navn på mønstrer:

Pony:

Resultat

Melanie Knutzen

Vesterbæks Picasso (SH)

Nr. 2 - 42 point

Lene Sønderskov

More Roses Final Fantasy (SH)

Nr. 3 - 41 point

Helle Munkholm

Maggie May af Fjordglimt (SH)

Nr. 1 - 46 point

Lone Nørgaard Jensen

Dahlsminde Tiwlip (B)

40 point

 

 

 

Old Ladies Cup (Kvinder 30 år +) / Old Mens Cup (Mænd 30 år +)

Navn på mønstrer:

Pony:

Benth Olesen

Fakla Capone (A)                                                  41 point

 

 

 

RESULTATER - ENGELSKE RIDEKLASSER

Dommere: Mrs. Live Everhaugen, Norge og Mrs. Beate Riepen, Wales

Learning Rein

1
Gudenådalens Evita, Rød, 208333SH0702982
Født: 02-05-2007, shetlandspony hoppe
F: Markeslevgårds Bodyguard SH 440
M: Gudenådalens Emma S 2815 MF: Skovlundens Midnight SH 306
Opdrætter: Else og Bent Brix
Udstiller: Stald Enggaard v/ Malene Larsen, Vamdrup
Rytter: Nicolai B. Larsen (2 år)
Nr. 1 af 1 + DAGENS YNGSTE RYTTER


Leading Rein

2
Refstrups Jiggli-Puff, Sort, 208333SH0601858
Født: 12-04-2006, shetlandspony hoppe
F: Højlunds Malakay SH 286
M: Refstrups Cecilie S 2906 MF: Telstar Bomlund SH 433
Opdrætter: Stutteri Refstrup
Udstiller: Kathrine Hollænder Knudsen, Sdr. Omme
Rytter: Sara Bak (6 år)
Nr. 1 af 4.

3
Calina Busk, Brun, 208333SH0901686
Født: 26-04-2009, shetlandspony hoppe
F: Markeslevgårds Brother SH 568
M: Catja af Hola S 3181 MF: Bento Bomlund SH 416
Opdrætter: Maria Busk Pedersen
Udstiller: Stald Funnyfarm v/ Heidi Møller Larsen, Kværndrup
Rytter: Agnes Bech Larsen (7 år)
Nr. 3 af 4.

4
Leonhardt's Mr Clooney, Rød, 208333WE1301620
Født: 29-04-2013, welsh sec. A vallak
F: Arvalon Candy Man 826046110000086
M: Leonhardt's Proud Mary 208333WE0504366 MF: Gærshøj Chareaun 208333200103226
Opdrætter: Charlotte Leonhardt Hansen
Udstiller: Stald Bremmerholm v/ Charlotte Jensen, Vejen
Rytter: Tanja Helle Jensen (9 år)
Nr. 4 af 4.

5
Bjerregårds Monica, Brun, 208333WE0900148
Født: 25-03-2009, welsh sec. B hoppe
F: Bjerregårds Tayer WBH 42
M: Bjerregårds Freja WB 324 MF: Bjerregårds Apollo WBH 38
Opdrætter: Stutteri Bjerregård
Udstiller: Lisbeth Jensen, Spjald
Rytter: Anna Kirstine Jensen (9 år)
Nr. 2 af 4.


First Ridden - Welshponyer

10
Mirain Titan, Skimmel, 208333WE1301300
Født: 29-05-2013, sec. B vallak
F: Cwrtycadno Sadwrn WSB 71329
M: Liezelshof Talia SDS 315 MF: Cwrtycadno Taliesin 1291 BEL
Opdrætter: Maiken Holm Nielsen
Udstiller: Vilja B. Laaksonen Eriksen, Thorsø
Rytter: Vilja B. Laaksonen Eriksen (9 år)
Nr. 2 af 5.

11
Møllegydens Piccadilly, Brun, (IA) 113 (DKN)
Født: 12-04-2011, sec. A vallak
F: Crossfoxes Barwyn 57453 (GBR)
M: Mollegydens Isabella WM 1002 MF: Yaverland Nero 25158 (GBR)
Opdrætter: Stutteri Møllegyden
Udstiller: Stald Solvang v/ Louise Østergård, Hesselager
Rytter: Sarah Nielsen (10 år)
Nr. 5 af 5.

12
Wrentnall April, Rød, 140228 WSB
Født: 01-04-2005, sec. A hoppe
F: Lingymoor Mosaic 45906 WSB
M: Wrentnall Nutmeg 110469 WSB MF: Brierdene Music Man 35610 WSB
Opdrætter: A. I. Collins
Udstiller: Stenhedegård v/ Mette Jæger, Bramming
Rytter: Josefine Jæger (11 år)
Nr. 3 af 5.

13
Fjordglimt's Mr. Basso, Skimmel, 208333WE0602354
Født: 22-04-2006, sec. A vallak
F: Fjordglimt Mr. Carnival WMH 137
M: Fjordglimt Barbie Girl WM 947 MF: Pegasus Jewel WMH 115
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Kathrine Hollænder Knudsen, Sdr. Omme
Rytter: Cilja Pedersen (11 år)
Nr. 4 af 5.

14
Fjordglimt Miss Melina, Skimmel, 428 IR
Født: 21-05-2014, sec. B hoppe
F: Cwrtycadno Cymro 45319
M: Equus Miss Marple 147 IR MF: Shamrock Mr. Oliver 28 IA
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Rytter: Liv Rasmussen (12 år)
Nr. 1 af 5.


Novice Ridden

15
Dahlsminde Tiwlip, Rød stikkelhåret, 170597
Født: 10-05-2013, welsh sec. B hoppe
F: Moelgaarned Dewin 51450
M: Alanwell Tamarisk 85022 MF: Bunbury Mahogany 20676
Opdrætter: Stutteri Dahlsminde
Udstiller: Kathrine Hollænder Knudsen, Sdr. Omme
Rytter: Kathrine Hollænder Knudsen (7 år)
Nr. 4 af 5.

16
Fjordglimt Miss Gemma, Sort, 170379
Født: 14-04-2013, welsh sec. C hoppe
F: Synod Request 48578
M: Fjordglimt Miss Georgina 131373 MF: Menai Cadernid 55226
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Fjordglimt og Ida Fabrin Hjort-Hansen, Vamdrup
Rytter: Ida Fabrin Hjorth-Hansen (13 år)
Nr. 1 af 5.

17
Fanny af Assemose, Skimmel, 20833WE1203602
Født: 27-06-2012, welsh sec. C hoppe
F: Thers Sky Skipper 9206896
M: Gribsvads Nisa 20833200201567 MF: Twyford Major WMH 92
Opdrætter: Helge Larsen
Udstiller: Kathrine Hollænder Knudsen, Sdr. Omme
Rytter: Mathilde Winther Kristensen (13 år)
Nr. 5 af 5.

18
Shadow, Rød, 208333WE13031124
Født: 04-06-2013, WPBR vallak
F: Fiango W 528017000H19933
M: Håbets Selina 208333WE0804401 MF: Wildzang's Royal Flush WBH44
Opdrætter: Annika Brodersen
Udstiller: Kathrine Hollænder Knudsen, Sdr. Omme
Rytter: Calina Pedersen (13 år)
Nr. 3 af 5.

19
Erddreiniog Trailblazer, Sort, 826046010096232/96232
Født: 14-04-2013, welsh sec. D hingst
F: Thorneyside The Gamekeeper 59824
M: Erddreiniog Perffaith 116942 MF: Glantraeth Cymro'R WY 42717
Opdrætter: Miss S.A. Evans
Udstiller: Stald Elmegaard Louise v/ Helskov Christensen, Vordingborg
Rytter: Louise Helskov Christensen (17 år)
Nr. 2 af 5.


Open Ridden Junior og Senior

20
Vaargaard Papaya, Skimmel, 826046150000236
Født: 26-05-2007, welsh sec. A hoppe
F: Flydon Barrug 59548 WSB
M: Coverlands Pandora WM 1042 MF: Yaverland Nero 25158 WSB
Opdrætter: Nina Andreasen
Udstiller: Lisbeth Jensen, Spjald
Rytter: Louise Kirstine Jensen (10 år
Nr. 4 af 5.

21
Edelweiss Sonny, Skimmel, 9206889
Født: 19-05-1992, welsh sec. A vallak
F: Garbo Elmebjerg WMH 28
M: Edelweiss Bonny WM v/562 MF: Weston Twig WMH 35
Opdrætter: Bolette Munkholm
Udstiller: Kathrine Hollænder Knudsen, Sdr. Omme
Rytter: Katja Bak (10 år)
Nr. 5 af 5.

22
UDGÅET

23
Fjordglimt Golden Picasso, Palomino, 95562
Født: 26-04-2012, welsh sec. C vallak
F: Menai Cadernid 55226
M: Synod Rose Ponesse 149722 MF: Synod Gabriel 33241
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Luna Lægsgaard Thomassen, Hadsten
Rytter: Luna Lægsgaard Thomassen (13 år)
Nr. 1 af 5.

24
Holsteins Hannibal, Brun, DE422.220042303
Født: 18-05-2003, shetlandspony vallak
F: Heros Van Heesselt/Ben H EH HLP De302020443593
M: Bali H De322220014192 MF: Karneval EH HLP De322220041786
Opdrætter: Gestuet Karl-Heinz Bumann
Udstiller: Josefine Halkjær, Svendborg
Rytter: Josefine Halkjær (13 år)
Nr. 2 af 5.

25
Fjordglimt Giro D ´Italia, Rød, 95591
Født: 14-04-2012, welsh sec. D vallak
F: Synod Request 48578 WSB
M: Fjordglimt Miss Georgina 131373 WSB MF: Menai Cadernid 55226 WSB
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stald Enggaard v/ Malene Larsen, Vamdrup
Rytter: Lotte Jensen (17 år)
Nr. 3 af 5.

Foreningens hingsteshow
 

Plageskue og Hingsteshow på Neble Ryttergård 7. april 2018

Dommer: Mark Kilbey fra Idyllic Stud

 

BEST IN SHOW og Senior Champion: Waxwing Pint Pot (7 års sec A hingst) fra Stutteri Chopin
 
Res. BEST IN SHOW og Res. Hingste Champion: Fjordglimt Golden Galaxy (4 års sec C hingst) fra Stutteri Fjordglimt
 

Dommer: Mr. Mark Kilbey, Idyllic Stud

Junior Hoppechampion: Kat. 13 Gribsvad Freesia

Reserve: Kat. 4 Nasebas Hemera

Junior Hingstechampion: Kat. 16 Menai Cardi Prince

Reserve: Kat. 12 Abergavenny Gethin

Senior Champion: Kat. 17 Waxwing Pint Pot

Reserve: Kat. 22 Fjordglimt Golden Galaxy

Best in Show: Kat. 17 Waxwing Pint Pot

Reserve: Kat. 22 Fjordglimt Golden Galaxy

Best klargjorte: Kat. 20 Bjerregårds Sonny Boy
 

Klasse 1 Hopper, 1 år

Kat. 4 Nasebas Hemera 208333WE1700446
Hoppe Født 2017-04-12 sec. D brun
Far: Adlais Sir Toby
Mor: Lesto Seville
Morfar: Menai Sparkling Midas
Opdrætter: Naseba Welsh Cobs
Udstiller: Naseba Welsh Cob
Point: 8 - 8 - 9 - 8 - 8.
Placering: 1 af 4

Kat. 1 Gribsvads Syren 208333WE700590
Hoppe Født 2017-04-08 sec. A Skimmel
Far: Shamrock Micro Cleveland
Mor: Gribsvad Flower
Morfar: Fakla Dejavu Maykels Last (IR)
Opdrætter: Stutteri Gribsvad
Udstiller: Stutteri Gribsvad
Point: 7 - 7 - 7 - 8 - 7.
Placering: 2 af 4

Kat. 5 Adlais Pica´deli 178749
Hoppe Født 2017-03-01 sec. D Brun
Far: Trevallion Picasso
Mor: Danaway Beyonce
Morfar: Trevallion Harry
Opdrætter: Stutteri Adlais
Udstiller: Stutteri Adlais
Point: 7 - 7 - 7 - 7 - 7.
Placering: 3 af 4

Kat. 2 Aberlour Gwyneth 179873
Hoppe Født 2017-05-06 sec. C Rød
Far: Brynithon Teifion
Mor: Aberlour Gwalia
Morfar: Rytterbjergets Infinity
Opdrætter: Stutteri Aberlour
Udstiller: Stutteri Aberlour
Point: 6 - 7 - 7 - 6 - 6.
Placering: 4 af 4
 

Klasse 2 Hingste, 1 år

Kat. 6 Bjerregårds Simba (IR)379
Hingst Født 2017-04-04 sec. B Skimmel
Far: Bjerregårds Sonny Boy
Mor: Bjerregårds Matrix
Morfar: Møllegårds Spartacus
Opdrætter: Stutteri Bjerregård
Udstiller: Stutteri Bjerregård
Point: 7 - 7 - 7 - 7 - 7. Bevaringsværdig
Placering: 1 af 1


Klasse 3 Hopper, 2 år

Kat. 8 Fjordglimts Lady Go Go 177501
Hoppe Født 2016-05-14 sec. C Rød
Far: Synod Request
Mor: Menai Lady Georgina
Morfar: Parcybedw Boy George
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Fjordglimt
Point: 8 - 8 - 8 - 7 - 8.
Placering: 1 af 1


Klasse 4 Hingste, 2 år

Kat. 12 Abergavenny Gethin 102414
Hingst Født 2016-03-01 sec. D Brun
Far: Gwenllan Brynmor
Mor: Abergavenny Sally
Morfar: Derwen Railway Express
Opdrætter: Stutteri Abergavenny
Udstiller: Stutteri Adlais
Point: 9 - 9 - 8 - 9 - 9. Bevaringsværdig
Placering: 1 af 4

Kat. 10 Selemens Hothunk 103720
Hingst Født 2016-05-08 sec. A Rød
Far: Shamrocklake Heart-Beat
Mor: Selehems Candi Calux
Morfar: Shamrocklake Lord Caernarfon
Opdrætter: Mr. D Wormgoor, Holland
Udstiller: Stutteri Nørrelide
Point: 8 - 7 - 7 - 8 - 7.
Placering: 2 af 4

9 Fakla Capone (IR) 329
Hingst Født 2016-05-12 sec. A Skimmel
Far: Nantywyll Llenor
Fakla Chanell (IR)
Morfar: Springbourne Herian
Opdrætter: Stutteri Fakla
Udstiller: Stutteri Gribsvad
Point: 8 - 7 - 7 - 7 - 7.
Placering: 3 af 4

Kat. 11 Tvingbro´s Gwandio (IA)204(DNK)
Hingst Født 2016-04-10 sec. D Rød
Far: Taraco Fabio
Mor: Lesto Gwandie
Morfar: Menai Sparkling Midas
Opdrætter: Mette Tving Andersen
Udstiller: Stina Sjømann
Point: 6 - 6 - 7 - 6 - 6.
Placering: 4 af 4
 

Klasse 5 Hopper, 3 år

Kat. 13 Gribsvad Freesia 208333WE1501356
Hoppe Født 2015-04-23 sec. A Skimmel
Far: Shamrock Micro Cleveland
Mor: Gribsvad Flower
Morfar: Fakla Dejavu Maykels Last (IR)
Opdrætter: Stutteri Gribsvad
Udstiller: Stutteri Gribsvad
Point: 9 - 9 - 8 - 9 - 9.
Placering: 1 af 2

Kat. 14 Teken Starlight 175841
Hoppe Født 2015-06-15 sec. D Mørkebrun
Far: Valhallas Limelight
Mor: Avonvalley Isa
Morfar: Avonvalley Union Jack
Opdrætter: Stutteri Teken
Udstiller: Stutteri Borch
Point: 7 - 7 - 7 - 8 - 7.
Placering: 2 af 2
 

Klasse 6 Hingste, 3 år

Kat. 16 Menai Cardi Prince 101536
Hingst Født 2015-06-10 sec. D Rød
Far: Menai Martin
Mor: Menai Cardi Lady
Morfar: Parc Cardi
Opdrætter: Menai Stud, UK
Udstiller: Stutteri Fjordglimt
Point: 8 - 8 - 8 - 8 - 8. Bevaringsværdig
Placering: 1 af 2

Kat. 15 Ewyn Reaction 100555
Hingst Født 2015-03-01 sec. C Sort
Far: Parvadean Reaction
Mor: Llanhangel Cindy
Morfar: Cippyn Red Flyer
Opdrætter: Ewyn Stud, UK
Udstiller: Stutteri Gribsvad
Point: 8 - 7 - 7 - 7 - 7. Bevaringsværdig
Placering: 2 af 2


Klasse 7 4 årige og ældre hingste, sec. A

Kat. 17 Waxwing Pint Pot 90585
Hingst Født 2011-04-24 sec. A Skimmel
Far: Waxwing Victory
Mor: Waxwing Penny Dainty
Morfar: Waxwing Hurricane
Opdrætter: Waxwing Stud , UK
Udstiller: Stutteri Chopin
Placering: 1 af 2

Kat. 18 Harvest Universal Soldier WMH146
Hingst Født 2002-04-23 sec. A Rød
Far: Brierdene Napoleon
Mor: Tanlan Unigryw
Morfar: Friars Freelance
Opdrætter: Zanne Jedig
Udstiller: Zanne Jedig
Placering: 2 af 2
 

Klasse 8 4 årige og ældre hingste, sec. B

Kat. 20 Bjerregårds Sonny Boy (IAS) 165
Hingst Født 2009-02-21 sec. B Skimmel
Far: Bjerregårds Witek
Mor: Bjerregårds Sara
Morfar: Bjerregårds Tayer
Opdrætter: Stutteri Bjerregård
Udstiller: Stutteri Bjerregård
Placering: 1 af 2

Kat. 19 Cwrtycadno Rhion 89833
Hingst Født 2010-06-15 sec. B Rød
Far: Cwrtycadno Cymro
Mor: Cwrtycadno Rhosyn-y-Mynydd
Morfar: Carwed Charmer
Opdrætter: M. Lewis, UK
Udstiller: Anja Seedorff
Placering: 2 af 2
 

Klasse 9 4 årige og ældre hingste, sec. C

Kat. 22 Fjordglimt Golden Galaxy 99137
Hingst Født 2014-05-15 sec. C Palomino
Far: Menai Cadernid
Mor: Menai Lady Georgina
Morfar: Parcybedw Boy George
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Fjordglimt
Placering: 1 af 3

Kat. 21 Thers Rock´n Roll (IR)280 (DNK)
Hingst Født 2014-05-28 sec. C Rød
Far: Thers Red Rocketeer
Mor: Thers Mystic May
Morfar: Thorneyside The Terminator
Opdrætter: Stutteri Thers
Udstiller: Stutteri Thers
Placering: 2 af 3

Kat. 23 Kildegaards Braveheart 95492DNK
Hingst Født 2010-07-30 sec. C Rød
Far: Corscaron Cardi
Mor: Kildegaards Cecilie
Morfar: Kildegaards Columbus
Opdrætter: Stutteri Kildegaard
Udstiller: Eva Kainø
Placering: 3 af 3

Til toppen af siden


Plageskuet Dorthealyst

Plageskue & Hingsteparade Dorthealyst

Fællesdommere: Jørgen Finderup, Ole Wienecke, Stein Langørgen

Racedommere: Ann Dupont, Pernille Bjerre, Mie Christiansen
 

Finale:

BIS: Kat. 46 Valhallas Nellie

Reserve: Kat. 3 Gribsvads Fresia

Nr. 3: Kat. 19 Dorthealyst Pep Talk

(se foto af vinderne nederst)


BEDØMMELSER

3-års hopper Sec.A

3 Gribsvads Fresia 1501356 Født: 23-04-15 Skimmel
F: Shamrock Micro Cleveland 52801700901212
M: Gribsvads Flower 1001089 MF: Fakla Deja Vu Maykels Last 82604614000120
Opdrætter og ejer: Benth H. Olesen, Stutteri Gribsvad
Point: 9 - 8 - 8 - 9 - 9 Placering: 1 af 2

4 Gribsvads Sif 1500033 Født: 01-01-2015 Skimmel
F: Shamrock Micro Cleveland 52801700901212
M: Gribsvads Sipsy 1043 MF: Twyford Major 92
Opdrætter og ejer: Benth H. Olesen, Stutteri Gribsvad
Point: 9 - 8 - 8 - 8 - 8 Placering: 2 af 2


2-års hopper Sec C

19 Dorthealyst Pep Talk 370 (IA) DK Født:20-4-2016 Brun
F: Gribsvad Baltzer 208333WE0805349
M: Dorthealyst Gossip 128583 MF: Synod Gentleman Jack 53052
Opdrætter og ejer: Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 4D, 4440 Mørkøv
Point: 9 - 8 - 7 - 9 - 8 Placering: 1 af 1


1-års hopper Sec. C

41 Dorthealyst Rhiannon 180566 Født: 14-05-2017 Sort
F0 Parvadean Reaction 38091
M: Synod Rihanna 159512 MF: Synod Robin Dundee 59960
Opdrætter og ejer: Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 4D, 4440 Mørkøv
Point: 9 - 9 - 8 - 8 - 9 Placering: 1 af 3

45 Thers Myfanwy Mover 179832 Født: 01-05-2017 Rød
F: Marbeth Jimmy Wilde 97777
M: Thers Betty Boop 152703 MF: Talon Turbo 47199
Opdrætter og ejer: Stutteri Thers, Sæbyhøjvej 9, 4270 Høng
Point: 8 - 8 - 8 - 8 - 8 Placering: 2 af 3

42 Aberlour Gwyneth 179873 Født: 06-05-2017 Rød
F: Brynithon Teifon 75976
M: Aberlour Gwalia 145939 DNK / WC 105 MF: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Opdrætter og ejer: Stutteri Aberlour v/ Laila Larsen og Torben Olsen
Point: 8 - 7 - 8 - 7 - 7 Placering: 3 af 3
 

1-års hopper Sec. D

46 Valhallas Nellie 180804 Født: 29-04-2017 Brun
F: Perthog Sir Terry 91427 WSB
M: Valhallas(DK) Vanessa WD 284 MF: Valhallas(DK) Zorro 86319 WSB
Opdrætter og ejer: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock
Point: 9 - 9 - 8 - 7 - 8 Placering: 1 af 2

47 Adlais Pica’deli 178749 Født: 22-04-2017 Brun
F: Trevallion Picasso 60734
M: Danaway Beyoncé 132321 MF: Trevallion Harry 28678
Opdrætter og ejer: Stutteri Adlais v. N & M Gulddal, Allindemagle Huse 35 4100 Ringsted
Point: 9 - 8 - 8 - 8 - 8 Placering: 2 af 2

HINGSTEPARADE

Uplacerede i katolognummerorden:

63 Kildegaards Braveheart 95492 DNKFødt: 20-10-2010 Rød
F: Corscaron Cardi 60373 GBR WELSH PONY AF COB TYPE
M: Kildegaards Cecilie 154482 DNK MF: Kildegaards Columbus 41485 DNK
Opdrætter: Stutteri Kildegaard v/Bent Thygesen, Skælskørvej 107, 4700 Næstved
Ejer: Eva Kainø, Præstøvej 73, 4640 Faxe

65 Brimstone Dylan 18 Født: 05-05-1999Rød WELSH PONY AF COB TYPE
F: Oakvale Rhidian 30999
M: Brynmair Doli 88230 MF: Mabnesscliffe Survivor 23168
Opdrætter: Mrs. Sara Russel, Brimstone Stud
Ejer: Dankirkeby Welsh Co
 

Til toppen af siden


Jysk Plageskue

Welsh sec. A, 2 års hopper

SEJLSTRUPS DICTE 208333WE1600694 Født: 13042016. Farve: brun Mærkning: chip v.s.hals 208210000539139.
Udstiller: Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, Skelund , 9560 Hadsund.
F: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598
M: SEJLSTRUPS DAIMI (DNK) 166396 WSB
MF: COLNE TABOO 67685 WSB
9-9-7-8 - 8 - Bedste welsh, nr. 3 i BIS

SONNY HILL ANNABEL 208333WE1600353 Født: 28042016
Udstiller: Åse Leth, Silkeborgvej 109, 8464 Galten
F: Lacy Blue Bee 84001 WSB GRB
M: Harvest Babeths Sunshine 1065 WM DK
MF: Juniperlogde Jones 145 WMH DK
7-7-6-7 - 7
 

Welsh sec. B, 2 års hopper

BJERREGÅRDS SALIDA Født den: 10042015
Udstiller: Stutteri Bjerregaard, Viborgvej 145, 8766 Tørring
F: BJERREGAARDS TAYER IA 169
M: BJERREGAARDS JAGI 208333WE0700524
MF: BJERREGAARDS SIR JACKSON 208333WE0400689
9-8-7-8 - 8
 

Welsh sec. C, 1 års hopper

FJORDGLIMT MARY ELLIE Født den: 26042017
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13 8721 Daugård
F: SYNOD REQUEST, 48578 WSB
M: BROHEDYDD MARY ELLEN, 15027
MF: CAERNEUADD HYWELL, 59123 (GRB)
9-9-8-7 - 8 - Res. bedste welsh
 

Welsh sec. C, 2 års hopper

LADY GOGO, 208333WE1600872 Født den: 14052016 hos Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13 8721 Daugård
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13 8721 Daugård
F: SYNOD REQUEST, 48578 WSB
M: MENAI LADY GEORGINA, 115301 WSB
MF: PARCYBEDW BOY GEORGE, 31230 WSB
9-9-8-7 - 8
 

Welsh partbred, 2 års hopper

STRUNTZE'S GREAT PLEASURE 208333WE1600025 Født: 27022016. Farve: sort Mærkning: chip v.s.hals 208210000538244.
Udstiller: Kimi Nielsen, Gislumvej 121, Østrup , 9600 Aars.
F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
M: QUIET PLEASE SDH 439 DH 8887 67 877 8
MF: DE NOIR DVE 812
8-7-7-9 - 8

Til toppen af siden


Fjerritslev Dyrskue

Dommere: Helle Bjerregaard og Henning Lund Jensen


Sec. A goldhoppe

22 p.
Chopins Alma WSB 272457, f. 15/4-14

F: Harvest (DK) Royal U-two WSB 87045
M: Chopins Ariel (OS) WSB 137910
MF: Vimpenny Commander WSB 30821
Udst.: Charlotte Kolkjær Christiansen, Løgstør

Til toppen af siden


Fyns Juni Show

Valhallas Vanessa og Fjordglimt Lady Gaga. Foto: CAJ


Ridden champion: Kat. 6 - Kokkedals Initial B

Res. Ridden champion: Kat. 7 - Valhallas (DK) Ladybird

Føl champion, alle sec: Kat. 36 - Fjordglimt Dicte

Res. Føl champion, alle sec: Kat. 35 - Gribsvads General Power Jo

Ungdyr champion sec. A: Kat. 12 - Gribsvads Pinka

Res. Ungdyr champion sec. A: Kat. 11 - Gribsvads Freesia

Hoppe champion sec A: Kat. 12 - Gribsvads Pinka

Res. Hoppe champion sec A: Kat. 11 - Gribsvads Freesia

Hingste champion sec. A: Kat. 15 - Waxwing Pint Pot

Res. Hingste champion sec. A: Kat. 10 - Selehems Hothunk

Supr. champion sec A: Kat. 12 - Gribsvads Pinka

Res. champion sec. A: Kat. 11 - Gribsvads Freesia

Supr. champion sec. B: Kat. 13 - Dalimas Shamina

Res. champion sec. B: Kat. 17 - Bjerregaards Sonny Boy

Ungdyr champion sec. C: Kat. 35 - Gribsvads General Power Jo

Res. Ungdyr champion sec.C: Kat. 18 - Solvangs My Precious Diva

Hoppe champion sec C: Kat. 26 - Fjordglimt Lady Gaga

Res. Hoppe champion sec. C: Kat. 25 - Gribsvads Mary

Supr. champion sec C: Kat. 26 - Fjordglimt Lady Gaga

Res. champion sec. C: Kat. 35 - Gribsvads General Power Jo

Ungdyr champion sec. D: Kat. 36 - Fjordglimt Dicte

Res. Ungdyr champion sec. D: Kat. 28 - Adlais (DK) Queen of Custard

Hoppe champion sec. D: Kat. 29 - Valhallas (DK) Vanessa

Res. Hoppe champion sec.D: Kat. 36 - Fjordglimt Dicte

Supr. champion sec. D: Kat. 29 - Valhallas (DK) Vanessa

Res. champion sec. D: Kat. 36 - Fjordglimt Dicte

BEST IN SHOW (BIS): Kat. 29 - Valhallas (DK) Vanessa

RESERVE BIS: Kat. 26 - Fjordglimt Lady Gaga

Bedst klargjorte: Hulda Jensen med ponyerne Møllegydens Brego, Gribsvads Mary og Hulda Midnight Sun


KLASSE 1 NOVICE RIDDEN

Kat. 1 Harvest (DK) Gucci Girl WSB 167940
Sec.C Palomino Hoppe 24-05-2012
F: Menai Cadernid WCH 23
M: Moorcroft Groovey Girl WSB 124940
MF: Synod George WSB 25801
Opdrætter: Stutteri Harvest, Præstø
Udstiller: Stutteri Lindebakken, Herlufmagle
Rytter: Ester Seedorff
Placering: 1 af 2

Kat. 2 Brohedydd Mary Ellen WSB 159027
Sec.C Palomino Hoppe 01-01-2010
F: Caerneuadd Hywel WSB 59123
M: Brohedydd Linda Ann WSB 115245
MF: Glanteifi Morris WSB 32526
Opdrætter: Brohedydd Stud, UK
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard
Rytter: Gry Rasmussen
Placering: 2 af 2
 

KLASSE 2 FIRST RIDDEN

Kat. 3 Mollegydens Piccadilly IA 113
Sec.A Brun Vallak 12-04-2011
F: Crossfoxes Barwyn WSB 57453
M: Møllegydens Isabella WM 1002
MF: Yaverland Nero WSB 25158
Opdrætter: Stutteri Møllegyden, Søndersø
Udstiller: Stald Solvang, Hesselager
Rytter: Sarah B. Nielsen
Placering: 1 af 1
 

KLASSE 3 OPEN RIDDEN

Kat. 6 Kokkedals Initial B 208333200204178
Sec.C Brun Vallak 06-06-2002
F: Rytterbjergets Infinity WCH 13
M: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
MF: Calerux Black Prince EWDH 11
Opdrætter: Stutteri Kokkedal, Thisted
Udstiller: Stutteri Lindebakken, Herlufmagle
Rytter: Ester Seedorff
Placering: 1 af 4

Kat. 7 Valhallas (DK) Ladybird WD 261
Sec.D Sort Hoppe 24-05-2006
F: Danaway Zedan WSB 61306
M: Trevallion Lady Lillian WD 203
MF: Trevallion Flash Jack WSB 18231
Opdrætter: Stutteri Valhalla, Kalundborg
Udstiller & rytter: Louise Helskov Christensen, Vordingborg
Placering: 2 af 4

Kat. 5 Lintelo Gwen IR 231
Sec.B Skm Hoppe 24-04-2006
F: Lintelo Gawain WSB 55594
M: Lintelo Gracious WB 347
MF: Lintelo Halycon IR 17
Opdrætter: Lintelo Stud, NL
Udstiller: Stutteri Dahlsminde, Rudkøbing
Rytter: Emma Kieler
Placering: 3 af 4

Kat. 4 Pennwood Senioretta WSB 150093
Sec.B Skm Hoppe 10-05-2008
F: Pennwodd Alakai WSB 63491
M: Pennwood Stella WSB 126753
MF: Thornwood Royalist WSB 22852
Opdrætter: Pennwood Stud, UK
Udstiller: Stutteri Dahlsminde, Rudkøbing
Rytter: Jasmin Pedersen
Placering: 4 af 4
 

KLASSE 4 1 & 2 ÅRS SEC A

Kat. 8 Padesølunds Just Belle 208333WE1700166
Sec.A Brun Hoppe 16-03-2017
F: Glebedale Mario WSB 98011
M: Bjerggaards Just Smile 208333WE1301410
MF: Rhyd-y-Felin Saracen WSB 64818
Opdrætter & udstiller: Stutteri Padesølund, Vissenbjerg
Placering: 1 af 3

Kat. 10 Selehems Hothunk WSB 103720
Sec.A Rød Hingst 08-05-2016
F: Shamrocklake Royal Heartbeat WSB 77428
M: Selehems Candi Calyx WSB 163828
MF: Shamrocklake Lord Caernafon WSB 70663
Opdrætter: Selehem Stud, NL
Udstiller: Stutteri Noerrelide, Sommersted
Placering: 2 af 3

Kat. 9 Sejlstrups Dicte 208333WE1600694
Sec.A Brun Hoppe 13-04-2016
F: Rosengårdens Picasso 208333WE0802598
M: Sejlstrups Daimi WSB 166396
MF: Colne Taboo WSB 67685
Opdrætter & udstiller: Stutteri Sejlstrup, Hadsund
Placering: 3 af 3
 

KLASSE 5 UNGHOPPER SEC A + B

Kat. 12 Gribsvads Pinka 208333WE1500437
Sec.A Skm Hoppe 18-04-2015
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Pitzu WM 1014
MF: Springbourne Herian WMH 105
Opdrætter: Stutteri Gribsvad, Ejby
Udstiller: Mette og Hulda-Kathrine Jensen, Aarup
Placering: 1 af 3

Kat. 11 Gribsvads Freesia 208333WE1501356
Sec.A Skm Hoppe 23-04-2015
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Flower WM 1086
MF: Fakla Dejavu Maykels Last WMH 167
Opdrætter & udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby
Placering: 2 af 3

Kat. 13 Dalimas Shamina IA 366
Sec.B Skm Hoppe 05-05-2014
F: Birtley First Addition WBH 47
M: Bjerregaards Sasja WB 366
MF: Schiwago 630027998
Opdrætter & udstiller: Stutteri Dalima, Give
Placering: 3 af 3
 

KLASSE 6 5 ÅRS OG ÆLDRE SEC A + B

Kat. 40 Fakla Dream Model IR 371
Sec.A Skm Hoppe 01-01-2011
F: Nantdywyll Llenor WSB 79418
M: Fakla Dorina IR 222
MF: Maykel Illtyd Dash WSB 64827
Opdrætter & udstiller: Stutteri Fakla, Agedrup
Placering: 1 af 6

Kat. 15 Waxwing Pint Pot WSB 90585
Sec.A Skm Hingst 24-04-2011
F: Waxwing Victory WSB 29708
M: Waxwing Penny Dainty WSB 126103
MF: Waxwing Hurricane WSB 30197
Opdrætter: Waxwing Stud, UK
Udstiller: Stutteri Chopin, Vordingborg
Placering: 2 af 6

Kat. 17 Bjerregaards Sonny Boy WBH 55
Sec.B Skm Hingst 21-02-2009
F: Bjerregaards Witek WBH 41
M: Bjerregaards Sara WB 337
MF: Bjerregaards Tayer WBH 42
Opdrætter & udstiller: Stutteri Bjerregaard, Nr. Snede
Placering: 3 af 6

Kat. 14 Fakla Corona IR 385
Sec.A Skm Hoppe 02-05-2012
F: Nantdywyll Llenor WSB 79418
M: Fakla Campion IR 283
MF: Lacy Celt WMH 163
Opdrætter: Stutteri Fakla, Agedrup
Udstiller: Stutteri Sejlstrup, Hadsund
Placering: 4 af 6

Kat. 37 Dahlsminde Sweet Shanti WSB 170718
Sec.B Rød Hoppe 05-08-2013
F: Moelgarnedd Dewin WSB 51450
M: Pennwood Senioretta WSB 150093
MF: Pennwood Alakai WSB 63491
Opdrætter: Stutteri Dahlsminde, Rudkøbing
Udstiller: Camilla Pedersen, Svendborg
Placering: 5 af 6

Kat. 16 Lundquistens Jucy IR 299
Sec.A Palomino Hoppe 01-05-2009
F: Lacy Celt WMH 163
M: Fakla Juvita IR 220
MF: Maykel Illtyd Dash WSB 64827
Opdrætter: Stutteri Lundquisten, Broby
Udstiller: Fam. Vesterskov, Veflinge
Placering: 6 af 6
 

KLASSE 7 2 ÅRS SEC C + D

Kat. 21 Mollegyden Brego WSB 102070
Sec.D Rød Hingst 11-04-2016
F: Pennal Lucky Brynle WSB 93635
M: Mollegyden Ebony WSB 166654
MF: Ringside Game Over WSB 81533
Opdrætter: Stutteri Møllegyden, Gistrup
Udstiller: Mette og Hulda-Kathrine Jensen, Aarup
Placering: 1 af 5

Kat. 38 Adlais(DK) Pica'deli WSB 178749
Sec.D Brun Hoppe 01-01-2007
F: Trevallion Picasso WSB 60734
M: Danaway Beyoncé WSB 132321
MF: Trevallion Harry WSB 28678
Opdrætter & udstiller: Stutteri Adlais, Ringsted
Placering: 2 af 5

Kat. 20 Dyffryncowin Ava WSB 177412
Sec.D Sort Hoppe 13-05-2016
F: Brenig Llewellyn WSB 94636
M: Dyffryncowin April Diamond WSB 158716
MF: Ystraddewi Romeo WSB 33450
Opdrætter: Dyffryncowin Stud, UK
Udstiller: Stald Macanah, Aarup
Placering: 3 af 5

Kat. 19 Taiforgan Kalli WSB 177123
Sec.D Creme Hoppe 25-05-2016
F: Llanfyllin Cream Boy WSB 61064
M: Taiforgan Catrin WSB 107487
MF: Trevallion Trysor WSB 27119
Opdrætter: Taiforgan Stud, UK
Udstiller: Stald Macanah, Aarup
Placering: 4 af 5

Kat. 18 Solvangs My Precious Diva 208333WE1600797
Sec.C Brun Hoppe 20-04-2016
F: Llanfihangel Hedd-Wyn WSB 81010
M: Pennal Touch of Pink WSB 156691
MF: Dycott Touch of Class WSB 61389
Opdrætter & udstiller: Stald Solvang, Hesselager
Placering: 5 af 5
 

KLASSE 8 5 ÅRS OG ÆLDRE SEC C

Kat. 26 Fjordglimt Lady Gaga WC 131
Sec.C Rød Hoppe 24-06-2010
F: Synod Request WCH 29
M: Menai Lady Georgina WC 90
MF: Parcybedw Boy George WCH 17
Opdrætter & udstiller: Stutteri Fjorglimt, Daugaard
Placering: 1 af 4

Kat. 25 Gribsvads Mary 208333WE1200064
Sec.C Brun Hoppe 16-01-2012
F: Parvadean the Gigolo WCH 30
M: Gribsvads Molly 208333WE0801719
Dorthealyst Typhoon (OS) WCH 25
Opdrætter: Stutteri Gribsvad, Ejby
Udstiller: Mette og Hulda-Kathrine Jensen, Aarup
Placering: 2 af 4

Kat. 24 Gribsvads Zahir Jo WC 139
Sec.C Brun Hoppe 06-03-2012
F: Parvadean the Gigolo WCH 30
M: Gribsvads Michelle Jo WC 125
Dorthealyst Typhoon (OS) WCH 25
Opdrætter & udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby
Placering: 3 af 4

Kat. 23 Harvest (DK) Gucci Girl WSB 167940
Sec.C Palomino Hoppe 24-05-2012
F: Menai Cadernid WCH 23
M: Moorcroft Groovey Girl WSB 124940
MF: Synod George WSB 25801
Opdrætter: Stutteri Harvest, Præstø
Udstiller: Stutteri Lindebakken, Herlufmagle
Placering: 4 af 4
 

KLASSE 9 3 ÅRS SEC D

Kat. 28 Adlais (DK) Queen of Custard WSB 174920
Sec.D Buckskin Hoppe 18-04-2015
F: Glyncoch Eurostar WSB 93203
M: Abergavenny Agnes WSB 161273
MF: Derwen Railway Express WSB 19035
Opdrætter & udstiller: Stutteri Adlais, Ringsted
Placering: 1 af 2

Kat. 27 Parc Alfe WSB 100305
Sec.D Brun Vallak 05-05-2015
F: Foryd Llwnog WSB 61983
M: Parc Cantores WSB 142999
MF: Parc Pavarotti WSB 58318
Opdrætter: Parc Stud, UK
Udstiller: Fam. Vesterskov, Veflinge
Placering: 2 af 2
 

KLASSE 10 5 ÅRS OG ÆLDRE SEC D

Kat. 29 Valhallas (DK) Vanessa WD 284
Sec.D Brun Hoppe 01-05-2013
F: Valhallas (DK) Zorro WSB 86319
M: Valhallas (DK) Victoria WD 242
MF: Fronarth Victor WSB 34934
Opdrætter & udstiller: Stutteri Valhalla, Kalundborg
Placering: 1 af 3

Kat. 30 Blackrock Delyth WD 289
Sec.D Palomino Hoppe 13-06-2011
F: Soden Gwynfor WSB 79194
M: Goshenstreet Diana WSB 144045
MF: Cathael the Predator WSB 52799
Opdrætter: Blackrock Stud, UK
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugaard
Placering: 2 af 3

Kat. 31 Avonvalley Isa WSB 161301
Sec.D Brun Hoppe 01-05-2010
F: Avonvalley Union Jack WSB 52433
M: Rumbush Princess WSB 89013
MF: Geler Brenin ap Dafydd WSB 19364
Opdrætter: Avonvalley Stud, UK
Udstiller: Karoline Teken Hansen, Kalundborg
Placering: 3 af 3
 

KLASSE 11 FØL, ALLE SECTIONER, INCL. FØLCHAMPIONAT

Kat. 36 Fjordglimt Dicte Under reg.
Sec.D Rød Hoppe 17-04-2018
F: Trevallion Evoque WSB 96273
M: Blackrock Delyth WD 289
MF: Soden Gwynfor WSB 79194
Opdrætter & udstiller: Stutteri Fjorglimt, Daugaard
Placering: 1 af 6

Kat. 35 Gribsvads General Power Jo Under reg.
Sec.C Brun Hingst 26-04-2018
F: Popsters General Jack WSB 91658
M: Gribsvads Zahir Jo WC 139
MF: Parvadean the Gigolo WCH 30
Opdrætter & udstiller: Stutteri Gribsvad, Ejby
Placering: 2 af 6

Kat. 39 Teken Ironman Under reg.
Sec.D Brun Hingst 02-05-2018
F: Avonvalley Great Briton WSB 66356
M: Avonvalley Isa WSB 161301
MF: Avonvalley Union Jack WSB 52433
Opdrætter & udstiller: Karoline Teken Hansen, Kalundborg
Placering: 3 af 6

Kat. 32 Hulda Midnight Sun Under reg.
Sec.A Rød Hingst 30-03-2018
F: Lacy Foxbe WSB 53557
M: Fakla Perle IR 448
MF: Fakla Calypso IR 220
Opdrætter: Hulda Jensen, Aarup
Udstiller: Mette og Hulda-Kathrine Jensen, Aarup
Placering: 4 af 6

Kat. 34 Padesølunds Charlie Jo Under reg.
Sec.C Palomino Hingst 05-05-2018
F: Tawelfan the Magic Man WSB 90282
M: Gribsvads Lady Jo WC 102
MF: Parcybedw Boy George WCH 17
Opdrætter & udstiller: Stutteri Padesølund, Vissenbjerg
Placering: 5 af 6

Kat. 33 Fjordglimt Go On Under reg.
Sec.C Sort Hoppe 02-05-2018
F: Menai Cadernid WCH 23
M: Fjordglimt Lady Gaga WC 131
MF: Synod Request WCH 29
Opdrætter & udstiller: Stutteri Fjorglimt, Daugaard
Placering: 6 af 6

 
Til toppen af siden


Roskilde Dyrskue

Welsh Mountain Ponyer – Sec. A
 

Hingste 6 år og derover

22 p.
Claus Svendsen, Hans Fuglsvej 47, 4913 Horslunde
FAKLA CALAMUS (DNK), WMH 169
F: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB
M: FAKLA CHANEL 208333WE0402340
MF: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105


Følhopper med føl ved siden

23 p. + æpr
Bymosegårds Welsh Ponyer og Cobs, v/ Familien Waterval, Nyskovvej 8, 4700 Næstved
HOEKHORST CLEOPATRA, 167671 WSB
F: UITERWAARDENS FIRST-EDITION 75214 WSB
M: PEELZICHTS MAICY 148007 WSB
MF: SPRINGBOURNE GLIDE 34476 WSB
Føllets far: Springbourne Condor, 98062

23 p.
Mette Tving Andersen, Ronesbanke 28, 4720 Præstø
BRYNSEION VERONA, 138083 WSB
F: YAVERLAND CAROUSEL 30007 WSB
M: CASTELLAU VALETA 120361 WSB
MF: CASTELLAU CARLYN 40131 WSB
Føllets far: Harvest Universal Soldier, WMH 146
 

Welsh Ponyer - Sec. B
 

Følhopper med føl ved siden

22 p.
Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
MOELVIEW MAYFLOWER, 163263 WSB
F: MOELVIEW PRINCE CHARMING 74484 WSB
M: MYNACH FLEUR 107489 WSB
MF: COTTRELL FABERGE 36197 WSB
Føllets far: Mosebo's Simon, WBH 54
 

Goldhopper 4 – 8 år

23 p.
Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
HILIN BETSI, 169568 WSB
F: GRIASHALL NIJINSKI 65250 WSB
M: HILIN BET 115121 WSB
MF: BOSTON BENTICK 37810 WSB


Hopper 3 år

21 p.
Jeanette Rassow, Baunehøjvænge 9, 4070 Kirke Hyllinge
JERICHAU'S GOLDEN GIRL
F: AASTRUPGAARDS SAFIR WBH 57
M: GONDINE 02.00315
MF: DEN BRAMEL'S BAYE 97.00830
 

Hopper 2 år

22 p.
Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
LINDEBAKKENS MORANJA (DNK), 176497 WSB
F: GLANSEVIN GRAFFITI 57243 WSB
M: HILIN MIKA WB 382
MF: EYARTH TAYMA 50454 WSB
 

Welsh Ponyer af Cob type - Sec. C
 

Hingste 4 og 5 år

24 p + æpr
Morten Thers, Sæbyhøjvej 9, 4270 Høng
THERS ROCK'N ROLL (DNK), WCH 35
F: THERS RED ROCKETER (DNK) 125 (IA) WSB
M: THERS MYSTIC MAY (OS) 137268 WSB
MF: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Nr. 2 i “Sjællandspræmiehingsten”


Følhopper med føl ved siden

23 p + æpr
Heidi Borch, Mønvej 92, 4720 Præstø
BLAENGWILI ELEN, WC 133
F: PARC HEBOG 56536 WSB
M: RHYD-DDU ROSETTE 112582 WSB
MF: CEIBACH BONHEDDWR 29794 WSB
Føllets far: Brynithon Teifon, 75967 WSB

23 p.
Stutteri Chopin, Hasbjergvej 4, 4760 Vordingborg
CHOPINS MONTANA (DNK), WC 140
F: CHOPINS SPIRIT (OS) 68992 WSB
M: GLANTEIFI RHUDDEM WC 108
MF: GLANTEIFI BONEDDWR 25399 WSB
Føllets far: Caebryn Harri QC, 91882 WSB
 

Goldhopper 4 – 8 år

22 p.
Suzi Pedersen, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
DANKIRKEBYS MAGIC MELODI (DNK), 302 (IA) WSB
F: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
M: KOKKEDAL'S MADEMOISELLE 208333WE0901724
MF: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13

21 p.
Carina Jørgensen, Åsvej 18, 4540 Fårevejle
FJORDGLIMT SERENA (DNK), 165975 WSB
F: RHYDYGROES RAFFLES 77021 WSB
M: TAWELFAN SEREN Y NOS 138241 WSB
MF: LYNARD POACHER 30708 WSB
 

Hopper 2 år

23 p.+æpr
Marianne Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 4 D, 4440 Mørkøv
DORTHEALYST PEPTALK (DNK), 370 (IA) WSB,
F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33
M: DORTHEALYST GOSSIP (OS) 128583 WSB
MF: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Nr. 2 i “Skuets bedste 2-års hoppe”

22 p.
Sofie Dreyer, Stestrupvej 111, Stestrup, 4360 Kr Eskilstrup
DREYERS MELODY DIVINE
F: POPSTERS GENERAL JACK 91658 WSB
M: GRIBSVADS MEHLE JO WC 123
MF: DORTHEALYST TYPHOON (OS) WCH 25
 

Welsh Cobs – sec. D
 

Hingste 2 år

21 p.
Stina Sjømann Weinreich Nielsen, Hallebyorevej 18, 4450 Jyderup
TVINGBRO S GWANDIO (DNK), 240 (IA) WSB
F: TARACO FABIO 84815 WSB
M: LESTO GWANDIE 208333WE0600926
MF: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45

20 p.
Kamilla Saxskiold-Nørup, Stavnstupvej 80, 4733 Tappernøje
SAXSKJOLD'S COMING KING (DNK), 103711 WSB
F: TARACO FABIO 84815 WSB
M: GLANVYRNWY OLWENA WD 215
MF: GLANVYRNWY TRYSOR 33532 WSB


Følhopper med føl ved siden

23 p.+ æpr
Karoline Hansen, Ubberup Mark 18, 4400 Kalundborg
AVONVALLEY ISA, 161301 WSB
F: AVONVALLEY UNION JACK 52433 WSB
M: RUMBUSH PRINCESS, 89013 WSB
MF: GELER BRENIN AP DAFYDD, 19364 WSB
Føllets far: Avonvalley Great Briton, 66356 WSB
Nr. 2 i “Skuets bedste føl”


Goldhopper 4 – 8 år

23 p.
Stutteri Adlais v/Ninett og Michael Gulddal, Allindemagle Huse 35, 4100 Ringsted
ABERGAVENNY COUNTESS, 16839 WSB
F: GELER SPARC 59435 WSB
M: ABERGAVENNY WELSH LADY 145172 WSB
MF: DERWEN RAILWAY EXPRESS 19035 WSB
 

Hopper 3 år

23 p + æpr
Stutteri Adlais v/Ninett og Michael Gulddal, Allindemagle Huse 35, 4100 Ringsted
ADLAIS QUEEN OF CUSTARD, 174920 WSB
F: GLYNCOCH EUROSTAR 93203 WSB
M: ABERGAVENNY AGNES 161273 WSB
MF: DERWEN RAILWAY EXPRESS 19035 WSB
Nr. 2 i “Skuets bedste 3-års hoppe”
 

Hopper 2 år

21 p.
Jannie Maria Nielsen, Slangerupvej 3, 3550 Slangerup
ASSENTORP CATHALINA (DNK), 177529 WSB
F: KILDEGAARDS ALROY (DNK) 101830 WSB
M: KILDEGAARDS CHRISTIE (DNK) 145734 WSB
MF: KILDEGAARDS COLUMBUS (OS) WDH 25


Welsh Part Bred - WPBR
 

Goldhopper 4 – 8 år

23 p.
Britt Nielsen, Præstevænget 17, 3600 Frederikssund
DONWELL ALLEGRA, 208333WE1302121
F: HERAKLES (VON HESTEBJERGGRD.) 208333TR0900931
M: VALHALLAS (DK) ABIGAIL (DEN) WD 286
MF: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB

23 p.
Mathilde Emilie Strandgaard, Tuborgvej 50, 4540 Fårevejle
KATRINEBJERGS RIHANNA, 208333WE1001586
F: SABER B OX OX+ 4304
M: DORTHEALYST ROSEMARY (OS) WD 247
MF: SYNOD GROUSE WCH 7
Nr. 2 ud af 54 i gangartskonkurrencen

21 p.
Ida Rose Pedersen, Ejboparken 7, st. th., 4000 Roskilde
BAKKELYGÅRDS JEWELS, 208333WE1402386
F: ENGLYKKE'S CADILLAC 208333WE1102252
M: LYNGVEJENS JASMIN WB 318
MF: HOUDINI WBH 30

 
Til toppen af siden

 

Det Østjyske Dyrskue
 

Welsh Pony sec A


Vallaker:

1/1 23p
Rø's Status Quo 208333WE1000262
F: Stoertebecker's Genius DE335350253297
M: Springfire's Sundance Girl WM 1056
MF: Riedeland's Nevado DE334347616592
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Viborgvej 145, 8766 Nr. Snede
 

Welsh Pony sec. B
 

Følhopper:

1/1 23p + Skuets Bedste Føl
Bjerregårds Queen WB 341
F: Cennen Schubert WBH 33
M: Bjerregårds Marlon WB 195
MF: Langaas Trinket WBH 23
Føl: Bjerregårds Joye f: Bjerregårds Sonny Boy
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Viborgvej 145, 8766 Nr. Snede
 

2 års hopper:

1/1 21p
Bjerregårds Miss Royal Surpreme
F: Bjerregårds Tayer WBH 42
M: Bjerregårds Silver Lady WB 309
MF: Bjerregårds Apollo WBH 38
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Viborgvej 145, 8766 Nr. Snede


Vallaker:

1/3 24p + Ærespræmie + Skuets Bedste Vallak
Kirkelodgaard's Master 208333WE1400181
F: Bjerregårds Witek WBH 41
M: Cissus Magdalene WB 322
MF: Bjerregårds Marcon WBH 35
Udstiller: Charlotte Schiøler, Sønderskovvej 150, Skærup, 7080 Børkop

2/3 24p
Bjerregårds Belissimo 20833WE0801393
F: Bjerregårds Witek WBH 41
M: Bjerregårds Olivia 20833200300270
MF: Bjerregårds Apollo WBH 38
Udstiller: Camilla Dencher Petersen, Bagervænget 5, 7150 Barrit

3/3 23p
Kirkelodgaard's Montoya 208333WE1400180
F: Bjerregårds Apollo WBH 38
M: Kirkelodgaard's Monick WB 361
MF: Bjerregårds Witek WBH 41
Udstiller: Charlotte Schiøler, Sønderskovvej 150, Skærup, 7080 Børkop
 

Welsh Pony sec. C
 

Hingst

1/1 24p + Skuets bedste Hingst
Menai Diego WCH 36
F: Menai Calon Lan 68860 WSB
M: Menai Dolores 141661 WSB
MF: Menai Cadfridog 33591 WSB
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugaard
 

2 års hoppe

1/1 24p + Ærespræmie + nr 2 i konkurrencen om skuets bedste 2 års hoppe
Fjordglimts Lady Go Go 177501
F: Synod Request 48578
M: Menai Lady Georgina 115301
MF: Parcybedw Boy George 31230
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugaard
 

Welsh Pony WPBR
 

Goldhopper

1/1 23 p + Skuets Bedste Hoppe
Sengana 208333WE1003083
F: Marcant OX OX 3110
M: Marken Boslust 5280170400947
MF: Linde Hove's Sebastian H18087
Udstiller: Signe Græsbøll Christensen, Østergårdsvej 112, 8340 Malling

 
Til toppen af siden

 

Det Fynske Dyrskue
 

Welsh sec. A
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Elisabeth Jørgensen, Rodalsvej 2, 5600 Faaborg
22 p. Villersøes Bella Rosa - 208333WE1101317
Født: 12-05-2011
Far: Fjordglimt Mr Carnival (OS)-WMH 137 WA DK
Mor: Christoft Troika-WM 1061 WA DK
Morfar: Trellebjergs Don-9307030 WA DK

Familien Granhøj, Gl. Nyborgvej 54, 5772 Kværndrup
22 p. Tanggårds Medina - 208333WE0803056
Født: 17-05-2008
Far: Mollegyden Victor (OS)-66307 WSB WA GBR
Mor: Fakla Monick-208333200203836 WE DK
Morfar: Tanggård's Aladdin-WMH 126 WA DK


Hopper på 3 år

Stutteri Gribsvad V/Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby
24p. + ærespræmie + nr. 2 i konkurrencen om skuets bedste 3 års hoppe
Gribsvads Freesia - 208333WE1501356
Født: 23-04-2015
Far: Shamrock Micro Cleveland-WMH 168 WA DK
Mor: Gribsvads Flower-WM 1086 WA DK
Morfar: Fakla Deja Vu Maykels Last-WMH 167 WA DK


Hopper på 2 år

Keld Frandsen, Radbyvej 44, 5320 Agedrup
23p. + ærespræmier + nr. 3 i konkurrencen om skuets bedste 2 års hoppe
Fakla Pandora - 177710 FAKLA PANDORA (DNK)
Født: 16-05-2016
Far: Nantdywyll Llenor-79418 (GBR)
Mor: Nantdywyll Persain-159577 (GBR)
Morfar: Nantdywyll Barcud Ap Bargen-45479 (GBR)


Welsh sec. B
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjergvej 279, 5900 Rudkøbing
22 p. Lintelo Gwen - 826046150000231
Født: 24-04-2006
Far: Lintelo Gawain (OS)-55594 WSB WB GBR
Mor: Lintelo Gracious-WB 347 WB DK
Morfar: Lintelo Halycon (NLD)-17 (IR) WSB WB GBR
 

Hopper på 2 år

Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjergvej 279, 5900 Rudkøbing
21 p. Dahlsminde Glory (DNK) - 826046150000510
Født: 26-07-2016
Far: Hilin Deio-79293 WSB WB GBR
Mor: Lintelo Gracious-WB 347 WB DK
Morfar: Lintelo Halycon (NLD)-17 (IR) WSB WB GBR


Welsh sec. C
 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

Stutteri Gribsvad V/Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby
23 p. + ærespræmie + nr. 2 i konkurrencen som skuets bedste følhoppe
Gribsvads Zahir Jo - 208333WE1200170
Født: 06-03-2012
Far: Parvadean The Gigolo-WCH 30 WC DK
Mor: Gribsvads Michelle Jo-WC 125 WC DK
Morfar: Dorthealyst Typhoon (OS)-WCH 25 WC DK
Ifolet ved: Popsters General Jack WSB 91658

Louise Østergård, Revsørevej 50, 5874 Hesselager
22 p. Kildegaards Sabrina - 169566 (DNK)
Født: 09-10-2011
Far: Corscaron Cardi-60373 (GBR)
Mor: Kildegaards Cecilie-154482 (DNK)
Morfar: Kildegaards Columbus-41485 (DNK)
Ifolet ved: Kildegaards Hector 97852 (DNK)
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Hulda-Kathrine Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup
23 p. + ærespræmie
Gribsvads Mary - 208333WE1200064
Født: 16-01-2012
Far: Parvadean The Gigolo-WCH 30 WC DK
Mor: Gribsvads Molly-208333WE0801719 WE DK
Morfar: Dorthealyst Typhoon (OS)-WCH 25 WC DK

Nina Trædholm, Gl.Etterup 12, 5560 Aarup
22 p. Thers Dancing Danielle - 826046020144710
Født: 05-05-2006
Far: Talon Turbo-47199
Mor: Talon Bobbyjo-81756
Morfar: Nebo Daniel-17236

Emilie Seidler Petterson, Højvang 245, 5270 Odense N
22 p. Gribsvads Lady Seventy - 208333WE0807305
Født: 12-07-2008
Far: Dorthealyst Typhoon (OS)-WCH 25 WC DK
Mor: Gribsvads Lady Look Ii-WC 87 WC DK
Morfar: Talon Toreth-WDH 14 WD DK
 

Hopper på 3 år

Lene Bang Christensen, Balslevvej 33, 5592 Ejby
22 p. Bang's La'Mer - 208333WE1502311
Født: 20-06-2015
Far: Llanfihangel Hedd-Wyn-81010 WSB WC GBR
Mor: Gribsvads Aice-208333WE0606372 WE DK
Morfar: Dorthealyst Typhoon (OS)-WCH 25 WC DK


Hopper på 2 år

Louise Østergård, Revsørevej 50, 5874 Hesselager
22 p. Solvangs My Precious Diva - 208333WE1600797
Født: 20-04-2016
Far: Llanfihangel Hedd-Wyn-81010 WSB WC GBR
Mor: Pennal Touch of Pink-156691 WSB WC GBR
Morfar: Dycott Touch of Class-61389 WSB WC GBR

Camilla Pedersen, Porthusvej 78, 5700 Svendborg
21 p. Harvest Little Golden Luna - 177190
Født: 13-04-2016
Far: Tawelfan The Magic Man-90282 (GBR)
Mor: Maesllwch Lilibet-130073 (GBR)
Morfar: Tinvaal Gaucho-53288 (GBR)


Welsh sec. D


Hingste på 2 år

Mette Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup
23 p. + ærespræmie
Mollegyden Brego (DNK) - 102070 WSB
Født: 11-04-2016
Far: Pennal Lucky Brynle-93635 WSB WD GBR
Mor: Mollegyden Ebony (Dnk)-166654 WSB WD GBR
Morfar: Ringside Game Over-81533 WSB WD GBR
 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret og har eget føl ved siden

Heidi Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Årup
23 p. + ærespræmie
Valhallas(DK) Black Princess - 826046020170626
Født: 06-05-2013
Far: Valhallas(DK) Zorro-86319 WSB WD GBR
Mor: Valhalla's Queen of Hearts-WD 108 WD DK
Morfar: Calerux Black Prince-EWDH 11 WD DK
Ifolet ved: Menai Diego 94117
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Joan Elkjær, Kragenæsvej 14, Seden Strandby, 5240 Odense Nø
23 p. + ærespræmie Hasgaard`s Pretty Promise - 2083332003084
Født: 11-05-2003
Far: Menai Sparkling Imperial-55815 WSB GBR Welsh
Mor: Menai On A Promise-WD 196 Dk sek D
Morfar: Rhencullen Boots-36784 WSB GBR Sek. D


Hopper på 2 år

Heidi Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Årup
22 p. Taiforgan Kalli - 826046020177123
Født: 25-05-2016
Far: Llanfyllin Cream Boy-61064
Mor: Taiforgan Catrin-107487
Morfar: Trevallion Trysor-27119

Heidi Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Årup
22 p. Dyffryncowin Ava - 826046020177412
Født: 13-05-2016
Far: Brenig Llewellyn-94636
Mor: Dyffryncowin April Diamond-158716
Morfar: Ystradewi Romeo-33450


Vallakker på 4 år og derover

Nina Trædholm, Gl.Etterup 12, 5560 Aarup
21 p. Lillelunds D'Artagnan - 208333WE0500406
Født: 15-03-2005
Far: Glanvyrnwy Squire-WDH 38 WD DK
Mor: Tireinon Dawn Delight-WD 142 WD DK
Morfar: Carregcoch Chieftain-28497 WSB WD GBR
 

Vallakker på 3 år

Heidi Vesterskov, Solsiden 26, 5474 Veflinge
21 p. Parc Alfe - 826046010100305
Født: 05-05-2015
Far: Foryd Llwynog-61983
Mor: Parc Cantores-142999
Morfar: Parc Pavarotti-58318
 

Welsh part-bred
 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Cecilie Louise Rasmussen, Mindelundsvej 24, 5240 Odense Nø
22 p. Bogensø's Queen - 9904103
Født: 01-06-1999
Far: Fiango W.-WFH 4 WF DK
Mor: Åvangs Filipa-WC 31 WC DK
Morfar: Creuddyn Masterpiece-WDH 5 WD DK


Vallakker på 4 år og derover

Cecilie Hempel, Chr. Winthers Vej 31, 5230 Odense M
22 p. Bailey - 208333200803313
Født: 19-05-2008
Far: Klepholms Guldfax-PAH 49 DK
Mor: Edelweis Tanja-9802139
Morfar: Brosmi Duke-WMH 55 DK

Til toppen af siden


Hjørring Dyrskue

Dommer: Karen Jensen Dam


Sec. A


Hingst 4 år og derover

23 p.
Bjerregaards Balder, WMH 157
F: Friars Shanco WMH 133
M: Lonnie WM 936
MF: Twyford Major WMH 92
Udst.: Stald WelFri, Tårs


Vallak 4 år og derover

23 p.
Brennabor Pharos, DE457570997302

F: Wiesenhofs Poseidon
M: Leintals Maresi
MF: Roetgers Donny
Udst.: Sasja Mørch Lambertsen, Brovst


Sec. C


Vallak 2 år

22 p.
Thers Mr. Morgan WSB 103507

F: Caebryn Harri QC WSB 91882
M: Saethydd Belle WSB 122694
MF: Saethydd Quiver WSB 42590
Udst.: Line Christensen, Skals

Til toppen af siden

 

Mountain og Moorland for Fun

 

Resultater & bedømmelser fra Mountain & Moorlands for Fun på Dorthealyst lørdag d. 30. juni 2018

Dommere: Mrs. Carolyn Whiteley, Miss Debbie Spears & Mr. Malcolw Fry.


CHAMPIONS, overall

reserve Overall Supreme Champion
Kat. 63 TVINGBRO'S GLENLIVET 208333WE1800450 WD
Udstiller: Mette Tving Andersen


CHAMPIONS, ridden

Senior og reserve Supreme Performance Champion
Kat. 80 Valhallas(DK) Lady Marion WD 290 WD
Rytter: Heidi Borch

Reserve Senior Performance Champion
Kat. 66 Magus Free Secunda 170645 WSB WD
Rytter: Rie Prüss
 

CHAMPIONS, in hand

Reserve Junior Champion , bedste Welsh og reserve Best in Hand
Kat. 63 TVINGBRO'S GLENLIVET 208333WE1800450 WD
Udstiller: Mette Tving Andersen

Reserve Senior Champion og reserve bedste Welsh
Kat. 64 KILDEGAARDS CHESTER WDH 63 WD
Udstiller: Inger Sode-Larsen


Klasseresultater
 

1 Leading Rein, blandede racer

Kat. 39 YERBESTON DANDY 87094 WSB
23/4 2010 vallak sort WA
Far: CAEGLAS MAN IN THE MOON 67040 WSB
Mor: Glenmead Diane 127053 WSB Morfar: VIMPENNY HONEYCOMB 27614 WSB
Rytter Frida Damgaard Madsen
Point: udførsel: 52 eksteriør: 36 Total: 88.
Placering: 2 af 4

Kat. 45 DAHLSMINDE MILANO (IR) 272 WSB
20/5 2014 vallak skimmel WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna 298 (IR) WSB Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT (IR) 124
Rytter Mie Bjerre Andreasen
Point: udførsel: 40 eksteriør: 27 Total: 67.
Placering: 4 af 4
 

2 Working Hunter First Ridden

Kat. 52 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 Hoppe Sort WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Rytter Marie Jørgensen
Point: udførsel: 8 eksteriør: 17 springning: 51. Total: 76.
Placering: 4 af 7

Kat. 61 FWROG FLASH HARRI 84382 WSB
7/4 2009 vallak chestnut roan WC
Far: FWROG WILIAM 64027 WSB
Mor: Blaengwen Rosina 138780 WSB Morfar: SYNOD MASTER MAN 43572 WSB
Rytter Anine Parslov Vogelsang
Point: udførsel: eksteriør: 14 springning: disk. Total: Diskvaliseret.
Placering: uplac af 7


3 First ridden, junior, valgfri galop

Kat. 52 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 Hoppe Sort WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Rytter Marie Jørgensen
Point: udførsel: 54 eksteriør: 37 Total: 91.
Placering: 1 af 5

Kat. 77 SILVER 208333201201993.
11/5 2012 vallak brun WPBR
Far: RODRIGUEZ VRÅ SPH 180
Mor: Stjerna 208333200108245. Morfar: ukendt
Rytter Malou Helmig Kjærsgaard
Point: udførsel: 53 eksteriør: 32 Total: 85.
Placering: 2 af 5

Kat. 46 MOSEBO'S SIMON WBH 54
19/5 2009 vallak skimmel WB
MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
Mor: Mosebo's Julie WB 349 Morfar: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Rytter Edith Paludan Seedorff
Point: udførsel: 48 eksteriør: 33 Total: 81.
Placering: 3 af 5

Kat. 59 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 vallak brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106 Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Rytter Ida Bering
Point: udførsel: 30 eksteriør: 30 Total: 60.
Placering: 5 af 5


4 Open Ridden, junior

Kat. 69 Dorthealyst Rachel The Second WD 221
17/4 2001 hoppe sort WD
Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Mor: Dorthealyst Kallimos (OS) WD 167 Morfar: MENAI SPARKLING OMEGA 32084 WSB
Rytter Elizabeth Seidenfaden
Point: udførsel: 50 eksteriør: 35 Total: 85.
Placering: 1 af 3

Kat. 61 FWROG FLASH HARRI 84382 WSB
7/4 2009 vallak chestnut roan WC
Far: FWROG WILIAM 64027 WSB
Mor: Blaengwen Rosina 138780 WSB Morfar: SYNOD MASTER MAN 43572 WSB
Rytter Anine Parslov Vogelsang
Point: udførsel: 52 eksteriør: 26 Total: 78.
Placering: 2 af 3


6 First Ridden, senior, valgfri galop

Kat. 66 Magus Free Secunda 170645 WSB
4/4 2013 hoppe rød WD
KILDEGAARDS SIR ROBERT (OS) WDH 62
Mor: Pennal Freebee Junior 136517 WSB Morfar: WISHAW REVELATION 36526 WSB
Rytter Rie Prüss
Point: udførsel: 55 eksteriør: 37 Total: 92.
Placering: 1 af 3

Kat. 76 Karell Nyberg PIN 646
26/4 2004 hoppe rødbroget WPBR
Far: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Mor: Kalinka PIN 299 Morfar: ukendt
Rytter Suzi Kirkeby Pedersen
Point: udførsel: 50 eksteriør: 35 Total: 85.
Placering: 2 af 3

Kat. 58 HARVEST(DK) GRAND UPS A BOY 98433 WSB
14/5 2014 vallak rød WC
Far: FJORDGLIMT GRAND CANYON WCH 34
Mor: Harvest(DK) Ups I Did It Again (OS) WM 1075 Morfar: JUNIPERLODGE JONES WMH 145
Rytter Sidse Madsen
Point: udførsel: 48 eksteriør: 30 Total: 78.
Placering: 3 af 3


8 Open Ridden, ældre ryttere

Kat. 80 Valhallas(DK) Lady Marion WD 290
2/5 2007 hoppe sort WD
Far: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB
Mor: Trevallion Lady Lillian WD 203 Morfar: TREVALLION FLASH JACK 18231 WSB
Rytter Heidi Borch
Point: udførsel: 55 eksteriør: 38 Total: 93.
Placering: 1 af 5

Kat. 60 CHOPINS PRINTEMPS 86826 WSB
18/3 2010 vallak brun WC
Far: TYNGWNDWN BESTMAN WCH 21
Mor: Sondergardens Luna (OS) WC 94 Morfar: SYNOD AMSTRONG 37946 WSB
Rytter Karina Damgaard Madsen
Point: udførsel: 55 eksteriør: 33 Total: 88.
Placering: 2 af 5

Kat. 62 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178.
6/6 2002 vallak brun WC
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: De Busies Black Bess of Zealand WD 134 Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Rytter Ester Seedorff
Point: udførsel: 57 eksteriør: 30 Total: 87.
Placering: 3 af 5

Kat. 65 Valhallas(DK) Ladybird (OS) 145381 WSB
24/5 2006 hoppe sort WD
Far: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB
Mor: Trevallion Lady Lillian WD 203 Morfar: TREVALLION FLASH JACK 18231 WSB
Rytter Louise Helskov Christensen
Point: udførsel: 51 eksteriør: 32 Total: 83.
Placering: 4 af 5


9 1 års hingste

Kat. 48 LERHØJS MOWGLI 208333WE1701547
20/5 2017 hingst sort WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WC 30
Mor: Harvest Unigryw WM 993 Morfar: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udstiller: Mathias Egelund Lassen
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 37 Placering: 1 af 2


10 1 års hopper

Kat. 73 Høj’s Super Nova 208333WE1701777
13/6 2017 hoppe sort WPBR
Far: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER WMH 146
Rønnely’s Milissa SDS 345 Morfar: MANITU N. ESPH 95
Udstiller: Maren Håkansson
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 7 Skridt: 9 Trav: 10 Total: 44 Placering: 2 af 5

Kat. 50 Sofiendals Citronmåne 208333WE1703079
7/5 2017 hoppe palomino WC
Far: TAWELFAN THE MAGIC MAN 90282 WSB
Mor: Harvest(dk) Gucci Girl 167940 WSB Morfar: MENAI CADERNID WCH 23
Udstiller: Katrine Ditte Olsen
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 Placering: 3 af 5

Kat. 51 Gribsvads Zammi Jo 208333WE1700589
1/5 2017 hoppe sort WC
Far: POPSTERS GENERAL JACK 91658 WSB
Mor: Gribsvads Zahir Jo WC 139 Morfar: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Udstiller: Kamilla Saxskiold-Nørup
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 6 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 34 Placering: 5 af 5


11 2 års hingste

Kat. 41 AASTRUPGAARDS HEARTBEAT 208333WE1601174
22/5 2016 hingst buckskin WB
Far: KORREBORGS DUSTIN 208333WE1100533
Mor: Berkenrode's Eyecatcher WM 1089 Morfar: SPRINGBOURNE CLARET 27091 WSB
Udstiller: Tanja Jensen
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 Placering: 3 af 3


12 2 års hopper og vallakker

Kat. 74 Lupingaardens Chess 26501 WSB
19/5 2016 hoppe buckskin WPBR
Far: TAWELFAN THE MAGIC MAN 90282 WSB
Mor: Langhoff's Poison Ivy 208333DW0607399 Morfar: ZARDIN FIRFOD DVH 782
Udstiller: Maria Nørreriis
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 40 Placering: 3 af 4

Kat. 44 LINDEBAKKENS HALLI-HALLO 208333WE1601964
31/5 2016 vallak skimmel WB
Far: MOSEBO'S SIMON WBH 54
Mor: Telynau Hoity Toity WB 383 Morfar: EYARTH MERCURY 56767 WSB
Udstiller: Julie Damgård Skovbæk
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 37 Placering: 4 af 4


14 4 års goldhopper og vallakker

Kat. 75 Naseba Akeema W.P-B.R 25620
18/4 2014 hoppe brun WPBR
Far: ABERLOGIN ACE-OF-SPADES 81323 WSB
Mor: Kira af Langmosegård 9700374 DV Morfar: RAMBO DVE 373
Udstiller: Tina Asmussen
Type: 10 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 44 Placering: 1 af 3

Kat. 58 HARVEST(DK) GRAND UPS A BOY 98433 WSB
14/5 2014 vallak rød WCFar: FJORDGLIMT GRAND CANYON WCH 34
Mor: Harvest(DK) Ups I Did It Again (OS) WM 1075 Morfar: JUNIPERLODGE JONES WMH 145
Udstiller: Sidse Madsen
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 9 Total: 42 Placering: 2 af 3

Kat. 45 DAHLSMINDE MILANO (IR) 272 WSB
20/5 2014 vallak skimmel WB
Far: CWRTYCADNO CYMRO 45319 WSB
Mor: Dahlsminde Madonna 298 (IR) WSB Morfar: CLAUSHOLM LORD JACKPOT (IR) 124 WSB
Udstiller: Eva Bjerre Søndergaard
Type: 9 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 37 Placering: 3 af 3


15 Føl, hingste + hopper

Kat. 63 TVINGBRO'S GLENLIVET 208333WE1800450
1/4 2018 hingst brun WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Gwandie 208333WE0600926 Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Mette Tving Andersen
Type: 10 Bygning: 9 Lemmer: 10 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 47 Placering: 1 af 5

Kat. 42 Lindebakkens Miura under reg.
28/5 2018 hoppe palomino, bliver skimmel WB
Far: MOSEBO'S SIMON WBH 54
Mor: Hilin Mika WB 382 Morfar: EYARTH TAYMA 50454 WSB
Udstiller: Familien Seedorff
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 44 Placering: 3 af 5

Kat. 47 LERHØJS JACK SPARROW under reg.
13/5 2018 hingst sort WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WC 30
Mor: Harvest Unigryw WM 993 Morfar: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udstiller: Naja Egelund Lassen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 Placering: 5 af 5


16 17 års og ældre føl- og goldhopper

Kat. 38 Harvest Unigryw WM 993
1/5 2001 hoppe rød WA
Far: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Mor: Tanlan Unigryw WM 894 Morfar: FRIARS FREELANCE 20998 WSB
Udstiller: Naja Egelund Lassen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 39 Placering: 2 af 2


17 5 års og ældre følhopper

Kat. 43 Hilin Mika WB 382
3/6 2005 hoppe skimmel WB
Far: EYARTH TAYMA 50454 WSB
Mor: Moelview Juliet 95859 WSB Morfar: HILIN CARADUS 25619 WSB
Udstiller: Familien Seedorff
Type: 8 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 43 Placering: 2 af 4

Kat. 56 Synod Rihanna 159512 WSB
1/6 2010 hoppe sort WC
Far: SYNOD ROBYN DUNDEE 59960 WSB
Mor: Synod Rally On 136837 WSB Morfar: SYNOD GOLD SMITH 48577 WSB
Udstiller: Marianne Seidenfaden
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 8 Total: 42 Placering: 3 af 4

Kat. 67 Lesto Gwandie 208333WE0600926
27/3 2006 hoppe rød WD
Far: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Mor: Lesto Fairytale WD 207 Morfar: GLANTRAETH GOLDEN SUNSHINE WDH 33
Udstiller: Mette Tving Andersen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 9 Skridt: 9 Trav: 8 Total: 42 Placering: 4 af 4


18 17 års og ældre goldhopper og vallakker

Kat. 70 Dorthealyst Comtess 9904715 WSB
23/5 1999 hoppe rød WD
Far: KENTCHURCH COMMANDANT 16851 WSB
Mor: Dorthealyst Epsilon WD 155 Morfar: MENAI SPARKLING OMEGA 32084 WSB
Udstiller: Stutteri Vica v/Vicky Stolberg
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 9 Trav: 8 Total: 42 Placering: 2 af 2


20 5 års og ældre hingste

Kat. 64 KILDEGAARDS CHESTER WDH 63
5/7 2007 hingst brun WD
Far: KILDEGAARDS COLUMBUS WDH 25
Mor: Kildegaards Crescendo Rosemary WD 194 Morfar: SYNOD REMBRANDT WDH 17
Udstiller: Inger Sode-Larsen
Type: 9 Bygning: 10 Lemmer: 10 Skridt: 9 Trav: 9 Total: 47 Placering: 1 af 3


21 5 års og ældre goldhopper, store racer

Kat. 55 Tyrllawn Unique 164525 WSB
1/5 2011 hoppe brun WC
Far: MOORCROFT THE MASTER 71128 WSB
Mor: Tyrllawn Elegant Lady 136166 WSB Morfar: HYWI THE COLONEL 55046 WSB
Udstiller: Zanne Jedig
Type: 10 Bygning: 10 Lemmer: 9 Skridt: 9 Trav: 10 Total: 48 Placering: 1 af 9

Kat. 54 Aberlour Gaia WC 137
17/5 2011 hoppe rød WC
Far: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Aberlour Gwalia WC 105 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY (OS) WCH 13
Udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 43 Placering: 2 af 9

Kat. 52 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 Hoppe Sort WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 9 Total: 40 Placering: 4 af 9

Kat. 57 Cwmesgair Destiny 161900 WSB
1/1 2010 hoppe brun WC
Far: GWYNFAES CULHWCH 50060 WSB
Mor: Gwenllan Sabrina 117149 WSB Morfar: DIMBETH SION 22681 WSB
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 Placering: 6 af 9

Kat. 72 Nørlunds Eclipse BRSDH 643
25/4 2011 hoppe red dun WPBR
Far: MELLI'S DORNIK SPH 167
Mor: Vegelin’s Edelgravin SSDH 271 Morfar: COELENHAGE'S PURIOSO SPH 129
Udstiller: Anine Parslov Vogelsang
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 6 Total: 37 Placering: delt 7 af 9


22 5 års og ældre goldhopper, små racer

Kat. 37 Lanners Peanut NPA 5280
20/5 2004 hoppe sort WA
Far: WELLBANK MAVERICK 56145 WSB
Mor: Penwisg Pinup Doll 114642 WSB Morfar: TWYFORD PANACHE 24176 WSB
Udstiller: Zanne Jedig
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 Placering: 1 af 1


23 5 års og ældre vallakker, små racer

Kat. 77 SILVER 208333201201993.
11/5 2012 vallak brun WPBR
Far: RODRIGUEZ VRÅ SPH 180
Mor: Stjerna 208333200108245. Morfar: ukendt
Udstiller: Malou Helmig Kjærsgaard
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 39 Placering: 1 af 2

Kat. 46 MOSEBO'S SIMON WBH 54
19/5 2009 vallak skimmel WB
Far. MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
Mor: Mosebo's Julie WB 349 Morfar: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Udstiller: Familien Seedorff
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 37 Placering: 2 af 2


24 5 års og ældre vallakker, store racer

Kat. 59 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 vallak brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106 Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Ida Bering
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 37 Placering: 3 af 5

Til toppen af siden
 

Landsskuet i Herning

Dommer: Mie Christiansen
 

Welsh Mountain Ponyer - Sec. A

Hopper 4 år og derover med føl ved siden

22 point + Bedste Welsh føl
Anette Skøtt Thusgaard, Horslundvej 6, 7550 Sørvad
HANZEHOF SELENA (NL), 528019020004163, brun, Født d. 25042014 hos R.R. Polinder, Holland. F: TILLYBO TOP NOTCH 63265 WSB, M: CEFNFEDW SCARLET 140963 WSB, MF: BALEDON HY-JACK 25095 WSB Føllets far: Lacy Blue Bee, 84001 WSB
 

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

23 point
Nina Trædholm, Gl. Etterup 12, 5560 Aarup
FAKLA JOY (IR), 826046150000369, skimmel, Født d. 10032011. F: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB, M: FAKLA JASMIN WM 944, MF: TRELLEBJERGS DON 9307030 Føllets far: Lacy Foxby, 53557 WSB

22 point
Lisbeth Jensen, Ølstrupvej 6, 6971 Spjald VAARGAARD PAPAYA (DNK), 236, brun, Født d. 26052007 hos Nina Andreasen. F: FLYDON BARRUG 59548 WSB, M: COVERLANDS PANDORA WM 1042, MF: YAVERLAND NERO 25158 WSB

21 point
Linda Haahr, Vestrupvej 163, Gimming, 8930 Randers NØ
BJERREGÅRDS BAMBI, 208333WE1001844, skimmel, Født d. 12052010 hos Stutteri Bjerregaard, v/ Jette og Flemming Bjerregård, F: FLYDON HARRI WMH 156, M: LONNIE WM 936, MF: TWYFORD MAJOR WMH 92

21 point
Majbritt Bytoft Feldborg, Gedbovej 10, 7500 Holstebro
LUNDS BARBARA ANN, 208333WE1400708, rød, Født d. 13052014 hos Stutteri Lund v/ Charlotte og Søren Christiansen. F: H-S JANUS WMH 120, M: SØGAARDENS BELLA WM 1008, MF: OVINGTON REMUS EWMH 88


Vallakker

22 point
Karina Hove, Kandborgvej 11, 7160 Tørring
RØ'S STATUS QUO, 208333WE1000262, brun, Født d. 26032010 hos Stutteri Rø v/Stine Rø Nielsen, F: STOERTEBECKER'S GENIUS DE335350253297, M: SPRINGFIRE'S SUNDANCE GIRL WM 1056, MF: RIEDELAND'S NEVADO DE334347616592

21 point
Sasja Mørch Lambertsen, Tingskovvej 23, 9460 Brovst
BRENNABOR PHAROS, DE457570997302, rød, Født d. 01062002 hos Zuchtgemeinschaft Krohn/Dötschel, Tyskland. F: WIESENHOF'S POSEIDON DE357570152397, M: LEINETAL'S MARESI DE334349506397, MF: ROETGERS DONNY DE334340118997

21 point
Stutteri Greenhill v/Hanne Larsen, Mønstedvej 31, 7470 Karup
GREENHILLS (DK) SHY LITTLE IDEF, IA 181 (DNK), Født d. 09052014. F: YSSELVLIEDT'S IRON DESTINY 1597, M: IJSSELVLIEDT'S SHY LAICKA 2046 WPCV, MF: VECHTZICHT'S HYWELL IA 42


Welsh Ponyer Sec. B

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

23 point + ærespræmie
Karina Hove, Kandborgvej 11, 7160 Tørring
BJERREGÅRDS MALIBU, IA 316, Født d. 18042014. F: BIRTLAY FIRST ADDITION , M: BJERREGÅRDS SNOW FLAKE 208333WE0500014, MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41

21 point
Lisbeth Jensen, Ølstrupvej 6, 6971 Spjald
BJERREGÅRDS MONICA, 208333WE0900148, brun, Født d. 25032009 hos Stutteri Bjerregaard, v/ Jette og Flemming Bjerregård F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42, M: BJERREGÅRDS FREJA WB 324, MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38


Welsh Ponyer af Cob Type Sec. C

Hingste 6 år og derover

23 point + ærespræmie + SØLV-VINDER i konkurrencen om Landsskuets bedste hingst 2018
Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
MENAI DIEGO, WCH 36, dun, Født d. 02052012 hos D.P. og M.A. Jones, T/A Menai Stud, F: MENAI CALON LAN 68860 WSB, M: MENAI DOLORES 141661 WSB, MF: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB


Hopper 4 år og derover med føl ved siden

23 point + ærespræmie
Charlotte Møller, Serupsvej 16, 7150 Barrit
FJORDGLIMT MISS GABBANA, 170380 (DNK), Født d. 10062013. F: SYNOD REQUEST WCH 29, M: FJORDGLIMT MISS GUCCI 149385 WSB, MF: MENAI CADERNID WCH 23
Føllets far: Gribsvads Baltzer, WCH 33


Welsh Cobs Sec. D

Hopper 4 år og derover med føl ved siden

24 point + ærespræmie og Nr. 4 i konkurrencen om Landsskuets bedste følhoppe 2018
Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
BLACKROCK DELYTH, WD 289, palomino, Født d. 13062011 hos T. G. Davies & Son,. F: SODEN GWYNFOR 79194 WSB, M: GOSHENSTREET DIANA 144045 WSB, MF: CATHAEL THE PREDATOR 52799 WSB
Føllets far: Trevillion Evoque, 96273


Vallakker

22 point
Line Christensen, St. Torupvej 1, 8832 Skals
ADLAIS FIRST EDITION, 78808, Født d. 19052008. F: SYNOD REMBRANDT WDH 17, M: PENNAL TRUE LOVE WD 248, MF: BRYNITHON NEW IMAGE 52144 WSB


Welsh Part Bred

Hopper 4 år og derover med føl ved siden

22 point
Tami Hansen, Nørkærvej 24, 9560 Hadsund
SEJLSTRUPS LA PETITE BELLE, 208333WE1400256, palomino, Født d. 01042014 hos Tami Lynge Hansen,
F: SEPSTRUPS CASANOVA 208333200503209, M: ROSENGÅRDENS PETUNIA WM 1023, MF: BUBBLY NOGGIN WMH 135
Føllets far: Bonansa, ESPH 102


Hopper 3 år

23 point + ærespræmie
Julie og Claus Kristensen, Bækkevej 8, Rosmus, 8444 Balle
OVERFUSSINGS HOPE WALENTINA, 208333WE1501247, rød, Født d. 13052015 hos Henriette Pihl. NV. F: FIANGO W. WFH 4, M: LILLELUND'S MISS HARMONIE WD 264, MF: FJORDGLIMTS SIR JOHNSON WDH 39


Hopper 2 år

22 point
Nanna Brejner, Østergade 64, 9600 Aars
STRUNTZE'S GREAT PLEASURE, 208333WE1600025, sort, Født d. 27022016 hos Kimi Nielsen. F: GRIBSVADS BALTZER WCH 33, M: QUIET PLEASE SDH 439, MF: DE NOIR DVE 812

Til toppen af siden


Gørlev Hesteskue

Dommer: Leif Grimbühler
 

Abergavenny Countess 168539
Far: Geler Sparc 59435
Mor: Abergavenny Welsh Lady 145172
Morfar: derwen Railway Express 19035
Klassevinder af 2 med 23 points og en andenplads som skuets bedste hoppe

Sorrelcourt Enough Said 151095
Far: Tranmorrr Flyte 59607
Mor: Sorrelcourt Talisker 13190
Morfar: Annabank Aneurin 50534
Andenplads og 23 points

 

Til toppen af siden

 

Brahetrolleborgskuet

Dommer: Martin Bloch


Sec. A – Goldhoppe

23 p. + æpr
Villersøes Bella Rosa, f.12/5-11
F: Fjordglimt Mr. Carnival
M: Christoft Troika
MF: Trellebjergs Don
Udstiller: Elisabeth Jørgensen, Faaborg

22 p.
Trubkas Soline, f. 7/6-12
F: Harvest Universal Soldier
M: Rosengårdens Piccoline
MF: Cwrtygaer Lossin
Udstiller. Malou Lundtang Schlüter, Svendborg


Sec. D – vallak

22 p.
Gribsvads Superstar Jo, f. 7/4-13
F: Coedeneirin Reflect
M: Gribsvads Michelle Jo
MF: Dorthealyst Typhoon
Udstiller: Jeanett Pedersen, Oure

Til toppen af siden


Ribe Dyrskue

Dommere: Karen Dam og Helle Hedelund


Welsh sec B følhoppe

EQUUS MISS MARPLE WB 358, skimmel,
Født d. 26052003 hos R. Schroeder, Tyskland.
F: SHAMROCK MR. OLIVER H12570
M: EQUUS CLARA (DEU) 02 (IR) WSB,
MF: ROYAL BLUEBERRY (IA) DE335350238490
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Fjordglimt,Kohavevej 13 8721 Daugård
24 point og ærespræmie + Nr. 3 i konkurrencen om "Skuets bedste hoppe"

Til toppen af siden

 

Hobro Dyrskue

Welsh – WPBR

23 point. Føllet nr. 4 i konkurrencen om skuets føl
Sejlstrups La Petite Belle, 208333WE1400256, født 01.04.2014
F: Sepstrups Casanova 208333200503209,
M: Rosengårdens Petunia WM 1023,
MF: Bubbly Noggin WMH 135
Føl født 20.03.2018, Føllets far: Bonansa ESPH 102
Udstiller: Stutteri Sejlstrup v. Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, 9560 Hadsund

Til toppen af siden

Spot On Mountain & Moorlands

Skive Trav & Skive Rideklub, Flyvej 18 & 2, 7800 Skive


Resultater for Welsh

Dommerne: Mrs. Susan Hellum og Mrs. Jane Barry

In Hand Champions
Reserve In Hand Junior Champion: DE L'AURORE WHISPER-IN-THE-WIND (Welsh B)

Best in Breed
Best in breed – Welsh: DE L'AURORE WHISPER-IN-THE-WIND
Reserve Best in breed – Welsh: Clausholm Vitara


Novice Ridden

Kat. 66 Bestinell Black Bala 256 IA DNK
13/7 2011 hoppe sort Welsh sec. D
Far: DERWEN TWO RIVERS 27313 WSB
Mor: De Busies Black Bess Of Zealand WD 134 Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Udstiller: Tove Virkelyst Rytter: Tove Virkelyst
Udførsel: 46 Eksteriør: 32 Total: 78 Placering: 2 af 3

Kat. 67 Fronarth Danish-Model WD 291
2/7 2011 hoppe rød Welsh sec. D
Far: FRONARTH WELSH MAGIC 46941 WSB
Mor: Fronarth Model Lady 108370 WSB Morfar: DERWEN DESERT EXPRESS 24420 WSB
Udstiller: Puk Larsen Rytter: Lisbeth Langskov Jørgensen
Udførsel: 40 Eksteriør: 30 Total: 70 Placering: 3 af 3


First Ridden

64 STOUGJESHOEVE REBEL (NLD) 85701 WSB
25/2 2009 vallak palomino Welsh sec. B
Far: GRIASHALL KIWI 49465 WSB
Mor: Brookhall Distant Mist 126910 WSB Morfar: COTTRELL MASTERPIECE 21920 WSB
Udstiller: Maj-Britt Stigsen Rytter: Celia Skov
Udførsel: 54 Eksteriør: Total: 54 Placering: 3 af 6
 

Open Ridden

Kat. 70 BARBECUE BITSCH 208333SP1202354
9/5 2012 vallak rød Welsh WPBR
Far: RØGILD'S DIABLO SPH 190
Mor: Blondie Bitsch BSDH 256 Morfar: FS DON'T WORRY DE343439189895
Udstiller: Maj-Britt Sieg Stigsen Rytter: Maj-Britt Sieg Stigsen
Udførsel: 54 Eksteriør: 35 Total: 89 Placering: 4 af 6

Kat. 68 Sirius-S WD 258
14/5 2007 hoppe rød Welsh sec. D
Far: FJORDGLIMTS SIR JOHNSON WDH 39
Mor: Valhallas(DK) Amanda WD 218 Morfar: MENAI SPARKLING IMPERIAL 5815 WSB
Udstiller: Poul Henckel Rytter: Alberthe Bak
Udførsel: 50 Eksteriør: 33 Total: 83 Placering: 6 af 6


1 års hopper + vallakker

Kat. 56 Fakla Allie IR 538 WSB
16/5 2017 hoppe sort / skimmel Welsh sec. A
Far: FAKLA DIABLO (IR) 286 WSB
Mor: Nantdywyll Awen 150339 WSB Morfar: NANTDYWYLL BARCUD AP BARGEN 34549 WSB
Udstiller: Tami Lynge Hansen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 39 Placering: 2 af 7

Kat. 65 Skovby's Lady Rose 208333WE1703080
3/5 2017 hoppe mørk rød Welsh sec. C
Far: SYNOD REQUEST WCH 29
Mor: Neuaddparc Nightshade 143304 WSB Morfar: SYNOD AMSTRONG 37946 WSB
Udstiller: Maja Susanne Skovby Due
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 5 Total: 38 Placering: 3 af 7


2 års hopper + vallakker

Kat. 57 Sejlstrups Dicte 208333WE1600694
13/4 2016 hoppe brun Welsh sec. A
Far: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598
Mor: Sejlstrups Daimi 166396 WSB Morfar: OLNE TABOO 67685 WSB
Udstiller: Tami Lynge Hansen
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 9 Total: 42 Placering: 2 af 5

Kat. 58 GRIBSVADS SIROCCO 208333WE1600096
17/1 2016 vallak skimmel Welsh sec. A
Far: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
Mor: Gribsvads Sipsy WM 1043 Morfar: TWYFORD MAJOR WMH 92
Udstiller: Benedikte Biel
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 38 Placering: 4 af 5


3 års hopper

Kat. 59 Clausholm Scarlet Sky IR 470 WSB
8/8 2015 hoppe rød Welsh sec. A
Far: WAXWING PINT POT 90585 WSB
Mor: Clausholm Skylight IA 220 WSB Morfar: YSSELVLIEDTS SPECIAL EDITION (OS) 56518 WSB
Udstiller: Mette Søndergaard Olsen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 38 Placering: 4 af 5


3 + 4 års hingste

Kat. 62 DE L'AURORE WHISPER-IN-THE-WIND 97840 WSB
1/1 2014 hingst skimmel Welsh sec. B
Far: HENIARTH WOOD-WIND 76856 WSB
Mor: Etincelle Ravignan 152894 WSB Morfar: KIRBY CANE STATECRAFT 4223 WSB
Udstiller: Stutteri Clausholm
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 43 Placering: 1 af 2


Goldhopper, 5 år og ældre, store

Kat. 63 Clausholm Vitara IR 198 WSB
1/1 2005 hoppe rød Welsh sec. B
Far: RHYDSPENCE SQUIRE 58631 WSB
Mor: Kenwoods Virginia IA 148 WSB Morfar: EYARTH CARADOG 37915 WSB
Udstiller: Stutteri Clausholm
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 Placering: 1 af 5

Kat. 67 Fronarth Danish-Model WD 291
2/7 2011 hoppe rød Welsh sec. D
Far: FRONARTH WELSH MAGIC 46941 WSB
Mor: Fronarth Model Lady 108370 WSB Morfar: DERWEN DESERT EXPRESS 24420 WSB
Udstiller: Puk Larsen
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 Placering: 2 af 5

Kat. 66 Bestinell Black Bala 256 IA DNK
13/7 2011 hoppe sort Welsh sec. D
Far: DERWEN TWO RIVERS 27313 WSB
Mor: De Busies Black Bess Of Zealand WD 134 Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Udstiller: Tove Virkelyst
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 6 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 36 Placering: 5 af 5
 

Hingste, 17 år og ældre

Kat. 61 YSSELVLIEDTS IRON DESTINY 94776 WSB
16/5 2000 hingst skimmel Welsh sec. A
Far: SPRINGBOURNE GLIDE 34476 WSB
Ysselvliedts Irene (OS) 134269 WSB Morfar: BALEDON JERIMIAH 24410 WSB
Udstiller: Stutteri Greenhill v. Hanne Larsen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 Placering: 2 af 2

Til toppen af siden

 

Fyns Følskue for Ponyracer
 
Bedste hingsteføl, miniaturehesten Søsteds Mister Shining Star (t.v.) udstillet af Jane og Sabine Friis Jensen samt skuets bedste hoppeføl, welsh sec B Bjerregaards Sweet Pea (t.h.) udstillet af Team Bjerregård.
 
Bjerregaards Sweet Pea
 

Dommere: Lars Frandsen og Ole Paarup-Nielsen


Welsh sec. B – Hingsteføl

9-9-9-8-9 Lakemoor Catch Me If You Can
Under reg. Brun
Født: 26/4/2018 hos udstiller
Far: Hilin Deio 79293 WSB
Mor: Ysselvliedts Tamarisk 162536 WSB
MF: Fulnaho's Dicky 89818 WSB
Ejer: Lene Lyngsie Jensen, Hedehusene

8-8-8-8-8 Bjerregårds Sunshine
Under reg. Skimmel
Født: 8/4/2018 hos udstiller
Far: Bjerregårds Sonyboy 208333WE0900065
Mor: Bjerregårds Experience WB 381
MF: Bjerregårds Tayer WBH 42
Ejer: Team Bjerregård, Tørring
 

Welsh sec. C – Hingsteføl

9-8-9-9-9 Borchs Marco Polo

Under reg. Brun
Født: 26/3/2018 hos udstiller
Far: Brynithon Teifon 75967 WSB
Mor: Blaengwili Elen 152157 WSB
MF: Parc Hebog 56536 WSB
Ejer: Stutteri Borch v/Heidi Borch, Præstø

8-8-7-9-8 Gribsvads General Power Jo
208333WE1801306 Brun
Født: 26/4/2018 hos udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Gribsvads Zahir Jo WC 139
MF: Parvadean The Gigolo WCH 30
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby

9-8-8-7-8 Padesølunds Charlie Jo
Under reg. Palomino
Født: 5/5/2018 hos udstiller
Far: Tawelfan The Magic Man 90282 WSB
Mor: Gribsvads Lady Jo 200201566
MF: Parcybedw Boy George WCH 17
Ejer: Connie Nielsen, Vissenbjerg

7-7-7-9-8 Gribsvads Black Prince
208333WE1801307 Sort
Født: 24/4/2018 hos udstiller
Far: Synod Request WCH 29
Mor: Gribsvads Baiche 208333WE0801721
MF: Dorthealyst Typhoon WCH 25
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby

7-7-8-8-8 Macanahs Elijah Bash
Under reg. Buckskin
Født: 15/5/2018 hos udstiller
Far: Menai Diego WCH 36
Mor: Valhallas Black Princess 170626 WSB
MF: Valhallas Zorro 86319 WSB
Ejer: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Årup

7-6-7-7-7 Vestermarkens Mr. Guinness
WE1801312 Brun
Født: 13/5/2018 hos udstiller
Far: Gribsvads Baltzer WSH 33
Mor: Fjordglimt Miss Gabbana 17038 WSB
MF: Synod Request WCH 29
Ejer: Charlotte Møller, Barrit


Welsh sec. D – Hingsteføl

7-7-6-7-7 Solvangs Sounds Like Avicii
Under reg. Rød
Født: 17/4/2018 hos udstiller
Far: Kildegaards Hector 97852 WSB
Mor: Kildegaards Sabrina 169566 WSB
MF: Corscaron Cardi 60373 WSB
Ejer: Stald Solvang v/ Louise Østergård, Hesselager


Welsh WPBR – Hingsteføl

9-8-8-9-9 Cashella's Herbie
208333WE1800860 Brun
Født: 26/4/2018 hos udstiller
Far: Blue Hors Farrell DVH 1178
Mor: Cashella's Holly Golightly 208333WE1301070
MF: Clifton Ask DVH 1099
Ejer: Liselotte Haugaard Jensen, Bogense

8-8-8-8-8 Sejlstrups Knights Secret
208333WE1801575 Rød
Født: 27/5/2018 hos udstiller
Far: Synod Request WCH 29
Mor: Sejlstrups Knights Silke 208333201001847
MF: Solos Landtinus DVE 674
Ejer: Stutteri Sejlstrup v/ Tami Lynge Hansen, Hadsund

8-7-8-8-8 Søbygårds Wilhelm
Under reg. Rød
Født: 29/5/2018 hos udstiller
Far: Bjerregårds Witek IA 58
Mor: Feline
Ejer: Henrik Gjørlund, Årslev


Welsh sec. A – Hoppeføl

8-8-7-8-8 Gribsvads Viol
208333WE1801309 Skimmel
Født: 12/4/2018 hos udstiller
Far: Springbourne Equerry 93240 WSB
Mor: Gribsvads Flora WM 1096
MF: Fakla Dejavu Maykels Last WMH 167
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby

7-8-6-8-7 Gribsvads Lilje
208333WE1802654 Skimmel
Født: 3/6/2018 hos udstiller
Far: Springbourne Equerry 93240 WSB
Mor: Gribsvads Flower WM 1086
MF: Fakla Dejavu Maykels Last WMH 167
Ejer: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olsen, Ejby


Welsh sec. B – Hoppeføl

Bedste hoppeføl
9-9-8-9-9 Bjerregaards Sweet Pea

Under reg. Skimmel
Født: 1/6/2018 hos udstiller
Far: Birtley First Addition 65520 WSB
Mor: Bjerregårds Sieanna WB 375
MF: Bjerregårds Witek IA 58
Ejer: Team Bjerregård, Nr. Snede


Welsh sec. C – Hoppeføl

8-8-9-9-8 Thers Painted Princess
Under reg. Rød
Født: 7/5/2018 hos udstiller
Far: Marbeth Jimmy Wilde 97777 WSB
Mor: Thers Mystic May 137268 WSB
MF: Thorneyside The Terminator 45541 WSB
Ejer: Stutteri Thers v/ familien Thers, Høng

8-8-8-9-8 Noerrelide's Natasja
208333WE1800602 Rød
Født: 4/5/2018 hos udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Rosengårdens Neilina WE0903056
MF: Erwwastad Daniel 72063 WSB
Ejer: Stutteri Noerrelide, Sommersted


Welsh sec. D – Hoppeføl

9-8-7-8-8 Fjordglimts Dicte
Under reg. Rød
Født: 17/4/2018 hos udstiller
Far: Trevallion Evoque 96273 WSB
Mor: M: Blackrock Delyth WD 289
MF: MF: Soden Gwynfor 79194 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Daugård


Welsh WPBR – Hoppeføl

9-9-7-9-9 Struntze's Glowing Power
Under reg. Brun
Født: 24/4/2018 hos udstiller
Far: Gribsvads Baltzer WSH 33
Mor: Quiet Please 208333DW0600501
MF: De Noir DVE812
Ejer: Stald Struntze v/Kimi Nielsen, Aars

8-7-7-8-8 Rø's Lilix
Under reg. Rød
Født: 5/5/2018 hos udstiller
Far: Stenhedegårds Goliat 208333WE1500047
Mor: Runshow Ladi Lilith WM 1072
MF: Fosterhouses Super Sam 53621 WSB
Ejer: Stutteri Rø v/ Stine Rø, Brenderup

Til toppen af siden

Welsh Show på Store Hestedag


Championater:

Supreme champ sec. A: kat. 300 Waxwing Pint Pot
Res supreme champ sec. A: kat. 301 Harvest Unigryw

Hoppechamp sec. B: kat. 302 Hilin Mika
Res. Hoppe champ sec. B: kat. 325 Lindebakkens Miura
Supreme champ sec. B: kat. 302 Hilin Mika
Res supreme champ sec. B: kat. 325 Lindebakkens Miura

Ungdyr champ sec. C: kat. 306 Chopins Granade
Res. Ungdyr champ sec. C: kat. 327 Lerhøjs Jack Sparrow
Hoppe champ sec. C: kat. 306 Chopins Granade
Res. Hoppechamp sec. C: Aberlour Gaia
Supreme champ sec. C: kat. 306 Chopins Granade
Res supreme champ sec. C: 310 Aberlour Gaia

Ungdyr champ sec. D: kat. 312 Valhallas Nellie
Res ungdyr champ sec. D: kat. 314 Adlais Queen of Custard
Hoppe champ sec. D: kat. 315 Bymosegaards Catalina
Res. Hoppe champ sec. D: kat. 312 Valhallas Nellie
Supreme champ sec. D: kat. 315 Bymosegaards Catalina
Res supreme champ sec. D: kat. 312 Valhallas Nellie

Supreme champ wpbr: kat. 324 Katrinebjergs Rihanna
Res supreme champ sec. wpbr: Nasebas Akeema

BIS: kat. 306 Chopins Granade

Res BIS: kat. 300 Waxwing Pint Pot


Særlige titler:

Dagens Yngste deltager: Luna Klinksgaard – med sin sec. B hoppe Dahlsminde Golden Tiara
Dagens Børnepris: Naja Lassen – som fremviste sec. A hoppen Harvest Unigryw
Dagens Fighterpris: Mathias Lassen – som fremviste sec. C hingsteføllet Lerhøjs Jack Sparrow

Dagens Charmør: kat. 325 Sec. B hoppeføllet Lindebakken Miura, udstillet af Stutteri Lindebakken v. Anja Seedorff
Dagens Nyeste ansigt: Carolina Nielsen, udstillede sin sec. D. vallak Maesbrithdir Super King

Dagens Bedste mønstre: Ester Seedorff med bl.a. sec. B hoppeføllet Lindebakkens Miura og med sec. C. hoppen Aberlour Gaia
Dagens Bedst klargjorte: kat. 324 Katrinebjergs Rihanna, udstillet af Mathilde Emilie Strandgaard.
 

Klasse 1: Føl – Sec. B + C + D (Hingst & hoppeføl)

327 Lerhøjs Jack Sparrow Reg.nr.: Underreg.
Født: 2018 Køn: Hingst Farve: Sort
Far: Parvadean The Gigolo WCH 30
Mor: Harvest Unigryw 102686
Morfar: Brierdene Toryn 28102
Opdrætter: Stutteri Lerhøj v/Betina Hansen
Udstiller: Vibeke Lassen, Lerupvej 3, 4560 Vig
Nr. 1 af 4

325 Lindebakkens Miura Reg.nr.: Under reg.
Født: 2018 Køn: Hoppe Farve: Skimmel
Far: Mosebos Simon WBH 54
Mor: Hilin Mika WB 382
Morfar: Eyarth Tayma 50454
Opdrætter: Stutteri Lindebakken v/Anja Seedorff
Udstiller: Anja Seedorff, Thybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
Nr. 2 af 4

326 Sommers Beatrice Reg.nr.: Underreg.
Født: 2018 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Kildegårds Chester WDH 63
Mor: Corscaron Bethan 167098
Morfar: Washingpool Llywelyn 62705
Opdrætter: Stutteri Sommer v/Carolinne Sommer
Udstiller: Carolinne Sommer, Firhøj 65, 2690 Karlslunde
Nr. 3 af 4

328 Dankirkebys Ellie Reg.nr.: Under reg.
Født: 2018 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Pennal Dreammaker 96415
Mor: Gornoeth Fantasy 149808
Morfar: Tayborg Byron 26702
Opdrætter: Dankirkeby Welsh Cobs
Udstiller: Dankirkby Welsh Cobs, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
Nr. 4 af 4


Klasse 2: Welsh sec. A - Ældre hingst + hoppe

300 Waxwing Pin Pot Reg.nr.: 90585
Født: 2011 Køn: Hingst Farve: Skimmel
Far: Waxwing Victory 29708
Mor: Waxwing Penny Danity 126103
Morfar: Waxwing Hurricane 30197
Opdrætter: Waxwing stud
Udstiller: Stutteri Chopin v/Mie Christiansen, Hasbjervej 4, 4760 Vordingborg
Nr. 1 af 2

301 Havest Unigryw Reg.nr.: 102686
Født: 01.05.2001 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Brierdene Toryn 28102
Mor: Tanlan Unigryw WM 894
Morfar: Friars Freelance 20998
Opdrætter: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig
Udstiller: Naja Lassen, Lerupvej 3, 4560 Vig
Nr. 2 af 2


Klasse 3: Welsh sec. B ældre hopper

302 Hilin Mika Reg.nr.: WB 382
Født: 2003 Køn: Hoppe Farve: skimmel
Far: Eyarth Tayma 50454
Mor: Moelview Juliet 95859
Morfar: Hilin Caradus 25619
Opdrætter: Hilin Stud v/ D.L.L. Evans
Udstiller: Anja Seedorff, Thybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
Nr. 1 af 3

303 Hilin Midsummer Nights Dream Reg.nr.: 134183
Født: 2003 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Eyarth Tayma 50454
Mor: Hilin Hudoles 107850
Morfar: Carwed Charmer 37263
Opdrætter: Hilin Stud v/ D.L.L. Evans
Udstiller: Anja Seedorff, Thybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
Nr. 2 af 3

304 Dalsminde Golden Tiara Reg.nr.: 164659
Født: 19.04.2011 Køn: Hoppe Farve: Palomino
Far: Griashall Njinski 65250
Mor: Alawell Tamarisk 85022
Morfar: Bunbury Mahogany 20676
Opdrætter: Stutteri Dalsminde v/Cherie Laulund-Pedersen
Udstiller: Mariann Klinksgaard, Egebjergvej 343, 4571 Grevinge
Nr. 3 af 3
 

Klasse 4: Welsh Part Bred 4 års & ældre hopper

324 Katrinebjergs Rihanna Reg.nr.: 208333WE1001586
Født: 07.05.2010 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Saber B OX OX+4304 DK OX
Mor: Dorthealyst Rosemary WD 247
Morfar: Synod Grouse WCH 7
Opdrætter: Stutteri Katrinebjerg v/Ann Dreyer
Udstiller: Mathilde Emilie Strandgaard, Tuborgvej 50, 4540 Fårevejle
Nr. 1 af 3

322 Naseba Akeema Reg.nr.: 25620
Født: 2014 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Aberlogin Ace Of Spades 81323 GB
Mor: Kira Af Langmosegard NLD
Morfar: Rambo NLD
Opdrætter: Stutteri Naseba v/Nana Sørensen
Udstiller: Tina Asmussen, Over Vindingevej 63, 4760 Vordingborg
Nr. 2 af 3

323 Donwell Allegra Reg.nr.: 208333WE1302121
Født: 10.05.2013 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Herakles 208333TR0900931
Mor: Valhallas Abigail WD 286
Morfar: Danaway Zedan 61306
Opdrætter: Stutteri Donwell v/Britt Nielsen
Udstiller: Britt Nielsen, Præstevænget 17, 3600 Frederikssund
Nr. 3 af 3


Klasse 5: Welsh sec. C + D 5 års og ældre hingste & vallak

305 Brimstone Dylan Reg.nr.: 55898
Født: 05.05.1999 Køn: Hingst Farve: Rød
Far: Oakvale Rhidian 30999
Mor: Brynmair Doli 88230
Morfar: Mabnesscliffe Survivor 23168
Opdrætter: Brimstone Stud v/Mrs. Sara Russel
Udstiller: Stutteri Dankirkeby v/Malene Andersen, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
Nr. 1 af 3

320 Maesbrithdir Super King Reg. nr. : 87430
Født: 2010 Køn: Vallak Farve: Rød
Far: Cascob Braveheart 51963
Mor: Menda Serinna 81821
Morfar: Trevallion Comet 16784
Opdrætter: T. Andrew - Maes-y.Brithdir
Udstiller: Carolina Nielsen, Frederiksborggade 9, 1. sal, 1360 København K
Nr. 2 af 3

321 Kildegaards Chester Reg.nr.: 82735 DNK
Født: 05.07.2007 Køn: Hingst Farve: Brun
Far: Kildegaards Columbus WDH 25 DK
Mor: Kildegaards Rosemary WD 194 DK
Morfar: Synod Rembrandt WDH 17
Opdrætter: Stutteri Kildegaard v/Bent Thygesen
Udstiller: Inger Sode-Larsen, Højbjergvej 2, Højelt, 3230 Græsted
Nr. 3 af 3


Klasse 6: Welsh sec. C – 4 års & ældre hopper

309 Aberlour Gaia Reg.nr.: WC 137
Født: 17.05.2011 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Coedeneirin Reflect WCH 32
Mor: Aberlour Gwallia WC 105
Morfar: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Opdrætter: Stutteri Aberlour v/Laila Larsen & Torben Olsen
Udstiller: Stutteri Aberlour v/Laila Larsen & Torben, Abbetvedvej 7, Gevninge, 4000 Roskilde
Nr. 1 af 4

306 Thers Dazzling Doll Reg.nr.: 173759
Født: 27.05.2014 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Brynithon Teifon 75967
Mor: Saethydd Belle 122694
Morfar: Saethydd Quiver 42590
Opdrætter: Stutteri Thers v/Familien Thers
Udstiller: Morten Thers, Sæbyhøjvej 9, 4270 Høng
Nr. 2 af 4

307 Dankirkebys Magic Melodi Reg.nr.: 302 IA
Født: 16.04.2013 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Brimstone Dylan WCH 18
Mor: Kokkedals Mademoiselle 901724
Morfar: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Opdrætter: Dankirkeby Welsh Cobs
Udstiller: Dankirkby Welsh Cobs, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
Nr. 3 af 4

308 Corscaron Bethan Reg.nr.: 167098
Født: 2012 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Washingpool Llywelyn 62705
Mor: Popsters Babooska 147418
Morfar: Parvadean Bottie 44177
Opdrætter: Corscaron stud v/D.J. & D. Hughes
Udstiller: Carolinne Sommer, Firhøj 65, 2690 Karlslunde
Nr. 4 af 4


Klasse 7: Welsh Sec. C + D - 1-3 års hopper & Vallak

306 Chopins Grenade Reg. nr.: 177488
Født: 22.03.2016 Hoppe Brun
Far: Caebryn Harri QC 91882
Mor: Brynithon Guvnors Gem 131826
Morfar: Thorneyside The Guvnor 39505
Opdrætter: Stutteri Chopin v/Mie Christiansen
Udstiller: Stutteri Chopin v/Mie Christiansen, Hasbjervej 4, 4760 Vordingborg
Nr. 1 af 5

312 Valhallas Nellie Reg.nr.: 180804
Født: 29.04.2017 Hoppe Farve: Brun
Far: Perthog Sir Terry 91427
Mor: Valhallas Vanessa WD 284
Morfar: Valhallas Zorro 86319
Opdrætter: Stutteri Valhalla v/Karen B. Olsen & Carl Trock
Udstiller: Stutteri Valhalla v/Karen B. Olsen & Carl Trock Skambækvej 14, 4400 Kalundborg
Nr. 2 af 5

314 Adlais Queen of Custard Reg.nr.: 174920
Født: 2015 Køn: Hoppe Farve: Buckskin
Far: Glyncoch Eurostar 93203
Mor: Abergavenny Agnes 161273
Morfar: Derwen Railway Express 19035
Opdrætter: Stutteri Adlais v/Michael & Ninett Gulddal
Udstiller: Stutteri Adlais v/Michael & Ninett Gulddal, Allindemagle Huse 35, 4100 Ringsted
Nr. 3 af 5

313 Nasebas Hemera Reg. nr.: 208333WE1700446
Født: 12.04.2017 Hoppe Brun
Far: Adlais Sir Toby 208333WE0901876
Mor: Lesto Seville 208333WE0600925
Morfar: Menai Sparkling Midas WDH 45
Opdrætter: Naseba Welsh Cobs v/Nana Sørensen
Udstiller: Nana Sørensen, Svinøøstervej 11A, 4750 Lundby
Nr. 4 af 5

305 Lerhøjs Mowgli Reg.nr.: 208333WE1701547
Født: 20.05.2017 Vallak Farve: Sort
Far: Parvadean The Gigolo WCH 30
Mor: Harvest Unigryw 102686
Morfar: Brierdene Toryn 28102
Opdrætter: Stutteri Lerhøj v/Betina Hansen
Udstiller: Vibeke Lassen Vibeke Lassen, Lerupvej 3, 4560 Vig
Nr. 5 af 5


Klasse 8: Welsh Sec. D - 4 års og ældre hopper

315 Bymosegårds Catalina Reg.nr.: 208333WE1200697
Født: 28.03.2012 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: H-S Morning Star WDH 54
Mor: Lindbergs Christel WD 268
Morfar: Valhallas Macbeth WDH 36
Opdrætter: Stutteri Bymosegårds Welsh Ponyer & Cobs
Udstiller: Bymosegårds Welsh Ponyer & Cobs, Nyskovvej 8, 4700 Næstved
Nr. 1 af 4

319 Dorthealyst Comtess Reg.nr.: 9904715
Født: 23.05.1999 Køn: Hoppe
Farve: Rød
Far: Kentchurce Commandant 16851
Mor: Dorthealyst Epsilon 9403500
Morfar: Menai Sparkling Omega 32084
Opdrætter: Stutteri Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden
Udstiller: Stutteri Vica v/Vicky Stolberg, Hesseløvej 28, 4500 Nykøbing Sj.
Nr. 2 af 4

316 Gornoeth Fantasy Reg.nr.: 149808
Født: 10.05.2007 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Taybog Byron 26702
Mor: Gornoeth Dazzler 103101
Morfar: Nebo Magic 16413
Opdrætter: Dankirkeby Welsh Cobs
Udstiller: Dankirkby Welsh Cobs, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
Nr. 3 af 4

318 Valhallas Welsh Model Reg.nr.: 169093
Født: 06.05.2012 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Brynithon The Gigalo 57645
Mor: Valhallas Victoria WD 242
Morfar: Fronarth Victor 34934
Opdrætter: Stuteri Valhalla v/Carl Trock & Karen Olsen
Udstiller: Stutteri Vica v/Camilla S. Alring, Magrethevej 12, 4070 Kirke Hyllinge
Nr. 4 af 4

317 - AFMELDT - Kildegaards Black Pearl Reg.nr.: 176532
Født: 2014 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Taraco Fabio 84815
Mor: Dorthealyst Black Bess 122908
Morfar: Ruska Mister Geoffrey 39786
Opdrætter: Stutteri Kildegaard v/Bent Thygesen
Udstiller: Stutteri Kildegård v/Bent Thygesen, Skælskørvej 107, 4700 Næstved

Til toppen af siden
 

Mountain & Moorland på Store Hestedag

Dommere: Mrs. Lorayne Ahmet og Mrs. Beverley Halls Claydon.


Junior Best Performance: Dankirkeby Magic Melodi / Marie Jørgensen

Res. Senior Best Performance: Fredens Banditta / Stine Lucia Ryttergaard


Working Hunter First Ridden

Kat. 530 BUBBLY SNOWFLAKE 208333199002376 WE DK
16/6 1990 vallak rød Welsh Sec. A
Far: OVINGTON REMUS EWMH 88
Mor: Casellau Snowfinch WM 716
Morfar: PENBOETH RAFFLES 22890 WSB
Opdrætter: Stutteri Bubbly, Græsted
Rytter: Emilie Prange Thrane-Olsen
Jumping: 68 Flat work: 5 Eksteriør: 15 Total: 88 Placering: 1 af 4

Kat. 531 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 vallak brun Welsh Sec. C
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Opdrætter: Stutteri Gribsvad, Aarup
Rytter: Ida Bering
Jumping: 3 refuseringer Flat work: 5 Eksteriør: Total: 5 Placering: Diskvalificeret

Kat. 532 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 hoppe sort Welsh Sec. C
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Opdrætter: Dankirkebys Welsh Cobs, Ringsted
Rytter: Marie Jørgensen
Jumping: 3 refuseringer Flat work: 5 Eksteriør: Total: 5 Placering: Diskvalificeret

Kat. 533 Fronerthig Maria 153547 WSB
25/4 2008 hoppe sort Welsh Sec. D
Far: FRONARTH TELYNOR DU 51230 WSB
Mor: Fronerthig Branwen Haf 114935 WSB
Morfar: CEREDIGION TYWYSOG 12290 WSB
Opdrætter: P.A. Price, UK
Rytter: Julie Jacobsen
Jumping: 3 refuseringer Flat work: 5 Eksteriør: Total: 5 Placering: Diskvalificeret


Open Ridden

Kat. 526 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178.
6/6 2002 vallak brun Welsh Sec. C
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stald Kokkedal, Thisted
Rytter: Ester Seedorff
Flat work: 54 Eksteriør: 27 Total: 81 Placering: 2 af 7

Kat. 527 FWROG FLASH HARRI 84382 WSB
7/4 2009 vallak chestnut roan Welsh Sec. C
Far: FWROG WILIAM 64027 WSB
Mor: Blaengwen Rosina 138780 WSB
Morfar: SYNOD MASTER MAN 43572 WSB
Opdrætter: Fwrog Stud, Wales
Rytter: Anine Parslov Vogelsang
Flat work: 50 Eksteriør: 30 Total: 80 Placering: 3 af 7

Kat. 529 Fredens Banditta SRSDH 616
12/7 2004 hoppe palomino Welsh WPBR
Far: BRANDUARDI M SPH 128
Mor: Låddenhøjs Gipsy 208333200002291 WE
Morfar: ROCK GREY SNOB DE363630013682
Opdrætter: Stutteri Freden, Give
Rytter: Stine Lucia Ryttergaard
Flat work: 49 Eksteriør: 31 Total: 80 Placering: 4 af 7

Kat. 528 CHOPINS PRINTEMPS WSB 86826
18/3 2010 vallak brun Welsh Sec. D
Far: TYNGWNDWN BESTMAN WCH 21
Mor: Sondergardens Luna WC 94
Morfar: SYNOD AMSTRONG WSB 37946
Opdrætter: Stutteri Chopin, Vordingborg
Rytter: Karina Damgaard Madsen
Flat work: 42 Eksteriør: 35 Total: 77 Placering: 5 af 7

Kat. 553 ROLIGHEDENS JACKPOT 208333WE0407381
17/5 2004 vallak brun Welsh Sec. D
Far: RUSKA MISTER GEOFFREY WDH 32
Mor: Dynamite Jackie WD 159
Morfar: TWYFORD DANE WDH 15
Opdrætter: Sisser Weinrich, Kalundborg
Rytter: Line K. Børner
Flat work: 42 Eksteriør: 30 Total: 72 Placering: 6 af 7
 

Leading Rein, 1

Kat. 509 RAKT'S BRITNEY 02.00105 WB NLD
24/3 2002 vallak brun Welsh Sec. B
Far: ROWOL'S POKO H17782
Mor: Sandy's Lady Di M33620
Morfar: EYARTH RIO 30571 WSB
Opdrætter: W.J.G. Renders, NL
Rytter: Silas C. Frænell
Flat work: 45 Eksteriør: 37 Total: 82 Placering: 1 af 5

Kat. 508 YERBESTON DANDY WSB 87094
23/4 2010 vallak sort Welsh Sec. A
Far: CAEGLAS MAN IN THE MOON WSB 67040
Mor: Glenmead Diane 127053 WSB
Morfar: VIMPENNY HONEYCOMB WSB 27614
Opdrætter: E.M. Clarke, UK
Rytter: Frida Damgaard Madsen
Flat work: 35 Eksteriør: 29 Total: 64 Placering: 5 af 5


First Ridden med galop, junior + senior

Kat. 518 RAKT'S BRITNEY 02.00105 WB NLD
24/3 2002 vallak brun Welsh Sec. B
Far: ROWOL'S POKO H17782
Mor: Sandy's Lady Di M33620
Morfar: EYARTH RIO 30571 WSB
Opdrætter: W.J.G. Renders, NL
Rytter: Silas C. Frænell
Flat work: 52 Eksteriør: 35 Total: 87 Placering: 1 af 4

Kat. 547 MAESBRITHDIR SUPER KING 87430 WSB
30/4 2010 vallak rød Welsh Sec. D
Far: CASCOB BRAVEHEART 51963 WSB
Mor: Menda Serinna 81821 WSB
Morfar: TREVALLION COMET 16784 WSB
Opdrætter: T. Andrew, UK
Rytter: Caroline Emmeli Hjort Nielsen
Flat work: 48 Eksteriør: 35 Total: 83 Placering: 2 af 4

Kat. 517 BUBBLY SNOWFLAKE 208333199002376 WE DK
16/6 1990 vallak rød Welsh Sec. A
Far: OVINGTON REMUS EWMH 88
Mor: Casellau Snowfinch WM 716
Morfar: PENBOETH RAFFLES 22890 WSB
Opdrætter: Stutteri Bubbly, Græsted
Rytter: Emilie Prange Thrane-Olsen
Flat work: 42 Eksteriør: 30 Total: 72 Placering: 3 af 4

Kat. 519 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 vallak brun Welsh Sec. C
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Opdrætter: Stutteri Gribsvad, Aarup
Rytter: Ida Bering
Flat work: 20 Eksteriør: 20 Total: 40 Placering: 4 af 4


First Ridden, valgfri galop, senior

Kat. 521 Fredens Banditta SRSDH 616
12/7 2004 hoppe palomino Welsh WPBR
Far: BRANDUARDI M SPH 128
Mor: Låddenhøjs Gipsy 208333200002291 WE
Morfar: ROCK GREY SNOB DE363630013682
Opdrætter: Stutteri Freden, Give
Rytter: Stine Lucia Ryttergaard
Flat work: 55 Eksteriør: 34 Total: 89 Placering: 1 af 3


Leading Rein, 2

Kat. 513 GRIBSVADS SILAS 208333WE0800047
3/3 2008 vallak skimmel Welsh Sec. A
Far: TWYFORD TUSCAN 40193 WSB
Mor: Gribsvad Sagi WM 988
Morfar: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105
Opdrætter: Stutteri Gribsvad, Aarup
Rytter: Emilia Nørreriis Blum
Flat work: 49 Eksteriør: 38 Total: 87 Placering: 2 af 5
 

First Ridden uden galop, junior

Kat. 516 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 hoppe sort Welsh Sec. C
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Opdrætter: Dankirkebys Welsh Cobs, Ringsted
Rytter: Marie Jørgensen
Flat work: 56 Eksteriør: 36 Total: 92 Placering: 1 af 5

Kat. 546 Mimers Miss Chanel 208333WE1302923
8/6 2013 hoppe rød Welsh Sec. A
Far: GRIBSVADS FIRE WMH 164
Mor: Rosengårdens Penny Lane 208333WE0903057
Morfar: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Opdrætter: Susan R. Hendriksen, Eskebjerg
Rytter: Pernille Klitgaard Knudsen
Flat work: 53 Eksteriør: 26 Total: 79 Placering: 2 af 5

Kat. 515 Rosenhoff's Anabell WC 101
4/4 2003 hoppe rød Welsh Sec. C
Far: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Mor: Gribsvads Disko WC 89
Morfar: RHYD-DDU ROMEO WSB 42956
Opdrætter: Dennis R. Mortensen og Line H. Langer, Odense
Rytter: Mie Fenger
Flat work: 47 Eksteriør: 28 Total: 75 Placering: 3 af 5

Kat. 514 MOSEBO'S SIMON WBH 54
19/5 2009 vallak skimmel Welsh Sec. B
Far: MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
Mor: Mosebo's Julie WB 349
Morfar: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Opdrætter: Marianne Mosebo, Viby Sj.
Rytter: Edith Seedorff
Flat work: 30 Eksteriør: 30 Total: 60 Placering: 5 af 5


Lange liner, senior

Kat. 539 Mosebo's Frederikke 208333WE1402064
24/5 2014 hoppe cremello/crelino Welsh WPBR
Far: ENGLYKKE'S CADILLAC 208333WE1102252
Mor: Mosebo's Julie WB 349
Morfar: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Opdrætter: Ida Rose Pedersen, Roskilde
Rytter: Ida Rose Pedersen
Flat work: 45 Eksteriør: 35 Total: 80 Placering: 3 af 3


Novice Ridden, valgfri galop

Kat. 524 Borsholmgards Nabiha 172797 WSB
4/4 2014 hoppe sort Welsh Sec. C
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: Blaengwen Beverly Knight 128799 WSB
Morfar: CATHEDINE TELYNOR 26419 WSB
Opdrætter: Stutteri Borsholmgaard, Hornbæk
Rytter: Sigrid Holme
Flat work: 45 Eksteriør: 35 Total: 80 Placering: 1 af 4

Kat. 523 BJERREGÅRDS MEKADO 208333WE0600042
7/3 2006 vallak brun Welsh Sec. B
Far: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Mor: Bjerregårds Caroline WB 259
Morfar: CAROLINAS MOCCASIN WBH 31
Opdrætter: Stuteri Bjerregård, Nr. Snede
Rytter: Julie Bromberg
Flat work: 35 Eksteriør: 30 Total: 65 Placering: 3 af 4

Kat. 522 Rosengårdens Phédre 208333WE0702962
30/4 2007 hoppe skimmel Welsh Sec. A
Far: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Rosengårdens Piccoline WM 954
Morfar: CWRTYGAER LOSSIN WHH 106
Opdrætter: Stutteri Rosengården, Ringsted
Rytter: Nanna Bromberg
Flat work: 34 Eksteriør: 32 Total: 66 Placering: 4 af 4


Open Driven

Kat. 540 Blaengwen Beverly Knight WSB 128799
14/4 2002 hoppe sort Welsh Sec. C
Far: CATHEDINE TELYNOR WSB 26419
Mor: Synod Glimpse 87974 WSB
Morfar: SYNOD ROGER WSB 17466
Opdrætter: N.S. Jones, UK
Rytter: Katrine Binzer
Flat work: 55 Eksteriør: 34 Total: 89 Placering: 1 af 1

Til toppen af siden

 

Pony- og småhesteskue på Egeskov Marked
 
  BIS: KIRKELODGAARD'S MASTER - foto: Brian Laulund-Pedersen
 

Dommer: Ann Louise Worsøe Jørgensen
 

KLASSE 1 - WELSH MOUNTAIN SEC. A – 2 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER OG VALLAKKER

GODEBOG HEAVEN’S DREAM Cream (ho, 2008) 150736 WSB
F.: Brynrodyn Celt 70442 WSB
M.: Betws Boneddiges 131945 WSB
Mf.: Betws Proffwyd 48059 WSB
Opdrætter: Mr. R. A Hyghes
Udstiller: Bymosegårds Welsh Ponyer og Cobs, Næstved
9-8-7-9-8

FAKLA PANDORA Dun (ho, 2016) 177710 WSB
F.: Nantdywyll Llenor 79418 WSB
M.: Nantdywyll Persain 159577 WSB
Mf.: Cwmnantgwyn Penadur 45479 WSB
Opdrætter: Keld Frandsen
Udstiller: Lars Frandsen, Agedrup
9-8-8-7-8

MØLLEGYDENS PICADILLY Brun (va, 2011) 113 (IA) WSB
F.: Crossfoxes Barwyn 57453 WSB
M.: Møllegydens Isabella WM 1002
Mf.: Yaverland Nero 25158 WSB
Opdrætter: Stutteri Møllegyden
Udstiller: Louise Østergård, Hesselager
8-9-7-8-8
 

KLASSE 2 - WELSH PONYER SEC. B – 3 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER OG VALLAKKER

KIRKELODGAARD'S MASTER Brun (va, 2014) WE1400181
F.: Bjerregaards Witek WBH 41
M.: Cissus Magdalene WB 322
Mf.: Bjerregårds Macon WSH 35
Opdrætter: Udstiller
Udstiller: Charlotte Schiøler, Børkop
9-9-9-9-9 + BIR + BIS

LINTELO GWEN Skimmel (ho, 2006) 231 (IR) WSB
F.: Lintelo Gawain 55594 WSB
M.: Lintelo Gracious 230 (IR) WSB
Mf.: Lintelo Halycon 17 (IR) WSB
Opdrætter: Ms. Y. Houtzager, Holland
Udstiller: Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing
9-8-7-9-8

KIRKELODGAARD'S MONTOYA Skimmel (va, 2014) WE1400180
F.: Bjerregårds Apollo WBH 38
M.: Kirkelodgaard’s Monick WB 361
Mf.: Bjerregaards Witek WBH 41
Opdrætter: Udstiller
Udstiller: Charlotte Schiøler, Børkop
9-8-8-7-8

BJERREGAARDS MALIBU Skimmel (ho, 2014) 316 (IA) WSB
F.: Birtley First Addition WBH 47
M.: Bjerregaards Snow Flake WE0500014
Mf.: Bjerregaards Witek WBH 41
Opdrætter: Udstiller
Udstiller: Stutteri Bjerregaard, Nørre Snede
7-7-7-7-7


KLASSE 3 - WELSH PONY AF COB TYPE SEC. C – 5 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER OG VALLAKKER

NEBLES OLYMPIA MAID Sort (ho, 2013) 171722 WSB
F.: Parvadean the Gigolo 57945 WSB
M.: Dorthealyst Pretty Maid 128589 WSB
Mf.: Synod Gentleman Jack 53052 WSB
Opdrætter: Jørn Svan Olsen
Udstiller: Louise Østergård, Hesselager
8-7-7-8-8
 

KLASSE 4 - WELSH COB SEC. D – 2 ÅRS HOPPER OG VALLAKKER

TAIFORGAN KALLI Creme (ho, 2016) 177123 WSB
F.: Llanfyllin Cream Boy 61064 WSB
M.: Taiforgan Catrin 107487 WSB
Mf.: Trevallion Trysor 27119 WSB
Opdrætter: Mr. G. H. Jones
Udstiller: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Årup
8-8-7-8-8

DYFFRYNCOWIN AVA Sort (ho, 2016) 177412 WSB
F.: Brenig Llewellyn 94636 WSB
M.: Dyffryncowin April 158716 WSB
Mf.: Ystraddewi Romeo 33450 WSB
Opdrætter: E. & M. Howells
Udstiller: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Årup
7-7-7-7-7


KLASSE 5 - WELSH COB SEC. D – 3 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER OG VALLAKKER

CHOPINS EVITA Rød (ho, 2013) 169234 WSB
F.: H-S Morning Star WDH 54
M.: Frondewi Della Marie WD 172
Mf.: Derwen Quartz 29106 WSB
Opdrætter: Udstiller
Udstiller: Stutteri Chopin, Vordingborg
9-9-7-8-8 + RES. BIR

HASGAARD'S PRETTY PROMISE Brun (ho, 2003) 200302384
F.: Menai Sparkling Imperial 55815 WSB
M.: Menai on a Promise WD 196
Mf.: Rhencullen Boots 36784 WSB
Opdrætter: Margrete Hasgaard
Udstiller: Joan Elkjær, Odense NØ
8-9-6-6-7
 

KLASSE 6 - WELSH PARTBRED, WPBR – 5 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER OG VALLAKKER

KATRINEBJERGS RIHANNA Brun (ho, 2010) WF 67
F.: Saber B OX+4304
M.: Dorthealyst Rosemary WD 247
Mf.: Synod Grouse WCH 7
Opdrætter: Ann Dreyer
Udstiller: Mathilde Emilie Strandgaard, Fårevejle
9-8-7-9-8

Til toppen af siden

Kimbreskuet

Dommer er Martin Bloch
 

Welsh Mountain, sec. A

Hingst, 2år

THORSTEDS PRIMO, 208333WE1600969, mørk brun, Hoved: stjerneblis ender kødfarvet ud over højre næsebor, kødfarvet plet på underlæbe venstre side, hvirvel under øjenniveau til venstre for midtlinie, Venstre for: krone op bag, Højre for: ingen aftegn, Venstre bag: sok, Højre bag: ingen aftegn, Krop: ingen aftegn, Andet: ingen aftegn. chip v.s.hals 208210000536491. Født d. 17042016 hos Laila Thorsted Madsen, Oblingvej 14, 6893 Hemmet.
F: LACY BLUE BEE 84001 WSB M: ROSENGÅRDENS PIANA 208333WE0504423, MF: JUNIPERLODGE JONES WMH 145
Udstiller: Helle S. Jørgensen og Ida S. Bollerup, V. Hassingvej 53, 9320 Hjallerup
21 point. Vinder af agility


Hoppe uden føl ved siden

LAIBEK'S PROMISE, 208333WE0900221, rød, Hoved: bred gennemløbende stjerneblis ud over begge næsebor ender kødfarvet, Venstre for: høj sok, Højre for: høj sok, Venstre bag: høj sok, Højre bag: høj sok, Krop: ingen aftegn, Andet: ingen aftegn. WE brand v. lår 221. Født d. 10032009 hos Laila Rahbek, Kejlstrupvej 13, Kejlstrup, 7361 Ejstrupholm.
F: POWERFUL'S SUNRISE 15384 M: ROSENGÅRDENS PIANA 208333WE0504423, MF: JUNIPERLODGE JONES WMH 145
Udstiller: Grethe Næsby, Syrenvej 21, 9600 Aars
Afmeldt


Hoppe, 2år

SEJLSTRUPS DICTE, 208333WE1600694, brun, Hoved: gennemløbende stjerneblis ind i begge næsebor ender kødfarvet, hvirvel på midtlinie under øjenniveau, Venstre for: ingen aftegn, Højre for: afbrudt kronrand op bag, Venstre bag: høj sok, Højre bag: høj sok, Krop: ingen aftegn, Andet: ingen aftegn. chip v.s.hals 208210000539139 Født d. 13042016 hos Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, Skelund, 9560 Hadsund.
F: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598 M: SEJLSTRUPS DAIMI (DNK) 166396 WSB, MF: COLNE TABOO 67685 WSB
Udstiller: Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, Skelund, 9560 Hadsund
23 point og ærespræmie


Vallak

BRENNABOR PHAROS, DE457570997302, rød, Hoved: bred, gennemløbende stjerneblis, Venstre for: høj sok op bag, Højre for: sok, Venstre bag: høj sok, Højre bag: høj sok, Krop: ingen aftegn, Andet: ingen aftegn. BB brand v. lår 73 chip v.s.hals 208210000446738. Født d. 01062002 hos Zuchtgemeinschaft Krohn/Dötschel, Dorfstr. 15, D-14913 Reinsdorf, Tyskland.
F: WIESENHOF'S POSEIDON DE357570152397 M: LEINETAL'S MARESI DE334349506397, MF: ROETGERS DONNY DE334340118997
Udstiller: Sasja Mørch Lambertsen, Tingskovvej 23, 9460 Brovst
21 point


Welsh sec. B

Vallak

LYNGDALSGAARD STAR BLAI, 208333WE0403770, brunskimmel, Hoved: meleret smal stjerneblis, Venstre for: ingen aftegn, Højre for: ingen aftegn, Venstre bag: kode op indvendig, pletter i kronrand, Højre bag: ingen aftegn, Krop: ingen aftegn, Andet: ingen aftegn. WE brand v. lår 770. Født d. 16052004 hos Natascha Petersen, Skivevej 128, Sjørup, 8800 Viborg.
F: SHAMROCK SECRET DESIGN H15147 M: KORREBORG'S JOSEPHINE WB 277, MF: MØLLEGAARDS SPUTNIK WBH 16
Udstiller: Timian Froberg Petersen, Rejstrupvej 32 A, 8920 Randers NV
Afmeldt


Welsh cob, sec. D

Hoppe, 4 år

HORSVANG WELSH LADY OF CLASS, født d. 28092014
F: MERLYN WELSH CALIBRA 92865 GBR, M: TRENEWYDD ROBINA 136657 GBR, MF:
Udstiller: Jørn Winther Larsen, Tiendemarken 8, 9280 Storvorde
22 point

Til toppen af siden